VYBRAT REGION
Zavřít mapu

300 vojáků a policistů střeží a čistí Vrbětickou bezpečnostní zónu

Vlachovice-Vrbětice – /FOTO, VIDEO/ Pětatřicet armádních a policejních pyrotechniků začalo včera pracovat na vyčištění vrbětického areálu. Společně začali provádět kompletní asanaci až do hloubky půl metrů pod zem v prostoru mezi policejními páskami a nově budovaným nebo stávajícím oplocením kolem něj. Další skupina vojáků a policistů přímo v bezprostředním okolí vrbětického areálu provádí čištění prostoru a výstavbu oplocení.

11.1.2016
SDÍLEJ:

300 vojáků a policistů střeží a čistí Vrbětickou bezpečnostní zónuFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

„Zde je nasazeno zhruba třicet vojáků ženistů z vojenského útvaru z Olomouce a do dvaceti pracovníků Vojenských lesů a statků," upřesnil velitel zásahu, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček s tím, že další menší tým pracuje v katastru obce Haluzice.

Jakmile bude prostor kompletně vyčištěný, zmenší policie bezpečností okruh kolem celého areálu a povolí do vyčištěných lokalit volný vstup veřejnosti, dodal Tkadleček.

První fáze potrvá několik měsíců v závislosti na počasí a množství nalezených úlomků munice. K dnešnímu dni bylo nalezeno na místě 700 kusů mince, z toho bylo dvacet procent nebezpečných.

Sklady jsou prázdné

„V současné době ve skladech žádný materiál není, takže je to pro okolí velmi dobrá zpráva, kromě rozmetané munice," podotkl policejní ředitel.

Dvě další stovky policistů a vojáků stále střeží bezpečnostní zónu. Jakmile bude kolem areálu hotové nové oplocení, včetně kamerového systému, budou moci do epicenter nastoupit vyšetřovatelé.

„Nově zřízená skupina patnácti lidí je sestavená z policejních specialistů, pyrotechniků, hasičů a pracovníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Předpokládáme, že ohledání obou epicenter explozí potrvá přibližně čtyři až šest měsíců," přiblížil Jaromír Tkadleček.

Prvním únorem má dle nařízení vlády skončit armádní nasazení ve Vrběticích.

Policejní ředitel však věří, že armáda ještě nějakou dobu zůstane, aby pomohla policii rozjet celý proces.

„Doufám, že výsledek bude ku prospěchu nás všech, kteří tady žijeme. A věřím, že to bude ponaučení pro všechny ostatní lokality a místa, kde muniční sklady jsou a že už se nikdy nic takového nebude opakovat, aby lidé nemuseli zažívat to, co jsme museli zažívat my doposud," komentoval aktuální situaci starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák.

A zda není z popularity vrbětického areálu už unavený?

„Je dobře, že se Vrbětice skloňují ve všech pádech a na všech úrovních do doby, než bude celá situace vyřešena," poznamenal.

Také místní práce na zkrácení bezpečnostní zóny a odvezení munice a nebezpečného materiálu vítají.

„Všechno, co se udělá pro to, aby se napravila celá situace, je dobře. A pokud tam již nikdy muniční sklady nebudou, tak budeme klidnější, bude se tu lépe dýchat," říká Zdeněk Šimoník.

Jeho slova doplnila i Helena Bednářová. „Myslím si, že jsme už v klidu. Už nemám strach hlídat tady například vnučku," dodala spokojeně obyvatelka.

Autor: Jana Zavadilová

11.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení