VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel roku : V Rusku jsme museli zaměstnance krotit

Uherské Hradiště - Leoš Novotný, to je ztělesnění podnikatelských úspěchů, které letos jejich tvůrce korunoval ziskem ocenění Podnikatel Zlínského kraje za rok 2007. Jak známý podnikatel proplouval svou životní cestou?

10.7.2008
SDÍLEJ:

Provoz Hamé v Rumunsku.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Když se na začátku devadesátých let radikálně změnil svět kolem nás, pochopil tehdejší ředitel výroby babické konzervárny, co bude v následujících letech potřeba, a odjel do Německa na osmitýdenní kurs managementu a marketingu. „Získal jsem tam potřebný základní rozhled, který mi pomohl v cestě za úspěšným podnikáním. Věděl jsem, že co nevidět přijde tvrdá doba,“ prozrazuje Novotný.

„Nejprve bylo potřeba změnit myšlení lidí,“ pokračuje úspěšný muž. Z technických pracovníků a vedoucích údržby vytvořil tým obchodníků, kterým za prodané zboží plynuly provize. „Když přišli na to, že místo dvou tisíc dostávají dvacet, tak ve fabrice skoro i spali. Já jako ředitel jsem měl fixní mzdu 3200 korun,“ vzpomíná s úsměvem na počátky kapitalismu v České republice Novotný. V té době bylo HAMÉ malou firmou se 130 zaměstnanci a ročním obratem 160 milionů. Dnes, po absorpci téměř všech z 64 tuzemských konzerváren, zaměstnává holding HAMÉ v osmi závodech přes tři tisíce lidí a jeho kasou ročně proteče okolo pěti miliard korun.

Domácí trh však začal být brzy Novotnému příliš těsný. „Česká republika má handicap v podobě desetimilionového trhu. To je prostě málo,“ vysvětluje podnikatel, který postupně expandoval do šestatřiceti zemí po celém světě. Byl mezi prvními, kteří si uvědomili obrovský potenciál ekonomicky vzmáhajícího se Ruska. „Tamní trh má svá specifika. Když jsem do Ruska zavítal poprvé, viděl jsem velké množství vyjedených obchodů. Tam, kde něco bylo, tvořil půlku sortimentu alkohol, půlku konzervy.

Výrobci potravin byli navíc kvalitativně i ekonomicky slabí. Věděl jsem, že fázi růstu spotřeby kečupů, paštik a kojeneckých výživ mají Rusové ještě před sebou,“ vyjmenovává důvody vstupu své společnosti na ruský trh Novotný. Při jeho dobývání si ale musel pomáhat nestandardními metodami. Narazil totiž na ruskou mentalitu. „Pro ruské zaměstnance není štamprle vodky v pracovní době nic neobvyklého. Museli jsme také zamezit praktikování zásady‚ co je tvoje, to je také nás všech‘. Potíže byly i s docházkou. Netrvalo dlouho a čeští vedoucí začali být nespokojenými zaměstnanci napadáni,“ uvádí Novotný výčet problémů, se kterými se v Rusku setkal.

Jeho firma se časem prosadila i na vyspělých trzích, třeba v Japonsku, Rakousku nebo na Novém Zélandu. „Dobýt západní trh potravin, to je tedy umění. Zavedené značky se tam těžko porážejí. To je jako kdybychom chtěli učit Čechy pít ukrajinské pivo. Nemyslím tím, že bychom se zápaďákům nevyrovnali kvalitou, to určitě ano. Pro podnikatele totiž není těžké vyrobit kvalitní výrobek. Nejtěžší je umět ho prodat,“ zasvěcuje do tajů podnikání Novotný.

Rok 2006: Hamé chtělo 44 zájemců

V České republice se HAMÉ od roku 2000 stalo lídrem trhu ve svém odvětví. Obsadilo třeba tři čtvrtiny trhu s paštikami a dětskými výživami. Nebylo tedy náhodou, že se o firmu začaly zajímat nadnárodní společnosti. V roce 2006 evidoval Novotný čtyřiačtyřicet zájemců o jeho podnik. Letos v dubnu svou bohatou nevěstu, jak HAMÉ nazývá, provdal. Šťastným ženichem se stala islandská společnost Nordic Partners a Novotný ve společnosti zůstal pouze jako minoritní akcionář bez výkonných funkcí a rozhodovacích pravomocí. Výši věna samozřejmě tají. „Je to velmi intimní záležitost a ani vůči obchodnímu partnerovi by to nebylo férové,“ vysvětluje finanční mlčenlivost.

Novotný už ví, jak naloží s volným časem. Stal se váženým zákazníkem hradišťských knihkupců, u kterých se nyní dovzdělává. Věnuje se také private bankingu a založil private equity fond. „S takovou hromádkou peněz už musíte nějak hospodařit,“ usmívá se. Kromě toho chystá projekt, který pomůže uherskohradišťským středoškolákům. Podrobnější informace přinese některý z následujících Deníků.

Podle svých slov si Leoš Novotný kupuje výrobky HAMÉ i nadále. „Dnes jsem snídal přesnídávku, včera jsem si dal kečup,“ přesvědčuje všechny, kteří nenacházejí pro výrobky babického závodu pochvalných slov.

„Jako podnikatel samozřejmě musíte reflektovat požadavky společnosti. Občas produkujete výrobky, nad kterými moc nejásáte. Ale prostě víte, že zde existuje skupina lidí, která si ráda koupí vepřové ve vlastní šťávě light za patnáct korun. Od takového jídla může člověk očekávat, že ho zasytí, ale nic navíc. Na druhou stranu jsou lidé, kteří na své stravovací návyky dbají a kupují si opravdu kvalitní potraviny. A že do paštik meleme tkáně různě nechutných vzezření? Ale jděte, straší nás různé hygienické instance a klamání zákazníka navíc nemáme zapotřebí,“ upozorňuje Novotný.

V jeho prospěch mluví i prodejnost. „Prodáme přes osmdesát milionů Májek ročně. To už o něčem svědčí, ne?“ uzavírá řečnickou otázkou Novotný.

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení