VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za urážku soudu pět tisíc

Zlín - Zlínský podnikatel Pavel Torma, který čelí obžalobě z šestimilionového podvodu, dostal v úterý 27. května při zasedání senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně pokutu. Sankce pět tisíc korun byla za porušení kázně. Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové se totiž Torma choval urážlivě a slovně napadal soud.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Napomenutí s pohrůžkou možné další pokuty však muž dostal znovu i při včerejším líčení.

Krajský soud se případem podnikatele zabývá od pondělí. Podle obžaloby měl třiačtyřicetiletý muž jako jednatel firmy Multi-cars nabízet dovoz luxusních aut z USA, například vozy značek Lexus, Porsche, Saab, Audi a jiné. Od května 2000 do 24. října 2001 uzavřel smlouvy s dvanácti zákazníky za 5,8 milionů korun, ale slíbené vozy nikdo z nich už nedostal. Vrácení peněz se také nedočkali. Torma 24. října 2001 společnost přepsal na vyučeného zámečníka osmačtyřicetiletého Jaroslava Müllera ze tři sta kilometrů vzdálené Sadské v Čechách.

Obžalovaný muž popírá, že by se podvodu dopustil. „Obžaloba je zcela nepodložená a vychází z neznalostí kupních smluv a křivého svědectví pana Müllera. A to, že jsem se obohatil, je věc zcela smyšlená,“ tvrdil v pondělí senátu.

Jeden z poškozených klientů Radim Lanča z Frýdlantu vypověděl, že svůj objednaný vůz Subaru skutečně nikdy nedostal. Zaplatil však za něj zálohu 520 tisíc korun. Objednané auto viděl jen jednou, a to po termínu, který určovala smlouva. Navíc nešlo o dodjednaný typ. „Už jsem ale byl v tíživé situaci, tak jsem ho vzal. Sepsali jsme smlouvu o převzetí a pak zpětně předávací protokol, protože vůz byl bouraný. Dojednali jsme ještě přelakování a další drobnosti. Pak už jsem auto neviděl a peníze rovněž ne,“ vypověděl v pondělí Lanča. Podobně vypovídali i další svědci, kteří byli k soudu rovněž předvoláni.

Na včerejšek soud předvolal jednoho z klíčových svědků – Jaroslava Müllera. K soudu se však bez omluvy nedostavil, a tak senát vyslechl pouze zlínskou notářku Jitku Holcmanovou, u níž měl před sedmi lety Torma spolu s osmačtyřice­tiletým mužem převod firmy potvrdit.

Na této listině však podle soudkyně figuruje jiný typ podpisu, než jakým se Müller podepisoval při sepisování výpovědi v přípravném řízení nebo u převzetí obsílky.

„Vzniká tedy pochybnost, zda notářskou listinu podepisoval skutečně pan Müller,“ podotkla Šperlichová

Podle Holcmanové musí člověk předložit občanský průkaz, na základě něhož udělá kontrolu totožnosti.

„Už si na nikoho z nich nepamatuji, ale jediné logické vysvětlení je, že tam mohl být člověk, který měl falešný průkaz,“ mínila notářka Holcmanová.

Na to však soudkyně reagovala tím, že čísla průkazů se shodují s tím, který má Müller dodnes. Na to už notářka nereagovala.

„Zpochybňování podpisů je zcela skandální záležitost,“ reagoval včera při zasedání Torma.

Soudkyně proto na další stání, které se bude konat v červenci, nechá posoudit podpisy znalcem z oboru písmoznalectví. Mimo to znova předvolá i dalších osm svědků, včetně Müllera. U něho je možné, že jej předvede policie, aby byl u soudu skutečně přítomen.

Autor: Šárka Šarmanová

Místo události:
29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení