VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlínská radnice válčí se senátorkou Gajdůškovou

Zlín - Konflikt mezi zlínskými zastupiteli a senátorkou Alenou Gajdůškovou se naplno rozhořel. Představitelé města v pondělí 28.7. přijali usnesení, které označuje činy sociálnědemokra­tické senátorky za rozvracečské.

28.7.2008 12
SDÍLEJ:

Radnice ve Zlíně.Foto: DENÍK

Straničtí kolegové ze zlínského zastupitelstva se za svou senátorku nepostavili a nezvykle ostré vyjádření proti ní nechali bez námitek projít. Proti hlasovali pouze dva komunisté. Alena Gajdůšková veškerá nařčení odmítla.

Usnesení, které zlínští zastupitelé schválili na návrh Ondřeje Kapusty (ODS), senátorku kritizuje za to, že prosazuje členění krajského města na samosprávné části. Voleným zástupcům se také nelíbí to, že si Gajdůšková údajně neoprávněně přivlastňuje jejich pracovní úspěchy a zásluhy.

Například první náměstek primátorky Martin Janečka (ČSSD) citoval z dopisu zaslaného předsedou představenstva Svit, a.s. Zlín Karlem Adamcem, ve kterém tento upozorňuje na výroky Aleny Gajdůškové. Ta se prý ve svém senátorském občasníku popsala své aktivity při přípravě revitalizace svitovského areálu v centru Zlína. Podle dopisu Adamec mnohokrát jednal právě s Janečkou anebo hejtmanem Liborem Lukášem (ODS), s Gajdůškovou ovšem nikoliv. „Mě velmi mrzelo, když jsem si tyto výroky přečetl,“ upozornil Janečka, který se problematikou oživení továrního areálu dlouhodobě zabývá.

Primátorka krajského města Irena Ondrová zase komentovala pasáže z letního vydání senátorského občasníku. „Mě osobně se nejvíce dotkla citace, která se týká výstavby kongresového centra. Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že radnice neodpracovala svou část a peníze, které byly předjednány, šly jinam,“ prohlásila primátorka.

Všech pětačtyřicet milionů, které centrum zatím stálo, šlo prý do vybudování jeho spodní části. „Pokud senátorka věděla o jiné možnosti, kde a jak sehnat jiné peníze, mohla přijít na radnici a poradit jejím představitelům, kde. Brali bychom každou korunu, kterou by nám kdokoliv vyjednal,“ řekla Ondrová.

Gajdůšková však tvrdí, že skutečně s předchozí vládou a se zlínskými představiteli finance pro stavbu dojednávala. „Bohužel město pak nesplnilo kriteria, které mělo,“ podotkla senátorka.

Zákonodárkyně se v pondělí zastal i předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek. „Patří k nejagilnějším členům ČSSD. Má plnou podporu vedení sociální demokracie,“ řekl Paroubek Deníku. Přijaté usnesení zastupitelstva má podle něj všechny znaky předvolebního prohlášení. Stejný názor má i Gajdůšková. „Evidentním cílem tohoto usnesení bylo poškodit mě před nadcházejícími senátními volbami,“ uvedla.

To, že členové její strany nehlasovali proti prohlášení, ji rozhodně nepotěšilo. „Se sociální demokracií na radnici nemáme rozpory. Na druhou stranu jsou v městské radě a součástí koalice. Jestliže kritizuji radnici jako celek tak se to dotýká i jich,“ řekla Gajdůšková. „To mě samozřejmě mrzí,“ poznamenala senátorka.

Osloveným zastupitelům za ČSSD se o pondělním hlasování mluvit nechtělo. Například Vladimír Řihák odkazoval na předsedu klubu zastupitelů Martina Janečku. Ani ten však nic neřekl. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ reagoval Janečka. Sociálnědemokra­tický poslanec za Zlínský kraj Josef Smýkal ovšem míní, že by od stranických kolegů bylo přinejmenším slušností hlasovat proti usnesení. „Také mě zaráží urážlivý charakter usnesení, není to fér,“ dodal poslanec.

Podobný názor má zlínský člen ČSSD Miroslav Štěrba. „Ve straně je příšerné pnutí,“ prohlásil otevřeně. „Je to ukázka toho, jak se lidé nesnášejí,“ dodal Štěrba.

Naopak předseda ČSSD Paroubek v postoji zastupitelů své strany problém nevidí. „Nehlasovali pro tu rezoluci, a to stačí,“ uzavřel Paroubek.

Autor: Anna Novotná

Fandíte počínání senátorky Gajdůškové?

Ano

85 %

Ne

15 %

Hlasovalo: 33

Anketa byla ukončena

28.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Následky nehody obytného vozidla v Bohuslavicích u Zlína
5

Obytný vůz skončil v korytě potoka

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Kapitán ševců Pazdera: Oslavy byly mírné, přestože jsme dostali volno

To mu už nikdo neodpáře. Pod ziskem premiérového Česko-slovenského superpoháru bude navždy uveden coby kapitán zlínských fotbalistů Lukáš Pazdera. Odchovanec ševců do puntíku naplnil důvěru trenéra Bohumila Páníka, jenž jej do role šéfa kabiny pro prestižní duel jmenoval.

Prasklý kmen stromu hasiči svázali a pak postupně pořezali

Část stromu hrozící pádem odstraňovali v sobotu profesionální hasiči v ulici Havlíčkovo nábřeží ve Zlíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies