U soudu rovněž stanula i bývalá nadřízená obžalované ženy Hana Houšťová, a také i ex-jednatel silničářů Petr Hrančík. Oba se zpovídají z obžaloby z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Podle obžaloby měla Weberová v osmi případech nejprve převést z konta SÚS převést na účet svého manželka celkem 2,1 milionů korun. Další čtyři miliony korun pak skončily z účtu silničářů v bankách i jejích dvou známých.

Mimo to měla z účtu firmy postupně vybrat šest milionů a z pokladny společnosti vzala přes půl milionu korun. Celkem tak spáchala škodu dosahující jedenácti milionů korun.

Této zpronevěry se navíc Weberová měla dopustit v době, kdy jí soud potrestal za stejný trestný čin podmínkou a pětiletým zákazem činnosti spojeným s hmotnou zodpovědností. Tento zákaz jí platil od února až do října roku 2007.

Obžalovaná: Ničeho jsem se nedopustila

Weberová celou dobu tvrdí, že se ničeho nedopustila, že vše dělala jen na příkaz Hrančíka. „Ty dva miliony korun, které byly na účtu mého manžela. To byla odměna za vykonanou práci. Mimo účetnictví jsem totiž i s Houšťovou dělaly za Hrančíka jeho seminární práce a úkoly, když studoval v Praze. Peníze na účtech mých známých skončily nedopatřením,“ tvrdila Weberová.

Bývalý šéf silničářů takové tvrzení zcela popřel. Houšťová se zase bránila tím, že byť Weberovou zaměstnávala, veškerá oprávnění i přístupy ke kontu měla její podřízená a nemohla jí proto ani jak kontrolovat.

Ve čtvrtek 29. dubna byl vyslechnut znalec z ekonomie Petr Janíček, který podrobně zkoumal účetnictví SÚS. Podle něj je v něm řada nesrovnalostí. „Výrazně se lišily položky u mezd. Ty, které jsou zaevidované v účetnictví, jsou takřka o devět milionů vyšší než ty, které jsou evidované v elektronické podobě,“ poukázal znalec.

Znalec: Neseděly částky v pokladně

Podle něj rovněž neseděla výše financí, které se měly vyplatit na mzdách a které se nakonec vybraly z bankovního účtu. Rozdíl u jednoho takového výběru dosahoval více než tři sta tisíc korun.

„Neseděly ani částky zúčtované a vydané pokladnou. Také mě zarazilo, že některé mzdy byly vypláceny za měsíc, který ještě ani neskončil. Účetní přeci nemohla vědět, kolik hodin budou mít lidé odpracovaných, či zda někdo onemocní,“ podotkl Janíček.

Dva miliony korun, které se objevily na kontě Dušana Webera, bylo do účetnictví zaneseno jako platba dodavateli, provozní výdaje a podobně. „Zjistil jsem, že dokonce i auditor už v minulosti poukázal na nějaké nedostatky, ale přesto audit schválil bez připomínek,“ poznamenal ještě znalec.

Mezi svědky předstoupil i Josef Mikeska, bývalý náměstek hejtmana Františka Slavíka. Ten měl totiž údajně Weberovou doporučit jako účetní Hrančíkovi.

„Seznámil jsem se s ní na chatu. Párkrát jsme se i viděli a ona se mi zmínila, že hledá práci jako účetní. Shodou okolností se mi i Hrančík zmínil, že hledá účetní. A tak jsem pouze zprostředkoval kontakt mezi nimi. Nevěděl jsem, jaké má kvalifikaci, ani to, že měla soudní zákaz činnosti,“ sdělil u soudu Mikeska.

Soud bude znovu pokračovat 21. června, a to výslechem třech svědků. Pak by měl padnout i rozsudek. Weberové hrozí až dvanáctileté vězní, jejímu manželi až osm let. Tříletý pobyt za mřížemi hrozí Hrančíkovi a Houšťové