VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zlínských společností chceme více investovat

Zlín - Obchodní rada rakouského velvyslanectví v České republice Nikolaus Seiwald navštívil v pondělí Zlín, aby zde projednal možnosti obchodní spolupráce. Přijal jej hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, diskutoval s primátorkou Zlína Irenou Ondrovou.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Nikolaus SeiwaldFoto: DENÍK

Do zlínských společností chceme více investovat - rozhovor s rakouským obchodním radou Nikolausem Seiwaldem


Poobědval také s ředitelkou Obchodní a hospodářské komory ve Zlíně Ritou Lečbychovou a se zástupci firem, které s Rakouskem spolupracují. V exkluzivním rozhovoru pro Zlínský deník zhodnotil svou první návštěvu ve Zlíně.

„Velmi se mi tu líbí, město na mě udělalo dojem. Kladně hodnotím i hospodářskou aktivitu ve městě. Krom toho jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí o Baťovi. Ojeho minulosti a vlivu na celou oblast,“ řekl rakouský obchodní rada Nikolaus Seiwald.

* Jaký byl účel vaší cesty do Zlína?

Jednak jsem sem ještě nezavítal, proto jsem byl zvědavý. Ataké hodláme posílit hospodářskou spolupráci mezi Zlínem a Rakouskem. Chceme rakouským firmám lépe osvětlit přednosti investování a podnikání na Zlínsku, proto jsem se vydal načerpat potřebné informace. A především jsem se chtěl seznámit s potenciálem místního hospodářství.

* Mluvil jste se zástupci města, hejtmanem a primátorkou, co zajímavého jste projednali?

S paní primátorkou jsme hovořili o možné spolupráci především v oblasti komunální techniky a o ochraně životního prostředí a o stavebnictví. S panem hejtmanem jsme diskutovali především o logistice a o dopravní situaci. O lepším začlenění Zlína do středoevropské dopravní sítě, přičemž jsemmuslíbil rakouskou podporu.

* Jak vypadá současná zlínsko-rakouská podnikatelská spolupráce a kolik rakouských obchodníků je do ní zapojeno?

Do této doby máme třiadvacet našich firem, které investovaly ve zlínském regionu. Dnes jsem měl možnost se s některými představiteli zlínských společností při obědě na zámku setkat.

* Jsou tedy nynější obchodní aktivity dostačující?

Ve srovnání s dalšími investicemi v celé České republice je to pořád málo. Máme ve vaší zemi celkem asi 2600 rakouských firem a Rakousko je zde třetí největší investor. Do Zlína bychom rádi přinesli ještě více těchto investic.

* V čem je Zlín pro rakouské podnikatele zajímavý?

Může to být například kvůli pracovní síle. Stále ještě existují ve Zlínském kraji místa, kde jsou lidské zdroje k dispozici. To je pro nás velice zajímavé, zejména pro výrobní aktivity a také samozřejmě pro dopravní a logistické činnosti.

* Které obtíže ve Zlíně mohou ztěžovat obchodní spolupráci s Rakouskem?

Negativní pro Zlín může být pouze poloha a s ní související nedostatečné dopravní spojení. Ale pořád je Rakousko velmi blízko, proto si myslím, že můžeme možnosti společných aktivit využívat daleko více než Německo. Výhodou je i to, že jsme měli více než tři sta let stejné učitele ve škole.

* Jaké konkrétní plány a kroky vás čekají po návratu do Rakouska v souvislosti s touto návštěvou ve Zlíně?

Seznámíme rakouské firmy s atraktivitami vašeho regionu, začleníme informace a data o Zlínu do našich publikací. Budeme daleko úžeji spolupracovat. Dnes se mi podařilo uzavřít mnoho zajímavých kontaktů s podnikateli i zastupiteli Zlína, pokusíme se zrealizovat společné aktivity.

* Jsou v něčem rakouští obchodníci jiní než čeští?

Žádné rozdíly nevidím, lidé jsou stejní. I legislativa, státní správa a byrokracie jsou velmi podobné. Zákony o investicích jsou tady atraktivnější než v Rakousku. Nedostatek je odborných kvalifikovaných pracovníků a někdy rozvoji podnikání brání byrokracie.

* Změní se nějak obchodní styky mezi Českou republikou a Rakouskem po našem vstupu do schengenského pásma?

Z krátkodobého hlediska se toho změní patrně méně. Z dlouhodobého určitě hodně, protože v dlouhodobé perspektivě bude spolupráce mezi našimi zeměmi určitě růst.

* Co byste vzkázal zlínským podnikatelům?

Chtěl bych jim především položit na srdce, aby se nebáli podnikatelských aktivit s Rakouskem. Mohu garantovat kvalitu a přesnost rakouských partnerů. Ataké jim nabídnout, aby místní firmy využily příležitosti investovat v Rakousku.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení