Slavnostního aktu se ujal starosta Otakar Berka spolu s ředitelem pražského Vojenského historického ústavu, plukovníkem Alešem Knížkem. Válečnému hrdinovi zazpíval i místní pěvecký sbor a přítomné s jeho těžkým osudem seznámil místostarosta a kronikář městyse Lubomír Berka.

Přesně v 15 hodin nad památníkem zakroužila vojenská helikoptéra Mil-Mi 17, která následně přistála na školním hřišti. Možnosti prohlídky interiéru využila řada lidí. „V Osvětimanech podobný vojenský vrtulník nikdy nepřistál, je to velká atrakce," uvedl místostarosta Ber­ka.

Uctění památky Oldřicha Pechala v Osvětimanech zpestřil přílet vrtulníku.

Oldřich Pechal se narodil 13. května 1913 v Osvětimanech jako syn panského hajného na místním statku Hruškovice. Absolvoval osmileté gymnázium v Kyjově a důstojnickou školu v Hranicích na Moravě. Jako důstojník československé armády se nesmířil s mnichovskou zradou a emigroval. Ve Velké Británii absolvoval výcvik parašutismu a diverzních akcí. V roce 1942 byl vyslán k výsadku do vlasti jako velitel skupiny ZINC. Kvůli smůle a setkáním se zrádci a konfidenty gestapa byl zatčen u brněnské přehrady a několik týdnů mučen. Neprozradil jedinou informaci, přestože mu nacisté popravili rodiče, těhotnou sestru i mladšího bratra. Byl popraven 22. září 1942 v Mathausenu. Prezident Beneš Oldřichu Pechálovi in memoriam udělil Československý válečný kříž z roku 1939.