VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stařec znásilnil nevlastního vnoučka. Dostal 5 let

Zlín, Olomouc – Se slunečními brýlemi na očích a s obličejem skrytým za složkou papírů před zraky novinářů procházel ve středu k jednací síni Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Vyskup ze Zlínska, obžalovaný z pohlavního zneužívání a znásilnění dětí.

17.8.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Vyskup. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Sedmdesátiletému starci odvolací soud potvrdil pětiletý trest. Stejně jako již dříve, i tentokrát muž zopakoval, že se cítí nevinný.

Všechno začalo již na začátku roku 2009, kdy měl Vyskup se svou družkou svěřeného na hlídání jejího malého vnoučka. Chlapce, kterému v té době bylo pouhých dva a půl roku, stařec svlékl, osahával a líbal na intimních místech.

Nikdo z příbuzných o tom neměl ani tušení.

Ještě horšího skutku se Vyskup dopustil v létě následujícího roku, kdy se jeho obětí stal znovu nevlastní, tehdy čtyřletý vnouček a také jeho mladší ani ne dvouletá sestra.

Chlapec, který byl už starší, se pokusil bránit a odejít z místnosti, kam se s dětmi nevlastní dědeček zavřel. Vyskup ho ale násilím přidržel na posteli.

Strýc Špejla to dělá taky

Otřesné chování nevlastního dědečka, kterému obě děti důvěřovaly, vyšlo najevo až po čase.

Chlapec totiž jednou začal pusinkovat svoji sestřičku na břiše a intimních místech, a když ho maminka napomenula, odpověděl jí, že strýc Špejla, jak děti Vyskupa nazývali, to dělá taky.

Šokovaná matka se začala dětí vyptávat a poté se obrátila na psycholožku.

„Znalecký posudek hodnotil věrohodnost chlapce jako velmi vysokou,“ zdůraznil státní zástupce Arne Nekula, který chtěl pro Vyskupa přísnější trest, protože i v prvním případě šlo podle něj o znásilnění a ne pouze o pohlavní zneužití.

„Zejména nízký věk je alarmující, pokud jde o následky. Je třeba posuzovat úplnou bezbrannost, závislost na dospělých a nemožnost projevu odporu či nesouhlasu. Dle znaleckého posudku má chlapec narušený pocit bezpečí, výraznou úzkostnost a nedůvěru k okolí,“ vysvětlil.

Chlapec se po prožitém traumatu začal například v noci budit nebo křičet ze spaní.

Naopak obhájce označil závěr znalce za hádání z věštecké koule a také svědectví chlapcova otce se pokoušel smést ze stolu jako nevěrohodnou proto, že muž mezitím spáchal sebevraždu. Celý rozsudek chtěl zrušit a případ vrátit ke krajskému soudu.

Není pedofil, má snížený intelekt

Psychologové se zabývali také osobností starce.

„U obžalovaného nebyly zjištěny poruchy typu pedofilie, jen psychosexuální nezralost a snížená inteligence na pomezí normy a retardace,“ shrnul závěry znaleckého posudku soudce Vilém Ravek, jehož senát nakonec pětiletý trest pro Vyskupa potvrdil.

„Zamítli jsme odvolání jak obžalovaného, tak státního zástupce. Krajský soud správně vyhodnotil jednání, že v prvním případě se jednalo o pohlavní zneužívání, v druhém již o zločin znásilnění,“ potvrdil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Vyskupovi hrozilo pět až dvanáct let vězení.

„Vyměřený trest ve věznici s ostrahou se současným uložením ambulantního léčení je zcela přiměřený,“ doplnil mluvčí.

Autor: Pavla Kubištová

17.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení