VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradiště žilo slavnostmi vína a otevřených památek. PODÍVEJTE SE

Uherské Hradiště /FOTO, VIDEO/ - Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, které se uskutečnily od pátku 11. září do neděle 13. září jste mohli sledovat také prostřednictvím Slováckého Deníku. Připomeňte si nejzajímavější momenty, tak jak je zaznamenali naši redaktoři.

13.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 14.9.2015
SDÍLEJ:

Slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, 2015. Foto: Bob Gajdoš

Fotosoutěž Slováckého deníkuRedakce Slováckého deníku vyhlašuje 5. ročník fotosoutěže ze Slováckých slavností vína a otevřených památek. Soutěž je otevřená všem, zejména ale fotoamatérům z řad návštěvníků slavností. Bavte se, koštujte, foťte! Více k soutěži čtěte na
http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/fotte-slovacke-slavnosti-vina-a-vyhrajte-20140906.html

Krajané ze srbské Vojvodiny byli na Slavnostech vína hosty mikroregionu Bílé Karpaty

Bezmála tisíc švestkových gulí s tvarohem a makem, patnáct štryclí chleba k sádlu s cibulí, březovská kyselka z tamního Janáčkova pramene, klobásky z Horního Němčí, sušené trnky, škvarky a jitrnice ze Slavkova, žmolkovice z Vápenic či folklorní soubor našich krajanů ze srbské vojvodiny Češka Beseda Bela Crkva. Na tom všem si pochutnávali návštěvníci nádvoří Galerie Slováckého muzea, kde mívá o Slavnostech vína a otevřených památek své stanoviště mikroregion Bílé Karpaty. „Jsme moc mile překvapeni atmosférou, která dnes panuje tady ve městě," přiznala Valentýna Votýpková vedoucí folkloristů z Belej Crkve. Ti dorazili na Slovácko jako hosté souboru Dolněmčan.

Bánovské zpěvule přijely do Hradiště ve zbrusu nových krojích

Lopenickou slaninou, škvarky, slivovicí, klobáskami, vlčnovskými vdolečky, nivnickou medovinou, či minerální vodou – sucholožská slatina se na nádvoří Justičního paláce v Uherském Hradišti při sobotních slavnostech prezentovaly obce mikroregionu Východní Slovácko. „Lidé si, jako obvykle, pochutnali na všem, co jsme u nás nabízeli," přiznala s úsměvem vlčnovská místostarostka Marta Moštková. Vůbec poprvé představily své zbrusu nové kroje Bánovské zpěvule. „Zpěvule v nich dnes měly velkou premiéru," prozradil starosta Bánova Marek Mahdal.

Broďany reprezentovaly v Hradišti soubory Rozmarýn a Olšavěnka

Soubory Rozmarýn z Újezdce u Luhačovic a Olšavěnka byly v sobotu hlavními taháky stanoviště uherskobrodských folkloristů na Mariánské náměstí v Uherském Hradišti na tamních Slavnostech vína a otevřených památek.

Redutu zaplnila vína, návštěvníci ochutnávali z téměř stovky vzorků

Jedenáct vinařství nabídlo vzorky svých vín v rámci akce Oslava vína v Redutě. Milovníky vín v prostorech, v nichž se letos také lisovala čerstvá šťáva z hroznů na replice historického lisu, přivítali v rámci Slavností vína v neděli 13. září od 9.30 až do dopoledních hodin. (FOTO, VIDE a více čtěte ZDE)

Vinohradská praskala ve švech až do noci

Navštívila jsem ji jen pár týdnů před Slavnostmi vína a byla takřka liduprázdná. Vinohradská ulice v Uherském Hradišti. Jedno z center všeho dění, kde se předpokládá, že o Slavnostech víno poteče proudem. To očekávám i jako návštěvník, který s ní zatím v tomto období neměl tu čest, i tak se ale neubráním údivu, kolik lidí jedna ulička dokáže pojmout.

