VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zuznana Hlávková: Jak jsem vyhrála fesťák

ZLÍN - Zuzana Hlávková, nyní již bývalá studentka zlínské UTB, získala na festivalu studentských filmů v Písku 1. místo v kategorii animovaných filmů se snímkem „Vilma“.

24.10.2007
SDÍLEJ:

Zuzana Hlávková přebírá cenuFoto: Filmovka.cz

Sedím v potemnělém kině… Na sedadlech kolem mě tuším postavy známých umělců, lidí z veřejné správy a snad i senátora. A vzpomínám, jak to vlastně všechno začalo. Odpočívám na lavičce nad Penny marketem na „Jižňácích“ a přichází ke mně stará cikánka, se kterou jsem se už několikrát setkala v kostele (a nutno říci, že tam vždy udělala nějaké vtipné faux pas).

Něco mi vypráví a jediné, co si z toho později pamatuji, je bolest nad životním údělem tohoto zvláštního člověka.
Proč o tom nenatočit film?

Hlavní postavu dokumentu je nutné dobře poznat. Aby film nešel jen po povrchu věcí, aby byl opravdu o konkrétním člověku a ne o dojmu z něj.
Vilma z něčeho usoudila, že jsem stejně chudá a osamělá jako ona a nabízí mi, abych bydlela s ní - jako dcera. Tak se vrhám do tvůrčího dobrodružství a nechávám se „adoptovat“. A tím se mi otevírá nový svět. Tahle osoba, na kterou většina lidí hází opovržlivé pohledy, umývá za nemocné sousedy podlahu, aby si vydělala na chleba, a ten vám pak celý věnuje.

Jednou stěhujeme z jedenáctého patra nefunkční ledničku, podruhé se bavíme ve městě s lidmi, kterým se slušný člověk vyhýbá (věděli jste, že jeden ze zlínských bezdomovců býval filmařem?).

Vilma možná neumí používat mobilní telefon, ale životní moudrost jí nechybí. A postupně mi odkrývá svůj životní příběh.
A film se tvoří. Dělám ho srdcem a věřím, že je to z něj cítit.

Vedoucí ateliéru na UTB přispěli skvělým nápadem udělat film malovaný (v duchu naivního romského umění). Práce na teoretické části diplomky o romské kultuře mi zbourala několik předsudků a dala větší lásku k tomuto zvláštnímu etniku. A stále maluju fáze. Zhruba po roce končí film, mé studium i vztah s Vilmou. Přestěhovala se kamsi do Malenovic (což byl její sen) a nemám na ni žádný kontakt. Už se asi nikdy nedozvím, jak se jí film líbí, ale nejspíš to tak mělo být.

Když mi pak během vandru po Rumunsku přijde telefonát, že film vyhrál cenu děkana, dost mě to překvapí. A pak takových zpráv přibývá. Celoroční vstup do artového kina zdarma? Jako by někdo věděl, že se zlomeným obratlem se mi bude špatně vydělávat. Promítání na Anifestu a cena za nejlepší animovaný film na mezinárodním festivalu studentských filmů v Písku. Přebírám ji a rozhodně si v té cikánské sukni nepřipadám jako hvězda. Ale co už.

Jo, a teď sedím u počítače v jedné postprodukční společnosti a krátím si čas při rendrování psaním článku do tohoto časopisu.
Zvláštní, vždycky jsem přece chtěla být malířkou :-)

24.10.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení