Tvrdí to alespoň webové stránky společnosti, o realitu se už ale dávno nejedná. Veškerá produkce mléka byla v Bánově ukončena a stádo tří set krav plemena černostrakatého holštýna putovalo na začátku srpna do Polska a na Ukrajinu. „Důvody jsou samozřejmě ekonomické. Vždyť výkupní cena mléka klesla ze 7,90 na 6,80 korun za litr," uvedla ředitelka bánovské zemědělské společnosti Jana Vykoukalová.

Výroba mléka je pro zemědělce mnohdy nevýdělečná, podpora ze strany státu je minimální. O práci kvůli tomu v Bánově přišlo devět lidí. „Mrzí mě to. Živočišná výroba zde byla na vysoké úrovni, stádo se mělo dobrý genetický základ. Je nepříjemné, že lidé přišli o práci, na druhou stranu chápu i podnikatele, který nechce provádět ztrátovou činnost," prohlásil starosta Bánova Zbyněk Král, sám původním povoláním zootechnik.

Podle ředitelky uherskohradišťské Okresní agrární komory Karly Malinové se dnes spousta podniků zaměřuje pouze na rostlinnou produkci. Živočišná výroba je pro ně totiž nevýhodná. „Je nákladná, musí splňovat spoustu vyhlášek Evropské unie a zákonných předpisů, způsobuje více starostí. A výkupní cena mléka se pohybuje na jeho výrobních nákladech, nebo i pod nimi," konstatovala ředitelka Malinová.

Navíc chov skotu na mléko vykazuje ve srovnání s pasoucím se dobytkem na maso specifika. „Pasoucí se zvířata nepotřebují téměř žádnou lidskou sílu, která se o ně dnes a denně stará. Dostačující je kontrola ohradníku a vody. Kdežto k dojnému skotu musí někdo dvakrát až třikrát denně chodit a krávu podojit a nakrmit," poukázal na rozdílnou náročnost chovu ředitel Zemědělské akciové společnosti Nivnice Josef Minařík.

Jeho podnik se s ročním prodejem 8,6 milionu litrů mléka řadí k největším producentům kravského nápoje v regionu. Za kolik korun do mlékárny jeden litr dodává, to tají. „Je to obchodní tajemství. Na ceně ale samozřejmě velmi záleží. Pokud prodáte litr za osm korun, jedná se o rentabilní výrobu. Jestli se ale v současnosti cena pohybuje kolem sedmi korun za litr, zapomeňte na výdělek," dodal Josef Minařík.

K dalším velkým producentům mléka na území uherskohradišťského okresu patří podniky v Uherském Brodě či Nedakonicích. Družstvo v Bánově zase v minulosti patřilo k těm pokrokovým – například v osmdesátých letech zde profesor Lubomír Holý z brněnské veterinární fakulty prováděl transfery embryí.