Službu rané péče mohou využít i rodiny, kde vyrůstají děti raného věku v péči rodičů se sluchovým postižením.

Cílová skupina služby rané péče je specifická tím, že služba je zaměřena nejen na malé dítě se sluchovým postižením, ale na celou jeho rodinu, tedy i na rodiče, sourozence a další rodinné příslušníky.

Sluchové postižení není na první pohled patrné, ale jeho přítomnost u malého dítěte zásadně ovlivňuje rozvoj jeho komunikace, která je stěžejní pro rozvoj myšlení, sociálních vztahů v rodině, s vrstevníky, možnost vzdělávání na všech úrovních, trávení volného času a především uplatnění se na trhu práce.

Zcela zásadní pro další rozvoj dítěte se sluchovým postižením je především včasná diagnostika sluchové vady (apelujeme na zavedení plošného screeningu všech novorozenců v celé České republice, její včasná kompenzace pomůckou (kvalitní digitální sluchadlo, kochleární implantát) a včasné zahájení odborné péče (rozvoj komunikace, podpora psychomotorického vý- voje, nastavení funkční komunikace v rodině – předání kompetencí rodičům tak, aby dítě mohlo spokojeně vyrůstat ve své rodině a zároveň byla zajištěna potřeba odborné péče).

Tam Tam ranná péče

Služby rané péče pomáhají celé rodině

Zjištění sluchového postižení malého dítěte je pro jeho rodiče obtížnou životní situací. Většina rodičů se s faktem sluchové postižení setkává poprvé (90 až 95% dětí se sluchovým postižením se rodí slyšícím rodičům).

V takovéto situaci je potřeba začít co nejrychleji jednat, zajistit další kvalitní vyšetření sluchu, kompenzační pomůcku (zdravotní pojišťovna ji hradí pouze částečně) a především začít různými formami rozvíjet komunikaci malého dítěte, a tím i celé rodiny, aby se předešlo vzniku informační i emoční deprivace, která může mít v budoucnu závažné důsledky v rozvoji osobnosti dí- těte i možnosti jeho začlenění do běžné společnosti.

Rodiče starších dětí zpětně uvádějí, že v době zjištění diagnózy sluchového postižení svého dítěte potřebovali především informační servis (odpovědi na celou řadu otázek – v čem sluchové postižení spočívá, jak se může dál projevovat, co je čeká v budoucnu, jaké jsou možnosti vzdělávání, je sluchové postižení dědičné, je nevratné,…), ale i psychickou podporu (krizová intervence, možnost sdílení obtížné situace, …) a také odborné praktické rady, jak s dítětem pracovat, a jak jej rozvíjet. Vzhledem k věku dětí, které využívají službu rané péče a také k možné přítomnosti dalšího postižení dítěte, je nezbytná terénní forma služby rané péče, která umožní efektivní práci s dítětem raného věku i celou jeho rodinou v jejich přirozeném prostředí.

Pomáhají i přednášky a semináře

Službu rané péče rodinám s dětmi se sluchovým a kombinovaným postižením poskytuje na území celé Moravy a Slezska Raná péče pro Moravu a Slezsko, která je součástí organizace Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s.

Kromě služby rané péče pořá- dá organizace také odborné přednášky a semináře, zaměřuje se na osvětovou činnost mezi širokou veřejností a v neposlední řadě realizuje projekty zaměřené na zajištění dostupnosti služby rané péče a zvýšení kvality služby.

/PR/