Z domnělých ilegálních migrantů se nakonec vyklubali členové souboru Towara z Beninské republiky, kteří v několika slováckých městech vystupovali na kulturních akcích.

Z uprchlíků se vyklubali tanečníci

Zdroj: www.facebook.com

„Když jsem je viděla, hlavou mi problesklo, že jsou to asi uprchlíci. Kamarádka mi pak ale říkala, že to možná byli fanoušci Portugalska, které tady zrovna hrálo fotbal," nechala se slyšet paní Jitka z Uherského Hradiště, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Neobvyklý hlouček vzbudil podezření také u městských strážníků,

„Skupina podezřelých osob se usadila na Masarykově náměstí poblíž fanzóny k příležitosti fotbalového mistrovství Evropy hráčů do 21 let, začali bubnovat a prodávat suvenýry," vysvětlil velitel hradišťské městské policie Vlastimil Pauřík, proč se rozhodli zakročit a osoby prověřit.

Festival ve Strážnici

Strážníci zjistili, že se jedná o členy folklorního souboru, kteří vystupovali na festivale ve Strážnici a v daný den si byli s delegátkou prohlédnout Uherské Hradiště. Jelikož ale Beniňané u sebe neměli pasy, což ztěžovalo jejich identifikaci, byli na místě předáni do rukou příslušníků cizinecké policie.

„Členové souboru měli pouze občanské průkazy, pasy si nechali v hotelu. S cizineckou policií jsme se v klidu domluvili, že průvodce souboru pasy v hotelu naskenuje a kopie pošle na oddělení cizinecké policie. Umělci uznali, že jelikož jsou z jiného kontinentu, bylo chybou vyrazit do českých ulic bez pasů," uvedla delegátka beninského souboru Towara Miroslava Novotná, podle níž jednání s policií proběhlo zcela korektně a v poklidu.

Přestože se v posledních týdnech prakticky celá Evropa obává příchodu velkého množství uprchlíků z Afriky a Blízkého východu, Beniňané u Hradišťanů žádnou vlnu zděšení nevyvolali.

„Nezaznamenali jsme žádné telefonické hlášení o výskytu uprchlíků či podezřele vypadajících osob v Uherském Hradišti," potvrdila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Ani městští strážníci častější upozorňování na výskyt uprchlíků na území města nezaregistrovali. Když by přece jen podobný telefonát obdrželi, postupovali by stejně jako v případě afrických folkloristů předali by případ cizinecké policii a Policii České republiky.

„V případě hlášení výskytu uprchlíků na našem území existují tři možnosti, jak postupovat," objasňuje situaci mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle ní policisté v první fázi zjišťují, zda uprchlíci nežádali o azyl v jiné zemi, což se stává velmi často.

Pokud se jejich žádost prokáže, musí se žadatel vrátit podle takzvané Dublinské dohody do státu, v němž žádal o azyl poprvé.

„Pokud bezpečně víme, odkud daný člověk přicestoval, tedy se kterým sousedním státem překročil státní hranice, tak jej na základě dohody vracíme zpět," uvádí Kateřina Rendlová.

Třetí variantou je přistupování k uprchlíkům na základě zákonů České republiky, kdy po zjištění jejich totožnosti je zahájeno správní vyhoštění.

Umísťování uprchlíků do ubytovacích kapacit ve Zlínském kraji podle mluvčí cizinecké policie nehrozí, k tomuto účelu totiž na území České republiky slouží jediné zařízení, které se nachází v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku.

LUCIE MARTINÁKOVÁ