Na lícní stranu umístil autor návrhu Zbyněk Fojtů sošku Madony s Ježíškem, která se v bazilice nachází a od jejíž korunovace loni uplynulo sto let.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamnější církevní stavbou na vrcholu Hostýn. Její základní kámen byl posvěcen v roce 1721, návrh vytvořil kroměřížský architekt italského původu Ignác Cyrani a na výstavbu dohlížel stavitel Tomáš Šturm.

Objekt byl dokončen v roce 1748 a vysvěcen olomouckým biskupem.

Ovšem už po necelých čtyřiceti letech nechal císař Josef II. svatostánek zrušit jako přebytečný.

Chátrající pamětihodnost se základní opravy dočkala v letech 1841 – 45. Důkladnější opravy však byly zahájeny až v roce 1887, kdy Hostýn obydleli jezuité.

Postavu hostýnské Madony s Ježíškem vytvořil v roce 1845 brněnský sochař a řezbář německého původu Benedikt Edele. Ten je také autorem níže umístěného reliéfu, který připomíná legendu o zázračném odvrácení tatarského útoku.

V roce 1912 byly obě sochy opatřeny uměleckými korunkami od profesora Josefa Fanty.

A právě na tuto událost odkazují zlaté a stříbrné medailony z dílny Pražské mincovny.

„Na medaili je vymodelována socha Panny Marie stojící na srpku s Ježíškem v levé ruce. Ten podle svatohostýnské tradice metá blesky. Kolem Panny Marie a Ježíška je svatozář, vyjadřující světlo," popsal novinku autor návrhu akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Zdůraznil, že socha i se svatozáří je vymodelována podle originální předlohy, aby nedošlo k záměně s jinou sochou světice. V opisu je umístěn nápis: SOCHA PANNY MARIE - KORUNOVACE 15. 8. 1912, a také značka autora.

„Barokní poutní chrám na reversu je zobrazen z místa, kde vyniká nejenom typické průčelí s diagonálně natočenými věžemi, ale je také zachycena centrální část chrámu i s kupolí. Pohled je z výrazného podhledu, aby ještě více vynikly typické plastické barokní římsy, a též aby bylo zdůrazněno dynamické baroko," přiblížil i druhou stranu medaile výtvarník.

Do opisu Zbyněk Fojtů umístil text: SVATÝ HOSTÝN - POUTNÍ MÍSTO a značku mincovny a punc.

Medailon ve zlatém provedení má hmotnost 15,56 gramu a je vyroben z ryzího kovu.

Stříbrná varianta váží 31,1 gramu, což odpovídá jedné trojské unci.

„Také v tomto případě se jedná o čistý kov, všechny medailony jsou navíc na hraně opatřeny unikátním pořadovým číslem," poznamenal mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Podrobnější technické parametry nových medailí uvádějí stránky distribuční společnosti www.zlate-mince.cz.

/PR/