VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požářiště v Chropyni opustili vyšetřovatelé a začala demolice

Chropyně – Požářiště podniku na recyklaci plastů v Chropyni opustili vyšetřovatelé a místo nich tam dnes najely bagry společnosti, která se postará o demolici požárem zasažených objektů v areálu bývalého Technoplastu.

15.4.2011 1
SDÍLEJ:

Chropyně, týden po požáruFoto: DENÍK/Miroslav Rendl

„Statik rozhodl o odstranění všech narušených budov. Předpokládaný čas demoličních prací je měsíc až měsíc a půl,“ řekl pro ČTK Luděk Olšan, majitel brněnské společnosti Demont Servis, která demolici v Chropyni zajišťuje.

„Teď jsou tady dva bagry. Větší bagr rozhrabává sutiny, menší obnažuje ta ložiska. De facto zatím nebouráme, ale hasíme zbylý požár. Příští týden sem navezeme další dva nebo tři bagry s ramenem dlouhým 35 metrů, abychom dosáhli na výškové budovy,“ přiblížil postup Olšan.

Podle něj se náklady na demoliční práce budou pohybovat v milionech korun, ale mnohem vyšší budou náklady na uložení odpadu.

„Jsou zde různé druhy odpadů, kovový, suť, která se vzorkuje a zjišťuje se, jestli není kontaminovaná. Poputují na skládky k uložení daného druhu odpadu určené,“ poznamenal majitel demoliční firmy.

Dodal, že až nastanou slunečné či větrné dny, dělníci budou bourané lokality prolévat vodou, aby prach nezasáhl nedaleké obytné části Chropyně, které musely být kvůli požáru evakuovány. I po týdnu z odkrytých a ohněm vyhřátých trosek stoupá dým a pára.

Na požářiště nadále dohlížejí dobrovolní hasiči z Chropyně. „Střídáme se po třech co šest či osm hodin včetně celé noci, 24 hodin denně. Jinak by se to při síle naší jednotky nedalo zvládnout. Jak odklízejí ty sutiny, tak my skrápíme a hasíme ohniska, která jsou pod nimi,“ popsal člen jednotky Stanislav Žoch.

Zhruba desítka dobrovolníků se kvůli zásahu musí i uvolňovat z práce. „Zatím nám zaměstnavatelé vycházejí vstříc. A když má člověk volno, tak sem jde automaticky pomoct,“ doplnil Žoch.

Podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka se vyšetřovatelům podařilo najít místo, kde požár vznikl, a také zmapovat, jak se šířil. Vyšetřovatelé hasičů i policie ohledávali požářiště několik dní, používali psy cvičené na hledání akcelerantů hoření i speciální přístroj Sferon na prostorovou dokumentaci.

„Podařilo se zajistit řadu stop, které byly odeslány na expertizy. Výsledky lze očekávat řádově v týdnech až měsících,“ řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Obyvatelé tří spadem z požáru nejvíce zasažených chropyňských ulic netrpělivě čekají na výsledky rozborů vzorků půdy, vody či stěr ze stěn jejich obydlí. První z nich by mohly být známy na začátku příštího týdne. Koncentrace škodlivin v ovzduší, které po dobu požáru měřili hygienici, stanovené limity nepřesáhly.

Se zřejmě dosud nejrozsáhlejším požárem ve Zlínském kraji se hasiči potýkali od minulého pátku, vypukl kolem 01:00. Požár areálu firmy Remiva na recyklaci plastů definitivně zlikvidovali až v pondělí večer po 90 hodinách zásahu. Požářiště poté předali majiteli, který si zajistil dohled u chropyňských dobrovolných hasičů. Způsobená škoda dosud nebyla vyčíslena, odhady se pohybují v řádu desítek milionů korun.

ČTK

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení