Jste skřivan, nebo sova? Jestli jste sova, tak máte smůlu, protože současná společnost je nastavená na rytmus skřivanů. Výuka ve školách začíná ráno, stejně tak nástup do práce zpravidla vyžaduje brzké vstávání, a sovy trpí, protože lidé s takzvaným večerním chronotypem nejsou schopni usnout v dřívější hodinu, i kdyby se snažili sebevíc. „Studie z posledních let ukazují na souvislost mezi narušením délky či kvality spánku a vznikem mnoha onemocnění," uvedla Eva Fárková z Národního ústavu duševního zdraví.

Změna času je pro lidské tělo nepřirozená

Jenomže ani skřivani nemají vždy vyhráno a nyní se blíží chvíle, která zasáhne i jejich vnitřní sehraný biorytmus změna času. V noci ze soboty na neděli začne platit zimní čas, ručičky hodin se ve 3.00 ráno posunou zpět na 2.00. Neděle tak bude o hodinu delší. Vědci přitom už delší dobu upozorňují, že změna času je pro lidské tělo nepřirozená. „Ve vědeckých kruzích se debatuje, proč se od posunu času ještě neustoupilo. Vzhledem k tomu, že jeho původní význam už neplatí, není potřeba u tohoto fenoménu setrvávat," míní vedoucí skupiny pro chronotypy a spánkové zvyklosti Národního ústavu duševního zdraví Denisa Janečková.

Zrušme letní čas, volá senátor Šilar

Jako by mluvila z duše odpůrcům letního času, který v noci na neděli končí a Česko se po sedmi měsících vrátí k času astronomickému. Zřejmě nejvýraznějším odpůrcem letního času v Česku byl pekař Stanislav Pecka, který ovšem před šesti lety zemřel. Štafetu po něm převzal senátor Petr Šilar (KDU-ČSL). „Problémem většiny populace je narušený stav běžného ranního vstávání, které je, především při změně času v jarním období, násilně vynucováno jakýmsi nařízením," uvedl včera senátor. Na půdě horní komory nyní představil petici, kterou chce vyzvat český parlament, aby se zasadil za zrušení letního a zimního času. Sbírat podpisy chce do jara, tedy do další změny času.

Šilarova iniciativa For Only One Time (Pro pouze jeden čas) chce během té doby oslovit i své příznivce na Slovensku, v Polsku, Německu a severských státech, aby ji v podobné petici následovali. „Iniciativě For Only One Time je některými kritiky vytýkáno, že se zabývá zbytečnostmi. Kritik, který tento soud vysloví, nejspíš ani netuší, jak velkou pravdu má. Netuší, protože si asi řádně neprostudoval, o co skutečně této iniciativě jde. Proto opakuji: Jde o zrušení naprosto zbytečného nařízení," doplnil Šilar.

Sovy trpí, vědci se pustili do zkoumání

V Českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916. Podruhé se vrátil mezi lety 1940 až 1949 a potřetí se ručičky hodin začaly posouvat v roce 1979 kvůli ropné krizi a energetickým problémům.

Střídání času je upraveno nařízením vlády, které se však řídí směrnicí Evropské unie. Jestli Šilarova iniciativa povede ke zrušení letního času, zatím není jasné. Sovám už teď ale chtějí pomoci vědci z Národního ústavu duševního zdraví, kteří právě zkoumají to, že posuny mezi fázemi spánku a bděním vedou k pomalým změnám v organismu. Vyplněním krátkého dotazníku na webu ústavu se výzkumu může zúčastnit každý dospělý Čech. (via)