VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čichačů toluenu v Hradišti přibývá

Uherské Hradiště - Zvyšující se počet „čichačů“ toluenu a jiných těkavých látek zaznamenali všímaví obyvatelé iměstští strážníci vUherském Hradišti.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Toluen: Ilustrační foto.Foto: Zdroj: www.zkazazruzoveplanety.wz.cz

„Například za kinem Hvězda se setkává malá skupinka osob, která je vybavena speciálními rukavicemi a k těm čichá. Mají tam určitě toluen nebo podobnou látku, protože po načichání se chovají zmateně,“ poznamenal pracovník Městských kin Jiří Moravčík.

O skupinkách, které se pravidelně schází na „svých oblíbených“ místech ve městě, vědí i strážníci. Zatímco zhruba před rokem odhalili měsíčně jen ojedinělé případy, nyní zastihnou za stejné období i tři „čichače“. Schází se nejčastěji v parku a jiných odlehlých místech. „Poznat uživatele těchto látek není až tak obtížné. Chovají se zmateně, podobně jako opilí lidé. Test na alkohol ale u nich bývá negativní. Existuje ale speciální test, který tyto těkavé látky u lidí odhalí,“ vysvětlil zástupce velitele hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Čichání chemických látek posuzuje trestní řád jako přestupek proti veřejnému pořádku. Za určitých okolností může být i trestným činem.

Volný prodej toluenu běžným spotřebitelům není v České republice povolený. Feťáci si ale dokáží opatřit náhražky v podobě chemických přípravků, volně dostupných v drogistických prodejnách. „Toluen skutečně není běžnou součástí prodeje. My ho prodáváme ze skladů pouze firmám. Nepochybuji ale o tom, že takzvaní čichači si dokáží s nedostatkem toluenu poradit po svém, například prostředky, které látky, podobné toluenu obsahují. Zpravidla si pořizují toluenové čističe, lepidla na gumové duše a jiné prostředky,“ poznamenal vedoucí drogerie v Uherském Hradišti Roman Smejkal.

Identifikovat „čichače“ je podle něj obtížné a eliminovat chování takového člověka prakticky nemožné. „Můžeme narazit na člověka, který jde cítit toluen na hony daleko. Nemůžeme ale vědět, zda se jedná o uživatele drog, anebo o člověka, který s takovými látkami jen pracuje,“ dodal Smejkal.

Narůstají počet uživatelů drog a návykových látek děsí i 64letou Libuši Stránilovou z Uherského Hradiště. „Chodím s dvěma vnuky do Kunovského lesa a situace tam je stále horší a horší. Prakticky pokaždé tam nacházíme lahvičky od chemikálií, nebo i jehly a jiný odpad, který tam feťáci nechali,“ postěžovala si Stránilová.

Pracovníci kontaktního centra Charáč v Uherském Hradišti se s čichači rovněž setkávají. „Jsme s nimi v kontaktu. Naším úkolem je drogově závislé i ostatní uživatele návykových látek vyhledávat a nabídnout jim řešení jejich problému. Netroufám si ale odhadnout, kolik uživatelů těkavých látek v Hradišti v současné době je. „Můžeme jim nabídnout poradenství, doporučení léčby a podobně,“ sdělila kontaktní a terénní pracovnice centra Charáč Zuzana Guryčová.

Autor: Oleg Kapinus

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení