VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bleskové povodně zastaví kaskáda

Velehrad - Obyvatelé Velehradu už se nemusí bát bleskových povodní. Kaskáda šesti nových menších retenčních vodních staveb v lese zvaném Rákoš, které v těchto dnech dokončují Lesy České republiky (LČR), by měla zamezit průniku vody do obce po přívalových deštích.

15.11.2012 1
SDÍLEJ:

Čilý pracovní ruch vládl při dokončovacích pracích na jedné z šesti přehrážek na Rákoši za Velehradem. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Soustava hrází je vybudována na jednom z takzvaných bezejmenných pravostranných přítoků Salašky. „V krajině se tak díky novým přehrážkám nazvaným Rákoš I a II daří zadržovat větší množství vody a zároveň zachycovat naplaveniny a nečistoty, které by jinak v případě povodňových stavů mohly ohrožovat sídla a vodní stavby ležící níže na potoce Salaška," uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

V současné době je v rámci stavby Rákoš III dokončována už šestá přehrážka. Celkové náklady na jejich vybudování dosáhnou podle Zbyňka Boublíka částky téměř šesti milionů korun.

„Lesy ČR jsou správci vodních toků v našem regionu a oni nejlépe vědí, jak zkrotit vodu vytékající z lesů, aby v případě dešťových přívalů neohrožovala domy a stavby v naší obci," přivítal realizované opatření starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.

„Je dobré, že se věnuje pozornost protipovodňové prevenci. Doufám, že po vybudování retenčních nádrží už při přívalových deštích nebudou v Salašce, která teče těsně kolem našeho domu, plavat kusy dřev a větví," poznamenal Velehraďan František Jakeš.

„Je zpracován projekt na úpravu přítoků z lesních porostů nad Salaší do potoka Salašky, aby v případě velké povodňové vlny byla obec před ní ochráněna. Všechno je ale odvislé od finančních prostředků," informoval vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.

Velehradský starosta si ale neodpustil poznámku, že lesní společnost, která provádí těžbu pro Lesní správu Buchlovice ve zmíněné lokalitě Rákoš, ale i v lesních porostech směrem k obci Salaš, vyváží dříví z lesa mnohdy za mokra, a to po cyklistické stezce s asfaltovým povrchem. „Zastupitelstvo obce nemá nic proti tomu, aby se dříví z lesa vyvezlo, protože helikoptérami to zatím není možné, ale dopravci by měli stezku od bláta očistit. Nejednou už se stalo, že bruslaři nebo cyklisté na mokrém blátě upadli a poranili se," postěžoval si starosta.

Jeho slova potvrdil Jiří Konečný z Uherského Hradiště. „Dopravci dřeva by opravdu měli dbát na to, aby bláto, které na stezku vytáhnou mezi koly nákladních aut, neprodleně odstranili. Už jsem na mokrém blátě salašské stezky upadl. Naštěstí jsem si jen zničil kalhoty a trochu odřel koleno," uvedl Konečný.

Autor: Zdeněk Skalička

15.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení