VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtěli mě stáhnout do auta, tvrdí dívka

Region - Dvacetiletá dívka měla obrovské štěstí, že šel zrovna kolem starší muž. Sice ho neznala, ale možná jí zachránil život. Jinak by ji prý muži v černé octavii se slovenskou značkou vtáhli k sobě do auta. Nepěkný zážitek však policii neohlásila, měla strach, že by ji rodiče přestali pouštět ven.

16.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Případ se stal před několika týdny. Kde? Ve Strání na Slovácku. V obci, kde starosta Ondřej Benešík dlouhodobě upozorňuje na zvýšenou kriminalitu a absenci státní policie.

„Šla jsem po hlavní cestě a u odbočky, která vede do dědiny, jsem si všimla muže. Vtom u mě zastavilo auto a dva chlapi mě začali tahat dovnitř. Tam seděl ještě jeden. Jenže akci zaregistroval muž, který šel směrem k hlavní cestě. Začal na chlapy křičet, ať toho okamžitě nechají. Lekli se a pustili mě," popisuje zážitek dívka ze Strání, jejíž jméno má redakce a nyní už i starosta obce k dispozici.

Ještě nyní, když o incidentu hovoří, se jí láme hlas. „Byla jsem z toho úplně hotová. Původně jsem chtěla mlčet, ale nakonec jsem to raději řekla v hospodě kamarádkám, aby si dávaly pozor," dodala dívka.

Přiznala, že policii nic neohlásila. Stejně tak obecnímu úřadu. „Ale napsala jsem to na Facebook, kam chodí dost lidí," řekla dívka.

I její kamarádky už si prý všimly černé octavie, která někdy pomalu projíždí obcí a sleduje hlavně mladé dívky.

„Mamka mi teď psala, že prý kdosi auto viděl i v bočních uličkách, ať si dávám pozor," dodala ještě včera Straňanka.

Starosta Ondřej Benešík se o události dozvěděl před dvěma dny, a to zcela náhodou.

„Přiznám se, že jsem byl celkem rozladěný, že už se o tom ve vsi povídá a já se něco takového dozvídám od jiných lidí z obce až teď. Oficiálně se na mě totiž nikdo neobrátil. Musím si promluvit s holkami, kterým se mělo něco takového stát, a případně varovat ostatní rozhlasem, ve zpravodaji a na internetu. Každopádně však měly dívky informovat policii," zdůraznil starosta Benešík.

Současně poznamenal, že jej mrzí, že lidé v obci různé události neohlásí. „Ani krádeže. Policejní statistiky potom říkají, že se ve Strání nic neděje. Ale možná je to tím, že občané nemají policisty poblíž, ale až v Uherském Brodě," poznamenal straňanský starosta Benešík, který je přístupem státní policie dlouhodobě rozlícený. Konkrétně počtem strážců zákona a jejich pravidelným dohledem v pohraničí.

Policie se dozvěděla o akci od Deníku

O krajně nebezpečném zážitku, o němž dvacetiletá dívka ze Strání hovoří, policisté v Uherském Hradišti neměli tušení. „Nic takového jsme neřešili, nikdo nám takový případ neoznamoval," sdělil mluvčí Aleš Mergental předtím, než se o události dozvěděl díky Deníku.

Současně se obával, aby medializací případu nevznikla v pohraničí zbytečná panika. Starosta Benešík je však jiného názoru. „Pokud to tak skutečně bylo, je potřeba ostatní varovat," říká.

Obce podél moravsko- -slovenského pomezí se potýkají s kriminalitou od roku 2007, kdy se otevřely hranice kvůli schengenskému prostoru.

Ostatní starostové v pohraničí byli událostí ze Strání zaskočeni. Sami se dosud setkali „pouze" s případy, kdy neznámí muži oslovovali školáky a lákali je na lízátko nebo jiné laskominy. Ani v tom ostatně nebylo Strání výjimkou. V Horní Lhotě na Zlínsku ale zřejmě byli lidé zodpovědnější a vše ohlásili na policii. „Kolem školy jezdil autem podezřelý muž, byl to ale Čech. Oslovoval děti. Policisté zjišťovali, o koho jde, ale na nic nepřišli. Bylo to tak před rokem," vzpomněl starosta Ladislav Jakubčák.

Teď je rád, že je v obci klid. Uznává, že najít muže zřejmě nebylo jednoduché. „Přelepit si státní poznávací značku není dnes nic složitého. To je bohužel příležitost pro tyto typy lidí," podotkl Jakubčák.

Ani v Brumově-Bylnici neměli v minulosti klid. Tmavé auto jezdilo zhruba ve stejnou dobu jako v Horní Lhotě rovněž poblíž tamní základní školy. Řidič také oslovoval místní školáky. I proto se vedení obce chystá předložit na nejbližším zastupitelstvu návrh na zřízení městské policie od Nového roku.

„Důvodem je větší bezpečnost občanů a také kontrola vyhlášek. Pohybují se tady různé živly a je pravda, že nepotvrzená trestná činnost je hlášena ze Slovenska," uvedl místostarosta Václav Blizňák. Na kolik by vyšla městská policie, pokud jí dají zastupitelé zelenou? Asi do jednoho milionu korun ročně a jednalo by se konkrétně o dva strážníky.

Vlastní dohled v obci si pochvalují ve Slavičíně i ve Valašských Kloboukách. „Je výhoda mít obecní policii," říká jednoznačně kloboucký starosta Dalibor Maniš. Znamená to však už zmíněné nemalé náklady a omezení investic v obci. A obecní rozpočty nebývají zrovna „nafukovací".

Příhraniční Strání by podle starosty Ondřeje Benešíka na strážníky peníze asi najít dokázalo, ale nevidí důvod, proč by měli suplovat práci policie.

„Obecní policie nezabezpečí ochranu obyvatel plně, má navíc omezené pravomoci. Ale hlavně zabezpečit pořádek a bezpečnost je podle ústavy úkolem státní policie. Je to jen parazitování státu na obecních rozpočtech," míní starosta. „Dokud nebude dost policistů v ulicích, situace lepší nebude," míní Benešík.

Uvažuje ale o tom, že předloží zastupitelům návrh zřídit funkci tzv. komisaře pořádků v obci. Tedy člověka, který by měl možnost kontrolovat alespoň černé skládky, černý odběr vody či podomní prodej.

ŠIDLOVÁ MARIE

Autor: Redakce

16.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fastav Zlín. Jakub Jugas.

Měsíc pravdy. Přepíšou fotbalisté Zlína dějiny?

Muzikál Noc na Karlštejně v Městském divadle ve Zlíně.
33

FOTO: Noc na Karlštejně míří na scénu

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

/ROZHOVOR/ Letošní XXIV. ročník festivalu Febiofest zakončí svoji pouť 28. dubna v 19.30 ve zlínském kině Golden Apple Cinema projekcí amerického snímku Ženy 20. století. Večera se zúčastní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, večerem bude provázet Jolana Voldánová. Ta v rozhovoru pro Deník přiznala, že má k filmu blízko a řadí se i k velkým filmovým fanynkám. „Ano, tisíckrát ano," usmála se Jolana Voldánová.

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

Nejvěrnější jsou obci v Nedašově

Nedašov patří k obcím s nejvyšší nezaměstnaností na Zlínsku. Leží na hranicích se Slovenskem a žije v něm bezmála 1400 obyvatel. Skoro 70 % z nich jsou přitom rodáci. „Jsme patrioti," říká starostka Alena Nováková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies