VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauze Metanol mohli předejít, tvrdil odsouzený expolicista

Zlínský kraj – „Představte si, co by nastalo, kdyby člověk, který oslepl nebo přišel o tatínka nebo bratra, dceru, se dozvěděl, že ÚOOZ již v roce 2010 mohl rozpracovávat lidi kolem pančovaného alkoholu," uváděl na svém videu, které zaznamenal krátce před svou smrtí, Stanislav Švábenský, bývalý kriminalista elitního protimafiánského útvaru.

2.3.2016
SDÍLEJ:

Zásah ÚOOZ - ilustrační foto.Foto: Foto: Deník/Karel Pech

Právě na tomto záznamu, který tak cílí i do Zlínského a Olomouckého kraje, se totiž zabýval i činností Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kterému na videu vytýkal, že se nezabýval jeho podáním oznámení na výrobu a prodej pančovaného alkoholu v roce 2010.

Podle něj tak mohli policisté z ÚOOZ předejít metanolové aféře, která vypukla v roce 2012, kdy kvůli otrávenému nelegálnímu alkoholu zemřelo 52 lidí. Někteří jeho záznam nazývají „třaskavou" videonahrávkou, jiní za tím vidí nešťastný konec jednoho expolicisty.

Stanislav Švábenský, bývalý kriminalista elitního protimafiánského útvaru, si krátce po vytvoření téměř šestihodinové nahrávky, kde vypovídá o poměrech v policii a napojení některých jejích příslušníků na podsvětí, vzal 19. srpna loňského roku život.

Stanislav Švábenský také ve své výpovědi předložil dokumenty a informace, které ohledne nelegálního obchodování s alkoholem zjistil.

„Jednalo se o rozsáhlé pančování alkoholu na Moravě od Zlínska až na sever. Zjistil jsem přesné informace, zajistil jsem flašky, kolky, které se získávaly přímo od celníků. Upozorňoval jsem, že se do alkoholu přidávaly „různý sračky," uváděl při své kritice údajného nezájmu o tuto kauzu ze strany ÚOOZ.

Nakonec se dle své výpovědi ale musel obrátit na olomoucké celníky. Ti jeho podněty nakonec prověřovali, potvrdili to i Zlínskému deníku prostřednictvím tiskové mluvčí pro Olomoucký kraj Marie Bortlové. Ta uvedla, že jejich úřad ověřuje každý podnět, který je jim podán.

„Celní ředitelství Olomouc obdrželo 23. dubna 2010 poznatek o nelegální výrobě alkoholu. Ten jsme prověřili a následně postoupili místně příslušnému útvaru Celní správy ČR, který jej v rámci trestního řízení realizoval 15. září 2010," reagovala na dotaz, zda celní úřad prověřoval podnět o pančovaném alkoholu Stanislava Švábenského.

Proti spojení ÚOOZ a přímou zodpovědností s následky metanolové aféry se však důrazně ohradil jak ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, tak také státní zástupce Roman Kafka, který metanolovou kauzu dozoroval.

ÚOOZ se proti nařčení brání

„Jednoznačně a důrazně odmítám jakékoli náznaky obvinění, že by snad náš útvar svou nečinností měl na svědomí lidské životy v tzv. kauze Metyl. Toto obvinění je absurdní a urážející. Neexistuje žádný záznam o tom, že by pan Švábenský přinesl již v roce 2010 nějaký poznatek ke kauze, kterou se mimochodem ani později nezabýval náš útvar, ale speciální tým policejního prezidia," uvádí Robert Šlachta ve svém prohlášení.

Podle něj v únoru roku 2010 přinesl Stanislav Švábenský poznatek, o kterém je veden záznam a který upozorňoval na možné daňové úniky a padělání kolků na lihoviny.

„Tento poznatek zapadal do v té době již prováděného šetření, kterým se zabývala jiná součást ÚOOZ, skupina kriminální policie a vyšetřování. Nebudu zde popisovat konkrétnosti tohoto šetření, ale tato věc byla rozpracována a neměla žádnou souvislost či propojení do pozdější kauzy ,Metyl'," vysvětlil souvislosti se Švábenským a jeho podnětem Robert Šlachta.

Zároveň zdůraznil, že je na místě také připomenout, že tzv. kauza Metyl a s ní spojené tragické následky se vážou až k roku 2012. Šlachtovo prohlášení doplnil pro Deník i Roman Kafka.

„Pan Švábenský skutečně zřejmě přinesl poznatky k nelegální výrobě lihu, které jeho policejní útvar postoupil jinému policejnímu celnímu útvaru. S tím se dá souhlasit. Ovšem je třeba odlišit výrobu a prodej nelegálního lihu a míchání metanolu a etanolu ve velkém, to byla zcela jiná kauza a ta vypukla až v září 2012 tím šíleným nápadem dnes již odsouzených Fiana a Křepely," vysvětlil rozdíl mezi kauzami pančovaného alkoholu a kauzou Metanol státní zástupce Kafka.

„Strávil jsem s tím roky života, tak vím, o čem mluvím. Jinak kauzu Metanol primárně šetřila zlínská policie pod mým dozorem. ÚOOZ se soustředila na tzv. lihovou mafii, zejména bratry Březinovy. A o těch podle mého názoru poznatek pana Švábenského nebyl," dodal státní zástupce ze známé metanolové kauzy.

Autor: Jana Zavadilová

2.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rihards Bukarts (vpravo čelem) v lotyšském dresu v zápase s Ruskem na MS 2017

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Jak reklamovat koupený dům či byt

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Zhruba 40 let starý chodník opravují nyní v Otrokovicích, a to v části Trávníky, ve směru od Kauflandu. Podle mluvčí otrokovické radnice Romany Stehlíkové byl už v havarijním stavu, na povrchu se v asfaltu tvořily bubliny.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení