VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to od státu podpásovka, zní z Vlachovic-Vrbětic k odškodnění

Vlachovice-Vrbětice – „Nic nám nedají, nedočkáme se ničeho, je to lumpárna a pěkná podpásovka," říkají obyvatelé Vlachovic-Vrbětic a okolních obcí na zamítavé dopisy na jejich žádosti o odškodnění v souvislosti s činností složek Integrovaného záchranného systému (IZS) při zásahu po výbuších vrbětických muničních skladů.

10.2.2016
SDÍLEJ:

Další detonace ve Vrběticích vyhnaly obyvatele z jejich domovůFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

Ať už to byly jejich nároky na náhrady firmám za jejich přerušení výroby a ušlý zisk, nebo také za zničené lesní a polní cesty od těžké techniky nebo objížďky při uzavření silnic mezi obcemi.

Jak pro Zlínský deník uvedla mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková, se žádostí o náhradu škody uspěli pouze dva žadatelé z celkového počtu 136, kteří si je na Zlínský kraj podali. Ty kraj přijal, posoudil a odeslal na ministerstvo vnitra ke schválení.

Celkem 38 žádostí s celkovou částkou přesahující jeden milion korun. Ministerstvo však uznalo z tohoto počtu pouze dvě.

Lidé však kromě odškodnění zajímá stav jejich lesů a pozemků, na které již více než rok nesmí.

Přístup na ně mají jen policisté, vojáci, pyrotechnici. Jedním z Vlachovických, který se obává o stav svého pozemku, je i Miroslav Ševčík.

„Předloni jsem tam vysadil hektar lesa, teď to bude všechno zničené, udusané, okousané od zvěře. Je to hrozné, navíc mi půdu ničí těžká technika, která tam jezdí," postěžoval si provozovatel konírny ve Vlachovicích a majitel pozemků a lesa, do kterého nesmí.

Podle ministerstva obrany se na ně právě tito majitelé mohou do konce března obrátit se žádostí o dotaci. Jak Deníku potvrdil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek, jedná se o částku 4000 korun za hektar.

„Co to je proti tomu, co mě to všechno stálo. Ať najdou viníka, který to co nejdřív zaplatí," reagoval Miroslav Ševčík.

„Veškeré škody způsobené činností složek Integrovaného záchranného systému by měl zaplatit stát prostřednictvím krajského úřadu," uvedla mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková.

„Bohužel mnohé tyto žádosti nebyly z pohledu ministerstva vnitra posouzeny jako škody z činnosti složek IZS, ale v souvislosti s výbuchy. To znamená, že je má podle názoru ministerstva vnitra, uhradit viník," vysvětlila Janečková.

Viník bude platit. Kdo? Zatím se neví

Ten však zatím není znám, protože po vyčištění a zajištění epicenter výbuchů pyrotechniky tam teprve mohou nastoupit vyšetřovatelé, kteří na viníka výbuchů ukážou. „Vždyť musí vědět, kdo je viník a na jaké je adrese," reagovala rozzlobeně obyvatelka Vlachovic-Vrbětic Martina Gbelcová. „První slíbí a pak to všechno tak trvá," dodala.

„Nejlepší by bylo, kdyby od začátku převzal veškerou zodpovědnost stát. Protože přece jen je to státní podnik, který ten areál provozoval," komentoval rozhodnutí ministerstva starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák s tím, že na to upozorňoval od začátku.

„Byl to areál státního podniku zřízený ministerstvem vnitra, proto by měl mít plnou zodpovědnost stát," zdůraznil. Ministerstvo však trvá na tom, že zodpovídá jen za škody, které způsobil svou přímou činností při řešení mimořádné události.

„Za ostatní způsobené škody odpovídá původce havárie," vysvětlila Nicole Zaoralová, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Tři tisíce v březnu?

Jiné možnosti odškodnění pro obyvatele dotčených obcí stát zatím podle ní nezvažuje. „Můžeme použít pouze ty druhy odškodnění, které jsou uvedeny v právních předpisech," zdůraznila.

Podle ní však vláda už dříve rozhodla o udělení dotace občanům za dlouhodobou činnost složek IZS. Výhledově, v řádech několika týdnů, tak budou podle ní vyčleněné finanční prostředky k dispozici.

Jedná se o odškodnění ve výši tří tisíc korun každému z obyvatel, kterého se práce složek IZS nějak dotkla. Jak uvedl starosta Zdeněk Hověžák, neoficiálně jde o odškodnění za evakuace.

Než se ale tyto peníze dostanou k lidem, proběhne úřednický maraton. Jak Deník zjistil z důvěryhodného zdroje, s penězi mohou lidé počítat nejdříve v březnu.

Autor: Jana Zavadilová

10.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení