Představujeme vám iniciátorku a pořadatelku výstavy designových výtvorů pedagogů FMK ve zlínské Alternativě

Možnost rozvoje jí nabídla Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, kde studovala šest let pod vedením věhlasné profesorky Bauerové. Ve Zlíně se v roce 1992 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové otevírala nová katedra, která Šiškové nabídla místo asistentky ateliéru obuvi. „Bylo to velké dilema. VPraze jsem měla rozběhlou kariéru, fotografovala jsem pro významné časopisy. Hodně jsem v té době cestovala po celém světě. Odjezd z matičky Prahy do Zlína jsem zvažovala dlouhé tři měsíce. Svého rozhodnutí jsem pak ani na vteřinu nelitovala,“ zavzpomínala Šárka Šišková.

Tato doba pro ni byla zajímavou zkušeností s vysokoškolským prostředím a pocítila v sobě touhu po pedagogické činnosti. „Téměř rok jsem pracovala na návrhu kompletního projektu na založení nového uměleckého oboru na FMK - ateliéru oděvního designu - a předložila ho fakultě ke zvážení. Děkan fakulty Pavel Škarka byl myšlence velmi nakloněn, a tak jsem si splnila svůj sen a stala se vedoucí „svého“ ateliéru,“ usmívala se Šišková.

Studium oděvního designu Šárka Šišková nechápe jako napodobování jejího vzoru, ale inspiruje studenty k samostatnosti a rozletu. „Zpočátku jsem si v ateliéru oděvního designu připadala jako vlak táhnoucí malé vagonky, ale k mému překvapení se pozvolna studenti sami od sebe začali formovat a i dnes, po pěti letech fungování ateliéru, mne dokáží překvapit. Nedávno jsem na výstavě našla díla svého žáka, aniž bych o tom byla zpravena. Byla jsem nadšená. Studenti si jdou vlastní cestou, jsou samostatní a úspěšní. To mne jako pedagožku těší ze všeho nejvíc. Nechtěla bych, aby po mně zůstávaly „malé“ Šárky Šiškové,“ uzavřela.

Letos opustí FMK první absolventi oděvního designu s magisterským titulem.