VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivec se pokusu o vraždu nedopustil

Zlín /AKTUALIZOVÁNO/ – Myslivec Luboš Novotný se svého známého zavraždit nepokusil. Šlo jen o nešťastnou náhodu. Tak rozhodl ve středu 7. dubna zlínský krajský soud v případu těžce zraněného pražského podnikatele, taktéž nimroda.

7.4.2010 1
SDÍLEJ:

Luboš Novotný (vpravo) před zlínským krajským soudem.Foto: DENÍK / Matej Slávik

Státní zástupce i policie třiačtyřicetiletého Novotného z Chrudimska vinila z toho, že jednapadesátiletého muže 26. října 2008 v lese mezi Velehradem a Salaší na Uherskohradišťsku napadnul a způsobil mu těžké zranění. Záchranářům a policii měl pak tvrdit, že podnikatel spadnul z posedu.

Jednapadesátiletý podnikatel měl tehdy jít s Novotným střílet vysokou zvěř. Když došli k posedu, měl podle obžaloby Novotný muže napadnout a způsobit mu mnohočetné zhmoždění mozku, zlomeniny žeber, pánve, lebky, kyčelního kloubu a pohmoždění plic. Muži zachránila život jen včasná lékařská pomoc, kterou mu zavolal sám Novotný. Podnikatel má dodnes trvalé zdravotní následky. Podle jeho rodiny si nic nepamatuje a je rozumově na úrovni pětiletého dítěte.

Verze Luboše Novotného je zcela jiná. Od počátku procesu tvrdí, že zraněný kolega spadl z posedu sám. On sám prý vůbec nebyl nablízku. K události mělo dojít ve chvíli, kdy šel dál do lesa. Asi po čtyřiceti metrech uslyšel výkřik, ohlédl se a viděl pád těla. Když prý na místo přiběhl, okamžitě přivolal pomoc.

Znalec: očekával bych zranění rukou

Policie celou událost nejprve šetřila jako nešťastnou náhodu, ale jen do doby, než byl k případu přizván znalec na pády lidí z výšky Jiří Straus. Ten totiž tvrdí, že tato zranění si pražský podnikatel nemohl způsobit pádem. „Nemohlo dojít současně k poranění hrudníku a obličeje. Hlava jde totiž po pádu na zem až sekundárně. Tělo navíc leželo pět až šest metrů od posedu. Není možné, aby tam takhle dopadlo,“ vysvětloval znalec. Své tvrzení podpořil i testem na místě činu. Z posedu, kde se stalo neštěstí, shodil figurínu a ta přistála těsně pod žebříkem. „Ani kdyby se tělo odrazilo od země, nemohlo se posunout o několik metrů. Při pádu bych navíc očekával zranění rukou, a to poškozený neměl,“ podotkl Straus.

Na základě jeho posudku i dalších nepřímých důkazů byl pak z pokusu o vraždu obviněn právě Novotný. O jeho vině je přesvědčen i bratr zraněného podnikatele, který si myslí, že šlo o nájemnou vraždu. Tu si měli objednat společníci z podnikatelovy firmy. Živnostník totiž figuruje v jedné z největších českých zbrojařských firem. Vlastní podíl ve společnosti, jíž patří pardubická T-CZ, někdejší Tesla, výrobce radiolokátoru Tamara a letecké techniky Pamco. Ti však takové nařčení zcela popřeli.

Ve prospěch obžalovaného hovořili záchranáři i lékaři

Pro Novotného však mluvilo v jeho prospěch více věcí. Jednak záchranáři, kteří tvrdili, že se muž snažil zraněnému kamarádovi všemožně pomoci, a také i znalci z oboru traumatologie i chirurgie. Ti totiž tvrdí, že takové úrazy, jako je zlomená pánev nebo devět zpřelámaných žeber nelze způsobit tupým násilím či kopy. „Žebra byla tak komplikovaně zlomená, že si jen lze těžko představit, že by to bylo způsobené údery. To je krajně nepravděpodobné,“ mínil chirurg Miroslav Duda.

Jeho slova včera podpořil i traumatolog Pavel Maňák. Ten si s sebou dokonce přinesl i model pánve, na níž prezentoval, kde všude měl podnikatel zlomeniny. „Je vyloučeno, že by se to mohlo stát údery. Je to typický příklad zranění při dopravní nehodě nebo po pádu,“ konstatoval odborník. Oba však nevyloučili, že mohl muž spadnout a pak jej někdo další i dál zranit.

Jak se však zraněný dostal šest metrů od posedu, to už nikdo vysvětlit neuměl. Podle lékařů se člověk, který má polytrauma, těžko může odplazit tak daleko.

Státní zástupce nakonec navrhl zprostit muže žaloby

Při závěrečných návrzích nakonec i státní zástupce Roman Kafka navrhl kvůli nedostatku přímých důkazů zprostit Novotného obžaloby. „Přestože existují pochybnosti o vzniku zranění, nemohu učinit jiný závěr,“ vysvětlil Kafka.

S ním se ztotožnil i senát v čele s Radomírem Koudelou. „Nenašli jsme žádnou motivaci mimo zkratkovité jednání. Pokud by měl spáchat takový čin, proč by pak volal pomoc a aktivně spolupracoval na záchraně poškozeného. Nemohl vědět, jak vážná zranění to jsou a zda se muž za pár dnů neprobere a nepopíše, jak se to stalo. Dokazování jsme vyvrátili i posudek doktora Strause. V rámci šoku mohlo dojít i ke zkreslení situace. Sám manipuloval se zraněným. Obžalovaný mu prakticky zachránil život,“ vysvětlil soudce.

Novotný ještě před vynesením rozsudku prohlásil, že nemá strach z toho, že pokud se jeho kamarádovi vrátí rozumové schopnosti, tak popíše situaci tak, jak se skutečně stala.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Autor: Šárka Šarmanová

7.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení