VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platný rozsudek. Za pád pajasanu ve Zlíně nikdo nemůže

Zlín – /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ Potvrzeno. Obrovská tragédie, která se před dvěma a půl lety stala v centru Zlína, viníka nemá.

18.8.2011 6
SDÍLEJ:

Zlínský soud potvrdil zprošťující verdikt v kauze pádu stromuFoto: DENÍK/Matej Slávik

Zlínský krajský soud ve čtvrtek 18. srpna s definitivní platností zprostil obžaloby trojici zaměstnanců zlínského magistrátu – vedoucího odboru městské zeleně Ivo Divokého, šéfa oddělení městské zeleně Stanislava Pospíšilíka a jeho předchůdce Přemysla Vyorala.

Hrozilo jim až deset let

Tato trojice byla obžalována z toho, že se kvůli jejich nedbalosti 22. ledna roku 2009 zřítil mohutný strom na skupinku sedmi lidí, kteří zrovna pod ním procházeli. Bohužel mezi zraněními byli i dva dvanáctiletí chlapci, kteří nakonec v nemocnici zemřeli.

Případem se už zabýval okresní soud, který v únoru všechny tři zprostil žaloby z trestného činu obecné ohrožení. Mužům za to hrozilo až desetileté vězení. „Opravdu nebylo možné rozpoznat na první pohled, že se stromem nebylo něco v nepořádku. Protože se jevil jako vitální, nebylo nutné dělat kořenovou sondu,“ vysvětlila tehdy soudkyně Jitka Macháňová svůj verdikt.

S ním ale nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal ke krajskému soudu. Ale ani ten dnes nedospěl k jinému závěru než soud prvního stupně.

Podle předsedy senátu Radomíra Koudely případ viníka nemá. „Bohužel, jedná se o velkou a trvalou tragédii, a to nejenom pro příbuzné těch chlapců či zraněné, ale vůbec i pro celý region. Je spojena s přírodními ději, na které člověk nestačí. Mnohdy je nelze předvídat a ani ovládat. V tomto případě viník zjištěn nebyl, jedná se o velmi velkou nešťastnou náhodu,“ konstatoval Koudela.

Žalobce nevyloučil další soudní jednání

Na všech třech mužích byla vidět, že je pro ně rozhodnutí soudu úlevou. „Jsem rád, že to prošlo všemi stupni justice. Ten případ nemá řešení tak, jak jej navrhoval státní zástupce. Je to dobře nejenom pro nás, ale i pro město i odbornou veřejnost,“ zhodnotil Ivo Divoký. Přesto i on stejně jako jeho dva spoluobžalovaní již několikrát vyjádřili lítost nad tím, co se vůbec stalo. Nejinak tomu bylo i ve čtvrtek 18. srpna.

Přestože je již rozsudek pravomocný, státní zástupce Ilja Khain nevyloučil, že by se případem mohl zabývat ještě Nejvyšší soud v Brně.

„Ta věc není až tak důkazně jasná. Je tam tedy určitá pochybnost. Počkám si na písemné vyhotovení a zvážím eventuelně možnost pro dovolání,“ reagoval státní zástupce Khain.

Konečné rozhodnutí si přišla vyposlechnout i maminka jednoho ze zemřelých chlapců. Ze soudní síně odcházela s pláčem.

Celá kauza se táhla více než dva roky. Nejprve se případem několik měsíců zabývala policie. Na základě šetření pak padlo obvinění Divokého, Pospíšilíka a Vyorala.

Posudek: Strom měl být poražen už dávno

Stěžejním materiálem pro obvinění byl posudek znalce z oboru dendrologie Jaroslava Simona. Podle něj měl být pajasan pokácený již před třiceti lety. Příčinou pádu byla hniloba v přechodu mezi kmenem a kořeny. „Ty ale zakrývala asi třiceticentimetrová navážka. Kdyby tam nebyla, okamžitě by se zjistilo, že ten strom je v havarijním stavu,“ tvrdil již před časem Simon.

Dřevina prý nevykazovala špatný stav

Trojice mužů však od počátku tvrdila, že hniloba byla hloubková a nebyla vidět. Poukazovali na to, že strom byl naopak velmi vitální a nevykazoval naprosto žádné známky toho, že s ním něco není v pořádku.

Neštěstím prý bylo to, že když má tato dřevina nemocné kořeny, tak vypustí náhradní. Ty mu zajišťují výživu, ale už nemají kotvící funkci. Ke stejnému závěru došel i okresní soud, podle něhož muži nic nezanedbali.

Jak již dříve poukázala soudkyně okresního soudu Jitka Macháňová, neexistuje právní předpis, který by městům určoval, jakým způsobem mají kontrolovat své stromy.

Autor: Šárka Šarmanová

18.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení