Muž čelil obžalobě hned ze dvou trestných činů, a to z vydírání a týrání své ex-manželky. Ani v jednom případě však podle soudu nebylo dostatek důkazů, na jejichž základě by mohl padesátiletého muže uznat vinným.

Fuksa si tento rozsudek vyslechl již podruhé. Vrchní soud v Olomouci totiž na základě odvolání státního zástupce vrátil případ zpět. Podnikatele totiž původně řešil okresní soud kvůli týrání a krajský kvůli vydírání. Avšak olomoucký soud upozornil, že oba skutky by mohly úzce souviset a nařídil, aby je krajský soud spojil v jeden případ.

Devětačtyřicetiletý muž měl podle obžaloby v roce 2008 vydírat svou bývalou manželku tím, že pokud ho nevyplatí z jejich společné firmy a nedá mu za to čtyřicet milionů korun, ublíží buď jí, nebo jejím dětem z prvního manželství. Žena mu prý nakonec pod tlakem vyplatila polovinu požadované částky. Podle jejích slov však bývalý manžel stále naléhal a žádal zbývajících dvacet milionů. Navíc ji prý i poslední tři roky týral. Dvakrát skončila se zraněními i u lékaře.

Jednou ji měl také shodit ze schodů. „Bylo to v létě. Našla jsem ho v ložnici, jak sedí na posteli a brečí. Zeptala jsem se ho, co se stalo a on mně najedno začal říkat, že jsem mu zničila život a pořád do mě strkal, až jsme skončili na chodbě. Pak nevím, jak se to už stalo, ale zřejmě jak do mě takhle strčil, zády jsem spadla na schody,“ popisovala jeden ze zážitků čtyřiapadesátiletá žena. U soudu tvrdila, že muž byl v té chvíli opilý, svému psychologovi naopak tvrdila, že ne.

Hrubé chování Fukse vůči své manželce potvrdili i její dva synové. Ti dokonce viděli i na jejím těle podlitiny. „Maminka nikam nemohla. Ani k nám. Vždy se vymlouvala, že jde třeba do obchodu. Nemohla si ani nic koupit. Vše si schovávala od nás. I ve firmě byl k ní nadřazený a pořád ji zesměšňovat a urážel. Lidé se ho v práci báli. Veškeré porady, to bylo jen urážení a vyhrožování,“ potvrdil jeden z jejích dvou synů.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Podle soudce Radomíra Koudely však v obou případech chybí dostatek přímých důkazů. „Pokud chybí důkazy, vždy se musí zkoumat hodnověrnost výpovědí. V nich ale byly rozdíly. Navíc nešlo o stále se opakující a souvislé týrání, tak, jak to popisuje zákon. Chybí zde soustavnost,“ vysvětlil předseda důvody Fuksova zproštění. Stejně tak ani neměl senát dostatek důkazů pro to, aby mohl Fuksu uznat vinným z vydírání. „Skutek se stal, ale není trestným činem. Podle nás spíše probíhalo jednání než vydírání,“ okomentoval rozhodnutí soudce.

Karel Fuksa tak ze soudní síně odcházek očividně s úsměvem na tváři. Sám po celou dobu soudního líčení tvrdil, že všechna obvinění jsou smyšlená.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i bývalá manželka Fusky si vzali lhůty na rozmyšlenou.