Davy totiž berou Vinohradskou po setmění doslova útokem. „Vínečko bílé, budu ťa pít, co budu žít," zní místy hlasitě. Podle neustále proudícího davu lidí se mi ale zdá, že ty tisíce návštěvníků skutečně přišly jen užít noční atmosféru Vinohradské, projít se mezi vinnými sklepy a jen příležitostně ochutnávat. Samozřejmě ne všech se to týká. (více čtěte ZDE + FOTOGALERIE)

Starostové Staroměstska verbovali pro diváky

Takřka nemožné bylo dostat se do prostoru u Staré radnice v Uherském Hradišti, kde se divákům představili folkloristé z mikroregionu Staroměstsko. Na lidmi přeplněném nádvoří radnice panovala uvolněná atmosféra, po okrajích byly rozestavěny stánky jednotlivých obcí, které nabízely návštěvníkům pohoštění a tradiční výrobky. Velké a kladné ohlasy sklidili starostové obcí a měst v mikroregionu, kteří divákům zazpívali a zatančili verbuňk, sólový zpěv si v doprovodu cimbálové muziky Bálešáci vyzkoušel například starosta Starého Města u Uherského Hradiště Josef Bazala. Kromě starostů se představila například CM Stanislava Gabriela, mužské pěvecké sbory Chlapčiska a Lajbl, soubory Dolina a Dolinečka nebo folklorní soubor Pentla z Boršic.

FOTOGALERIE z ekumenické mše ve věznici

Diváky uchvátili sóloví tanečníci verbuňku

Přátelskou a milou atmosféru vytvořili návštěvníkům tanečníci a muzikanti z mikroregionu Dolní Poolšaví, kteří své dovednosti a tradice prezentovali v Jezuitské zahradě. Divákům se představila například cimbálová muzika Vinár, mužský pěvecký sbor Kunovice, cimbálová muzika Hora a folklorní soubor Popovjan nebo třeba Podolští sekáči. Publikum uchvátili svým zpěvem a tanečním projevem sóloví tanečníci verbuňku Radovan Siman a Petr Polách, kteří se představili za doprovodu cimbálové muziky Lintava. I v parku u Obchodní akademie mohli lidé ochutnat tradiční speciality, stánkaři nabízeli kromě samozřejmého vína a burčáku například zabijačkovou polévku nebo chleba se sádlem a cibulí. 

Starostové na nádvoří Reduty rozezpívali dav

Burčáky, vína a příjemnou zábavu nabídli divákům na nádvoří Reduty účinkující z mikroregionu Ostrožsko-Veselsko. Divákům se představil například folklorní soubor Dolňácko, jehož tanečníci mimo jiné divákům zatančili verbuňk. Očekávaným bodem kulturního programu na nádvoří Reduty bylo bezesporu společné zpívání starostů z obcí spadajících do mikroregionu Ostrožsko-Veselsko. Starosty při jejich zpívání doprovodila cimbálová muzika Višňa, v podání představitelů obcí zazněly písně Nepij Jano nepij vodu nebo Eště si já. Své vystoupení zakončili starostové a starostky působivým vícehlasem v písni Při ostrožskej bráně, jejich vystoupení přilákalo na nádvoří hojnost diváků. V rámci prezentace mikroregionu nabízeli stánkaři vína a burčák, specialitkou a velkým lákadlem byla zmrzlina z vína, která se u návštěvníků těšila velké oblibě. 

