Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil v úterý 24. února v restauraci Družba osm lidí, k nimž zřejmě neměl žádný bližší vztah. Poté obrátil zbraň proti sobě.

Utéct se podařilo jedné postřelené ženě, která je nyní už mimo ohrožení života. Jeden z hostů, Petr Gabriel přežil masakr schovaný na restaurační toaletě restaurace. Uniknout se podařilo také několika dalším lidem. Někteří z nich kritizují rychlost zákroku policie, podle nich přišel pozdě.

Podle údajů zveřejněných policií dorazila první hlídka na místo ve 12:47, devět minut poté, co policie dostala první telefonickou informaci o střelbě. Hlídka se stáhla poté, co útočník začal pálit i po ní. Speciální zásahová jednotka vnikla do budovy po 14:20. Mezitím policie s pachatelem vyjednávala, protože se domnívala, že drží živá rukojmí. Dosavadní údaje však naznačují, že pachatel zřejmě vraždil hned poté, co přišel na místo.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce dozorující státní zástupce Roman Kafka řekl, že z ohledání místa činu, z toho, co je známo z výpovědí svědků a z toho, co už teď vyplývá ze závěrů osmi pitev, je patrné, že všechny oběti zemřely „prakticky okamžitě„. Vrah je podle žalobce střelil opakovaně do míst, která přežití vylučovala.

„Nikdo nemohl přežívat déle než v řádu několika minut a i to je spíše teoretická otázka. Nikdo z nich nemněl šanci ta rozsáhlá střelná zranění přežít," dodal státní zástupce. Vrah podle něj nebyl psychicky v pořádku. „Těžko si umím představit, že by osoba zcela příčetná spáchala takto hrůzný čin," dodal.

Policejní prezident Tuhý dnes také v ČT uvedl, že policie se snažila a snaží být na případy tohoto typu připravena. Všechna policejní ředitelství mají podle něj za sebou cvičení zaměřené právě na „aktivní střelce".

Tuzemská policie je prý v tomto ohledu dál než policejní sbory v některých sousedních zemích. Konkrétně situace v Uherském Brodě byla ale podle Tuhého taková, že i kdyby policisté cvičili 24 hodin denně, „ten příběh by pravděpodobně neměl jiný výsledek".

Někteří svědci se ale v médiích vyslovují v tom smyslu, že postup policie byl váhavý, nedůsledný a pomalý. Kuchařka z restaurace v pátek televizi Prima řekla, že výstřely byly slyšet i poté, kdy se stáhla první policejní hlídka, což vyvolává otázku, zda pachatel nepokračoval ve vraždění i pak.

Z vyjádření provozního restaurace pro stejnou televizi ale naopak vyplynulo, že podle jeho názoru už policie po příjezdu ztráty na životech odvrátit nemohla.

„Byli mrtví hned … ten člověk (pachatel) neřekl ani slovo. Já za celou tu dobu jsem z prostoru té restaurace neuslyšel jediný sten, jediný výkřik, jediný vzlyk. Prostě nic. Střelba, rány a ticho," uvedl na dotaz Primy.

Chovanec dnes Primě řekl, že výpověď kuchařky i dalších svědků policie prověřuje. Ministr již dříve nařídil Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby zásah prověřila, podle jeho mínění ale policie nechybovala. Tuhý ČT řekl, že nařídil i kontrolu z pohledu policejního prezidenta.

Po provedení všech důkazních úkonů dal v pátek 27. února Roman Kafka souhlas s pohřbením obětí úterního masakru, včetně střelce Zdeňka Kováře. Jako první pohřbí v pondělí odpoledne třiačtyřicetiletou Editu Š..