VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požár skladu pneumatik byl dosud největším

Zlínský kraj – Mohutná oblaka často nebezpečného dýmu, desítky hasičských jednotek přímo na místě, dlouhé hodiny, mnohdy i dny práce na likvidaci požáru a škody v milionech.

9.4.2011 1
SDÍLEJ:

Rozsáhlý požár pneumatik v Uh. Brodě.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Tím jsou si největší požáry ve Zlínském kraji za posledních pět let téměř ve všech případech podobné. Až do včerejšího ranního požáru v Chropyni na Kroměřížsku však jeden z nich držel prvenství. Byl za posledních pět let jediný, kdy byl vyhlášen velitelem hasičského záchranného sboru nejvyšší stupeň požárního poplachu ve Zlínském kraji.

28. červen 2007

Dvě hodiny po poledni propukl požár ve skladu pneumatik v Uherském Brodu. Plameny se začaly velmi rychle šířit a vysoko nad město vystoupal sloup černého dýmu, který byl viditelný i několik kilometrů daleko. Přivolaní hasiči na místě zjistili, že požár zachvátil plochu uskladněných pneumatik na rozloze 100×100 metrů. „Celkem na místě pracovalo dvaadvacet zásahových vozidel hasičů z výjezdových jednotek,“ vzpomenul mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. K večeru byla na pomoc s hasebními pracemi na místo povolána armáda, která začala těžkou technikou zavážet hromady hořících pneumatik zeminou. Obyvatele Uherského Brodu a přilehlých vesnic byli vyzýváni rozhlasem a hlídkami městské policie, aby nevětrali a pokud možno nevycházeli z domu. „Na místě prováděli měření koncentrace toxických látek v ovzduší pracovníci hygienické stanice,“ doplnil Mitáček. V centru města a obytných částech podle rozborů nedošlo k překročení limitních hranic koncetrace nebezpečných látek. Požár se hasičům podařilo úplně dostat pod kontrolu až 72 hodin od jeho nahlášení. Škodu si tehdy majitel předběžně vyčíslil na více než 35 milionů korun.

18. květen 2008

Rozsáhlý požár propukl v nočních hodinách na stejném místě jako včera, ve skladu plastů určených k recyklaci v Chropyni na Kroměřížsku. „V dýchacích přístrojích hasiči pronikli do hořícího skladu s plasty a odpady, kde se muselo intenzivně hasit,“ uvedl Mitáček. Nebezpečný kouř a uvolněný popílek z hořících plastů hasiči po celou dobu zásahu sráželi vodní clonou.

„Nebezpečných látek z hoření se tak mimo budovu výrobní haly dostalo podstatně méně,“ připomenul Mitáček s tím, že v tomto případě tak nemuseli být obyvatelé varováni. Vyšetřovatel tehdy stanovil jako příčinu vzniku požáru závadu na stroji určeném k drcení odpadu. Škoda byla vyčíslena na více než tři miliony korun. Více než dvanáctihodinový zásah si vyžádal přítomnost čtyř jednotek hasičů.

19. srpna 2009

Lesní porost nad Lhotou u Vsetína pohltily plameny. Hasiči, kteří dorazili na místo jako první zjistili, že se v lokalitě rozhořela suchá tráva. „Postupně rozvinuli vysokotlaké vodní vedení a snažili se zabránit rozšíření plamenů do vzrostlého lesa,“ uvedl Mitáček s tím, že požár v průběhu tří dnů, kdy s ním hasiči bojovali, zničil plochu o rozloze 4,5 hektaru. Na místě tehdy zasahovalo 18 jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Na pomoc při zásahu byl tehdy přivolán také lesní speciál hasičů ze Vsetína a vrtulník. Škoda byla vyčíslena na přibližně půl milionu korun.

10. září 2010

Mohutný požár zasáhl ve večerních hodinách tovární areál v Otrokovicích. V plamenech se ocitlo několik podniků v komplexu známém jako Urxovy závody v části Baťov. „Oheň zničil několik provozoven v budově č. 105 – autovrakoviště, výrobu tvárnic i laminátu,“ uvedl Mitáček. V areálu explodovalo také několik tlakových lahví. Obyvatele žijící v Otrokovicích, v sousedních Napajedlích i Žlutavě či Halenkovicích proto rozhlas varoval, aby kvůli značnému kouři zavřeli okna a omezili větrání. Na místo byla povolána mobilní laboratoř, která provedla měření nebezpečných látek obsažených v kouři. Jejich množství však nepřesáhlo stanovené limity. Na likvidaci požáru pracovalo dvacet hasičských jednotek po celou noc. Škoda byla vyčíslena v řádu desítek milionů korun.

26. října 2010

Rozsáhlý požár vypukl ve skladovací hale v areálu bývalého pivovaru v Uherském HradištiJarošově. Z místa začal stoupat obrovský sloup kouře. „Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu,“ podotkl Mitáček. Požár se hasičům podařilo lokalizovat asi po devadesáti minutách. Další hodinu a půl pak pokračovaly dohašovací a likvidační práce. Při požáru shořela celá střecha, která se probořila. Plameny nakonec zlikvidovaly objekt na ploše asi 30×30 metrů. Vyšetřovatel na místě nezjistil jako příčinu vzniku požáru cizí zavinění. Škoda po běsnění živlu dosáhla půl milionu korun.

18. února 2011

Ve večerních hodinách se zvedá sloup dýmu z průmyslového areálu ve Zlíně-Přílukách. „Došlo zde k velmi rozsáhlému požáru ve skladovací hale se stavebním materiálem. Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu,“ vzpomněl nedávný zásah mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Hasiči museli pracovat velmi opatrně. Zevnitř skladů se totiž ozývaly výbuchy. Ty mohly způsobit jak detonace horkých plynů samotného požáru, tak případně tlakové lahve vysokozdvižných vozíků, které jsou poháněny plynem. Požár se podařilo zlikvidovat krátce před půlnocí. Oheň zničil polovinu skladovací haly o rozloze 50×20 metrů. Jako nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru vyšetřovatel hasičů uvedl závadu na elektroinstalaci uvnitř haly. Škody, podle předběžného odhadu majitele, firmy Dektrade, přesáhly deset milionů korun. Na stejném místě o den později vznikl ještě menší, následný požár, kdy hořel uskladněný izolační a obalový materiál.

Autor: Tomáš Hyánek

9.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení