VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Taktické cvičení: šílenec první postřílel vedení školy. Podívejte se

Zlín – Byl to problémový žák, který měl psychicky narušenou osobnost. Měl prospěchové a kázeňské problémy, šikanoval své spolužáky. Proto jej vyloučili. Bývalý sedmnáctiletý student Střední průmyslové školy Zlín to tak ale nenechá. Pomstí se. Jeho otec má doma ve skříni šest zbraní, krátkých i dlouhých. Vezme tři a jde si to do bývalé školy vyřídit.

2.6.2015 2
SDÍLEJ:

Téměř 160 osob se včera zúčastnilo taktického cvičení zlínské krajské policie a dalších složek Integrovaného záchranného systému (IZS) v budově Střední průmyslové školy ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jana Zavadilová

Vejde do ní nepozorovaně, vmísí se mezi ostatní studenty. Jeho kroky vedou nejdříve na vedení školy. Za ním zůstávají tři mrtví. Je jako smyslů zbavený a střílí dál. Na chodbách školy nastává zmatek, je slyšet křik, pláč a volání o pomoc. V tuto chvíli však již vyráží ke škole první policejní hlídka a za nimi další. Po chvíli k budově školy přijíždí strážníci zlínské městské policie, tři jednotky hasičů a zdravotní záchranáři.

Bude-li dál střílet, zaútočíme

Policisté mají jasný úkol: Najít co nejdřív pachatele a eliminovat jej. Cílem policie není za každou cenu pachatele usmrtit. „Nicméně pokud bude aktivně dál střílet, v krajní situaci použijí zbraň," vysvětluje policejní mluvčí Pavel B. Stránský na místě.

Scénář taktického cvičení krajské policie a složek IZS je jako z toho nejčernějšího snu, ale policisté a záchranáři musí být připraveni. Proto v úterý nacvičovali v prostorách Střední průmyslové školy ve Zlíně zásah proti útoku aktivního střelce. Cvičení se účastnilo 160 osob, z toho 70 policistů, 60 studentů školy a dále hasiči, strážníci a zdravotní záchranáři.

„Podle scénáře měl vejít sedmnáctiletý bývalý student do školy a zde si vyřizovat účty kvůli svému vyloučení. Zbraň obrátil nejprve proti vedení školy a později i proti svým spolužákům. Mělo tak dojít k většímu počtu zraněných a mrtvých," přiblížil za zlínskou krajskou policii mluvčí Pavel B. Stránský. I když všichni zúčastnění vědí, že se jedná o cvičení, přesto při něm všem zúčastněným běhá mráz po zádech. Střelba i křik studentů je slyšet ze školy do okolí a je velmi věrohodné. Kolem školy budují hasiči stany pro raněné.

„Jednotky profesionálních hasičů centrální stanice Zlín a hasičů města Zlína mají za úkol vybudování stanoviště pro třídění zraněných. Po zásahu policistů a zajištění budovy budou asistovat záchranářům s transportem zraněných osob do prostorů třídění. Část profesionálních hasičů musí také v počáteční fázi zásahu řešit fiktivní dopravní nehodu poblíž místa události," sdělil krajský mluvčí hasičů Libor Netopil po příjezdu na místo události.

Toto ve scénáři opravdu nebylo

Kolem školy se shlukují lidé, chtějí vědět, co se vlastně děje, když se dozví, že jde o taktické cvičení, jdou dál. Přijíždějící sanitka se zdravotními záchranáři má ale na místě skutečný zásah. Jedna z projíždějících žen na kole při sledování ruchu kolem školy, nezvládne řízení a nabourá.

„Až v sanitce jsem se dozvěděla, že se jedná o cvičení. Nic mi není, podle záchranářů budu v pořádku," usmála se Hana Marečková, které se viditelně ulevilo. Ale to už policisté, kteří hlídkují kolem školy dostávají informaci do vysílačky, že pachatel je eliminován.

Do budovy školy vbíhají zdravotní záchranáři a hasiči. Zranění jsou vynášeni na nosítkách do vybudovaných stanovišť, zde se jich ujímají další zdravotníci, hasiči i policisté. Pro studenty, kteří vypadají od nepoznání se skutečně zraněnými jde o velmi silný zážitek a zkušenost.

„Bylo zajímavé sledovat, jak by to mohlo vypadat ve skutečnosti. Člověk si celou dobu říká, že je to jenom jako, ale i tak to bylo zajímavé. Strach jsem neměl, ale bál jsem se že mě někdo střelí. Určitě bych to nechtěl zažít doopravdy, to určitě ne," podělil se o své pocity jeden z figurantů, student 2. ročníku technického lycea Matěj Hrbáček.

Toto cvičení však není v našem kraji ojedinělé. Podle vyjádření ředitele krajské zlínské policie Jaromíra Tkadlečka z dubna tohoto roku, byla na území všech čtyř územních odborů zlínského krajského ředitelství zorganizována praktická cvičení zákroku proti aktivnímu střelci. Před zlínským cvičením proběhlo ve Valašském Meziříčí.

Souvislost s tragédií v Brodě prý není

Podle Pavla B. Stránského, úterní cvičení nemá žádnou přímou souvislost s únorovou tragickou událostí v Uherském Brodě.

„Pokud jde o poučení ze situace v Brodě, tak tam byly jisté rezervy při vnitřní komunikaci a právě komunikace mezi prvosledovými hlídkami a operačním střediskem je v rámci dnešního cvičení prověřována," naznačil v úterý Pavel B. Stránský. Vyjádřil také poděkování Střední průmyslové škole ve Zlíně.

„Bez nich se to neobešlo. Jsme velice rádi, že nám to umožnili a že se i aktivně zúčastnili," uzavřel Stránský.

Autor: Jana Zavadilová

2.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení