VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rojení. Miliony chroustů útočí

Slovácko - Za poslední čtyřletý cyklus způsobil chroust maďalový na stromech v Moravské Sahaře milionové škody.

14.5.2015
SDÍLEJ:

Dospělec chrousta maďalového si na Bzenecku pochutnává na listech listnatých stromů.Foto: DENÍK/Petr Turek

V těchto dnech vrcholí jeho rojení, proti němuž nemají lesníci adekvátní zbraň. Na letecký postřik totiž nezískali povolení od ochránců přírody ani krajského úřadu. Podle správců lesů se tak dají v následujících letech očekávat další velké škody, které způsobí ponravy na kořenových systémech rostlin.

„Kde v minulosti ve Bzenci, Vracově, Vacenovicích či Ratíškovicích bývaly zahrady, ovocné stromy a kde si lidé pěstovali zeleninu, tam je to nyní nemyslitelné. Například z patnácti zasazených ovocných stromků se za čtyřletý cyklus chrousta podaří uchovat jen tři," upozornil vracovský starosta Jaromír Repík.

Nejen v Bzenecké, ale také v píscích Hodonínské Doubravy se chroustům nebývale daří.

„Loni nám ponravy ožraly nejen kořeny stromů, ale i zeleniny, včetně salátu a brambor. Letos se tady objevily stovky dospělých chroustů, takže máme obavy, co provedou larvy v následujících letech," svěřila se obyvatelka dubňanské místní části Fabián.

V současnosti jsou chrousti ve vrcholu rojení.

„Jejich jediným cílem je žrát, aby získali energii na spáření a kladení vajíček, potom umírají. Když je samička v kondici, naklade dvakrát i třikrát dvacet až třicet vajíček," přiblížil odborný lesní hospodář a bzenecký místostarosta Ivan Černý.

Podle něj chrousti v této fázi dávají přednost dubům, ořešákům, třešním, jeřabinám a habrům. Ponravy si dokonce dopřávají i květy jehličnatých stromů.

V následujících letech pak larvy ukusují kořeny, nejdříve menších a pak i větších rostlin. „Bývá jich tolik, že jsou nalepené na kořeny velkých stromů. Ty se pak mohou třeba i vyvrátit," varuje Ivan Černý.

Podle mluvčí státního podniku Lesy České republiky Evy Jouklové tito škůdci způsobili od roku 2011 ve Bzenecké Doubravě přímé škody ve výši patnáct milionů korun. „Jako správci lesů jsme podle zákona povinní bránit šíření škůdců, a to i preventivně. To však nyní nemůžeme. Nezbývá než sledovat, jak se chroust množí," uvedl krajský ředitel Lesů Dalibor Šafařík a odkázal na to, že lesníci požádali o letecký postřik.

Jeho aplikaci ovšem odbor životního prostředí krajského úřadu letos v dubnu nepovolil.

„Nedostali jsme potřebné souhlasy a výjimky ze zákona," potvrdila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková. Nesouhlas se týkal zejména území ptačí oblasti Bzenecká Doubrava Strážnické Pomoraví. „Postřik by totiž měl negativní vliv na ptačí druhy, které jsou v této oblasti chráněné. Jedná se například o strakapouda prostředního, strakapouda jižního, skřivana lesního a lelka lesního," vypočítala Denisa Kapitančiková s tím, že by se ptákům kvůli účinku postřiku snížila potravní nabídka.

Výjimku Lesy ČR nedostaly ani pro evropsky významnou lokalitu Hodonínská Doubrava. Kvůli dopadům na zvláště chráněné druhy živočichů. „Nevýhodou letecké aplikace je fakt, že přípravky pro ni určené působí proti širokému spektru hmyzu," doplnila mluvčí.

Správci lesů proto loni ověřovali účinnost nejrůznějších metod, které dokážou ponravy zlikvidovat už v půdě. „Výsledky jen potvrdily názor odborníků, že bez leteckého postřiku dospělých brouků nemůžeme škody na lesních porostech snížit. Naopak se ukázalo, že ponrav je tolik, že ani jejich případný zvýšený úhyn by škodám nezabránil," poznamenal Martin Zavrtálek z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.

Letecky se chroustům lesníci postavili naposledy v letech 1999 a 2003. Následně už k dalším postřikům nedostali povolení.

„Chrousti se od té doby množí a nepůsobí jen značné hospodářské škody, ale mění i prostředí Moravské Sahary, které je také dílem generací lesníků a je paradoxně chráněné státem," doplnil Martin Zavrtálek. Podnik, stejně jako bzenecká radnice, která vlastní 370 hektarů lesa, bude po sečtení škod po letošní invazi požadovat finanční náhradu.

Autor: Petr Turek

14.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení