VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požár v otrokovické rozvodně byl jen jako

Otrokovice – Areálem rozvodny Jařič v Otrokovicích se včera s devátou hodinou dopolední rozeznívají sirény. Na místo se sjíždí mnoho vozidel profesionálních jednotek hasičů z Otrokovic a z centrální stanice Zlín.

3.5.2013 1
SDÍLEJ:

Taktické cvičení hasičů v OtrokovicíchFoto: HZS ZK

Důvod poplachu? V rozvodně došlo na jednom z transformátorů ke zkratu. Přitom se narušil obal jeho chladicího zařízení, z něhož začal vytékat olej obsahující nebezpečné polychlorované bifenyly. Propuká požár. Zaměstnanci odpojují zasažené zařízení od přívodu elektřiny a provádějí předepsaná opatření pro případ požáru.

Jako kdyby skutečně hořelo

Pro ně i hasiče však šlo včera naštěstí jen o taktické cvičení, které mělo za cíl jediné. Připravit je na situaci, že by k takovému scénáři skutečně došlo. Přesto se včera v Otrokovicích všichni chovali jako při skutečné havárii.

„Úkolem cvičících hasičů bylo provedení průzkumu, identifikace atributů PCB (MEDIS – ALARM), vytýčení nebezpečné zóny, ochlazování pláště transformátoru pomocí přenosného monitoru a provedení hasebního zásahu za použití těžké pěny. Vzhledem k plánované přítomnosti nebezpečných látek museli také provést vytýčení nebezpečných zón a zřídit dekontaminační stanoviště. Samotný zásah byl pak proveden za použití ochranných obleků OPCH 90," uvedl k průběhu taktického cvičení Libor Netopil, krajský mluvčí hasičského záchranného sboru.

Jak ale také dále upozornil účelem podobných cvičení je mimo jiné také koordinace součinnosti s operačním střediskem, prověření dojezdových časů na místo nebo znalost hasebního obvodu jednotkami.

Nejvíce hasičům ztěžovala při včerejším cvičení unikající nebezpečná látka z chladicího zařízení transformátoru

„Vzhledem k bezprostřednímu nebezpečí zasažení zplodinami těchto látek, je pak nutné přijmout odpovídající opatření. Prvotní je identifikace a zjištění množství koncentrace přítomných nebezpečných látek. Je nutné vyhodnotit směry jejich šíření a stanovit nebezpečné zóny. S tímto může být následně spojeno např. i povolání specialistů chemických laboratoří hasičů nebo vyhlášení varování obyvatelstvu," vyjmenoval Netopil.

Pro zasahující hasiče to navíc znamená zasahovat v ochranných protichemických oblecích a budování dekontaminačních stanovišť potřebných pro následnou očistu zasahujících hasičů nebo osob, které byly v průběhu události nebezpečnými látkami zasaženy.

Toto cvičení také prověřilo připravenost zaměstnanců správně a efektivně postupovat při řešení takto závažné události. „Bylo také prověrkou správnosti nastavení systému požární ochrany objektu," uvedl Netopil. Podle něj totiž mohou prvotní hasební zásah provést sami zaměstnanci. „Je však nutné vždy správně vyhodnotit všechny okolnosti a také rizika případného zásahu," upozornil mluvčí. Je podle něj nutné si uvědomit, že požáry tohoto typu zařízení jsou velmi nebezpečné a jejich likvidace může být značně komplikovaná i pro samotné hasiče.

Při včerejší simulované havárii záchranářům pomáhala kromě standardní i speciální technika. Například kombinovaný hasicí automobil či technicko-chemický vůz.

„Chtěl bych velmi ocenit spolupráci a součinnost s vedením a zaměstnanci areálu rozvodny, díky kterým mohlo být cvičení zorganizováno a provedeno," ocenil mluvčí.

Autor: Jana Zavadilová

3.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchrana psa pomocí klobásky

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

K favoritům letošního 47. ročníku Barum Czech rally Zlín bude stejně jako loni patřit Kajetan Kajetanowicz z Polska, který coby úřadující evropský šampion a současný lídr poveze na svém voze opět číslo jedna.

V úterý vyražte na velkou autogramiádu pilotů Barumky

Při srážce aut se zranila chodkyně

V Luhačovicích bourala dvě osobní vozidla, zranila se při tom chodkyně. Nehoda se stala v pondělí 21. srpna kolem 11. hodiny dopoledne v Masarykově ulici v centru města.

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Sourozenci jsou zase spolu. Rihards Bukarts, o šest let mladší bratr Robertse Bukartse se stal novou posilou extraligových hokejistů Aukro Berani Zlín.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Zhruba 40 let starý chodník opravují nyní v Otrokovicích, a to v části Trávníky, ve směru od Kauflandu. Podle mluvčí otrokovické radnice Romany Stehlíkové byl už v havarijním stavu, na povrchu se v asfaltu tvořily bubliny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení