VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ bratrů Devátých u Ústavního soudu. Neuspěli

Zlín - Kauzu bratrů Stanislava a Jiřího Devátých posuzoval Ústavní soud vBrně. Na něj se totiž se stížností obrátil Jiří Devátý.

16.12.2008 1
SDÍLEJ:

Bratři Devátí před krajským soudem ve Zlíně ze dne 26. března tohoto roku.Foto: Archiv

Nelíbilo se mu, že vrchní soud nechal pokračovat trestní stíhání jeho samotného i jeho syna Tomáše, ačkoliv Stanislav Devátý během řízení nedal souhlas s trestním stíháním svých příbuzných.

V květnu sice krajský soud trestní stíhání ve věci pokusu o zpronevěru zastavil, ale vrchní soud v Olomouci v říjnu na základě podnětu státního zástupce rozhodl, že krajský soud musí ve věci rozhodnout, protože poškozeným byla firma Murtec Protection a ne Stanislav Devátý, i když je hlavním představitelem společnosti. A právě s tímto verdiktem Jiří Devátý nesouhlasil, a proto se obrátil na Ústavní soud. Ten ale před několika dny opět rozhodl v jeho neprospěch.

„Podle jeho závěrů je předčasné podávat stížnost. Nejprve má rozhodnout krajský soud, pak případně odvolací až nejvyšší a teprve potom se můžeme znovu obrátit na ústavní soud,“ vysvětlil Alois Coufalík, obhájce Jiřího Devátého.

Podle obžaloby chtěl před třemi lety Jiří Devátý jako někdejší provozovatel klubu Golem převést vlastnická práva na budovu bývalé tržnice na náměstí Práce v centru Zlína včetně pozemků na svého syna, bez patřičného oprávnění. Navíc za třetinovou cenu.

Budovu tržnice, kde sídlí i rockový klub Golem, vlastní od roku 2003 akciová společnost Murtec Protection. Jejím hlavním akcionářem je Stanislav Devátý. Jeho bratr Jiří, který měl v té době plnou moc v zastupování společnosti, neměl podle obžaloby právo obchodovat s pozemky i budovou, pokud by to neschválili další akcionáři.

Ve výpovědi z přípravného řízení Stanislav Devátý tvrdil, že se o celé záležitosti dozvěděl náhodou

„Vše to začalo tím, že jsem se dozvěděl, že na katastrálním úřadě probíhá vklad, o kterém jsem neměl ponětí. Zjistil jsem, že mají být pozemky pod tržnicí včetně budovy převedeny na Tomáše, a to za kupní cenu čtyřiadvaceti milionů korun,“ popsal.

Dále uvedl, že si v té době firma Murtec Protection si vzala čtyřicetimilionový úvěr na rekonstrukci staré budovy a neměla v úmyslu tržnici prodat. Znalec navíc odhadl, že objekt měl hodnotu minimálně šedesát milionů korun.

„Úřadu jsem oznámil, že pokud dojde ke vkladu, dojde k podvodu,“ konstatoval Stanislav Devátý. Doplnil, že vklad měla učinit úřednice katastrálního úřadu za úplatu milionu korun.

Podle něj to zřejmě jeho brat udělal kvůli údajným finančním problémům.

„Půjčoval si peníze, které pak prohrával v kasinech. Nadělal dluhy za deset milionů korun,“ tvrdil v přípravném řízení o svém bratrovi Jiřímu.

Ten ale oponoval tím, že celá věc je zcela smyšlená. Jak Jiřímu, tak i Tomášovi hrozí až dvanáctileté vězení. Hlavní líčení ještě nebylo nařízené.

Autor: Šárka Šarmanová

16.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pracovník řádil na noční s vysokozdvižným vozíkem

Tatra 613 ze služeb KGB.
AUTOMIX.CZ
23

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

AKTUALIZOVÁNO

Vizovice jsou letošní nejlepší město pro byznys

Mají nadprůměrně vysoký podíl firem s více než padesátkou zaměstnanců, všechny místní poplatky mají nastavené na nejnižší cenu v celém regionu. Nejen takové jsou přednosti Vizovic, které jsou letošním Městem pro byznys ve Zlínském kraji

Dopravní podnik posílí spoje k zoologické zahradě už od dubna

Stále více návštěvníků míří zejména o víkendových dnech z centra Zlína do areálu zoo a zámku Zlín-Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice jim vychází vstříc a v letošním roce již od soboty 1. dubna zavede pravidelný víkendový provoz na autobusové lince 34.

Univerzita vyzývá k zápisu do registru dárců kostní dřeně

Univerzita Tomáše Bati a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně apelují na mladé a zdravé studentky a studenty, ale i zaměstnankyně a zaměstnance vysoké školy mezi 18–35 lety, aby se zapojili do akce Daruj šanci na život.

Zápisník Lubomíra Hotaře

Spoustu zajímavých výsledků zaznamenali v ,,malých sportech" reprezentanti zlínského regionu. Ti byli vidět v soutěžích v atletice, cyklistice, florbalu, ženském fotbalu, hokeji a stolním tenise.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies