Strážci zákona ve Zlínském kraji dál zabavují vozy nenapravitelným řidičům. O své plechové krasavice přicházejí opilci či vybodovaní

Není snad dne, aby policie nenarazila na opilého řidiče anebo takového, který má zákaz řízení. Na některé dokonce neplatí ani vysoká pokuta.

Letos na Zlínsku zabavili už tři vozy

Právě proto se před třemi lety policie rozhodla hojněji využívat možnost zabavování vozidel těmto přestupkářům. „A využíváme toho nadále. Letos jsme tohoto práva využili už ve třech případech,“ informoval mluvčí zlínské policie Josef Havela.O své auto tak například přišel čtyřicetiletý muž, kterého policie v Otrokovicích zastavila s 1,84 promile. „Navíc řídil přes soudní zákaz. Dopustil se tedy nejenom trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, ale i maření úředního rozhodnutí,“ vysvětlil mluvčí.

A protože si muž očividně soudní nařízení nevzal k srdci, přišel o své auto. Navíc dostal tříletou podmínku a zároveň i tříletý zákaz řízení.Podobně dopadl i třiačtyřicetiletý hříšník. Také sedl za volant, i když mu to soud zakázal. Nejenže teď nesmí znovu dva a půl roku řídit, ale přišel i o svou Škodu Felicii.Jeden zabavený vůz stojí také na parkovišti uherskohradišťské policie. „Jeho majitel totiž jezdil opakovaně přes zákaz řízení,“ vysvětlil mluvčí tamní policie Aleš Mergental.

Rozhoduje soud

Ten, kdo má ale poslední slovo, je soud. Policie sice auto může zabavit, ale teprve až justice rozhodne, zda auto propadne státu, anebo policie bude muset vůz jeho majiteli vrátit, což se zhruba v polovině případů stává. Například z loňských šestapadesáti zabavených aut soud vlastníkům vrátil šestadvacet z nich. V těchto číslech jsou však zahrnuty také ty vozy, které třeba někdo ukradl a policie je našla. A co se s definitivně zabavenými auty děje dál? Policie je může využít pro svou potřebu, může je rovněž prodat, a nebo pokud jsou ve velmi špatném technickém stavu, nechá je prostě sešrotovat.