Fotogalerie: Vystoupení mikroregionů Ostrožsko-Veselsko, Dolní Poolšaví a Staroměstsko

Fanoušek Slovácka v kroji: Super akce, byli jsme všichni na jedné vlně

Na zápase Slovácka proti Liberci bylo kolem čtyř stovek krojovaných fanoušků. Jedním z nich byl i František Hájek z Ostrožské Lhoty. Z našeho souboru je nás tady asi deset, ráno jsme šli v průvodu, odpoledne jsme měli vystoupení v Redutě a potom hurá na fotbal. Co vím, tak všichni jsou tady spíš výjimečně, sám jsem na tomto stadionu asi posedmé v životě," líčil svoji účast na zápase Hájek a prozradil, že akce nebyla spontánní. (FOTOGALERIE a více čtěte ZDE)

Humorný pořad Jez a pij vyvolal záchvaty smíchu

„Kdo nesmrdí česnekem, není dobrým člověkem." Toto i mnohá další moudra zazněla na humorném pořadu Romany Habartové Jez a pij, duše moje, co hrdlo ráčí, který návštěvníky pobavil v rámci Slavností vína v hradišťských Smetanových sadech v sobotu 12. září. (FOTOGALERIE a více čtěte ZDE)

Fotogalerie od Slovácké búdy

Průvod fanoušků Slovácka Uherským Hradištěm před zápasem s LibercemHradištěm prošel průvod krojovaný i fotbalový

V sobotu se ulicemi Uherského Hradiště přeléval nejen průvod tisíců krojovaných účastníků Slavností vína. Odpoledne se centrem města vydal před prvoligovým střetnutím s Libercem i modrý pochod fanaticos, příznivců 1.FC Slovácko. (FOTOGALERIE ZDE)

Fotbalové slavnosti vína se nekonaly, Slovácko s Libercem padlo

Fotbalisté Slovácka chtěli podpořit sváteční atmosféru slavností vína výhrou nad Libercem, to se jim ovšem nepodařilo. Modrobílá obrana vyprodukovala několik chyb, které ostřílení borci ze severu Čech dokázali dvakrát potrestat. Svěřencům trenéra Habance tak nepomohla ani nádherná branka Marka Havlíka. (FOTO, VIDEO a více čtěte ZDE)

Po metyje se jen zaprášilo, Za Moravú lákali na guláš i nudle

Třicet druhů hub, vařené trnky nebo ukázka keramiky patřily mezi lákadla mikroregionu Buchlov, který se v rámci Slavností vína nacházel ve Františkánském klášteře a jeho okolí. Největší ohlas vzbudila břestecká metyja, která z pultů zmizela takřka okamžitě. (FOTOGALERIE a více čtěte ZDE)

Z Vinohradské ulice úderem deváté vyrazily tisíce folkloristů

Uherské Hradiště /FOTO, VIDEO/ – Už od brzkých ranních hodin se více než čtyři tisícovky folkloristů šikovaly v ulici Vinohradská v Uherském Hradišti. Za zpěvu a tónů cimbálovky vyrazili krojovaní směrem na hradišťské Masarykovo náměstí pár minut po deváté hodině ranní. Průvod, kterému přihlížely tisíce místních i návštěvníků, se tak stal jedním ze zahajovacích částí programu Slováckých slavností vína a otevřených památek.

FOTOGALERIE chystání průvodu ve Vinohradní ulici v Mařaticích

FOTOGALERIE ZE SOBOTY NALEZNETE ZDE

Zahájeno: Slavnosti vína v Hradišti odstartovaly v páteční večer

Uherské Hradiště – Slavnostní projevy, zpěv i nezbytný přípitek doprovázely zahájení Slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Úvodní část třináctého ročníku tradiční akce se uskutečnila v pátek 11. září ve 20 hodin na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. (více čtěte ZDE)

Znělka letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek

Autor: Redakce

13.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Ilustrační foto.
12

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

První úspěch je na světě. Berani vyhráli Zubr cup v Přerově

První dílčí úspěch sezony je na světě. Extraligoví hokejisté Aukro Berani Zlín ovládli Zubr cup. K vítězství na přerovském turnaji jim stačila i porážka 3:4 v prodloužení proti domácímu týmu. Na druhém místě skončili domácí Zubři, třetí místo obsadilo Znojmo a čtvrtá byla pražská Slavia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení