K údajnému úniku neznámé látky vyjížděli hasiči deset minut před dvacátou hodinou. „Dostali jsme hlášení, že v korytě nedaleko místa, kde se potok vlévá do řeky Bečvy, jsou uhynulé ryby,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Štefan Hrtús.

Hasiči se ihned po příjezdu na místo pustili do průzkumu. Vydali se také proti proudu potoka. „Voda se jevila jako zakalená. Nebezpečnou látku jsme v ní ale neobjevili,“ konstatoval Hrtús. Nepodařilo se ani přesně označit původce úniku. „Možným viníkem mohla být firma, která výš proti proudu prováděla stavební úpravy koryta,“ nastínil Hrtús.

Jak uvedl, hasiči nemají k dispozici takové vybavení, které by dokázalo odhalit každé znečištění. „Jiné by to bylo v případě, pokud by do potoka unikla látka, která například plave na hladině. Tu bychom mohli zachytit s využitím norné stěny,“ uvedl Hrtús.

Hasiči o události informovali pracovníky Odboru životního prostředí městského úřadu ve Vsetíně, kteří ještě týž den na místě odebrali vzorky vody k dalšímu zkoumání. „Zjistili jsme ale, že ve vodě je pouze hliněný sediment, žádná nebezpečná látka,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Jan Štěpaník.

Potvrdil, že za znečištěním toku stojí firma, která v místě provádí povolené břehové úpravy. „Bohužel, práce zkalila vodu tak silně, že některé ryby se udusily. Se zástupci firmy už jsme hovořili, aby do budoucna k takovým zákalům nedošlo,“ vylíčil Štěpaník.

Podle místní rybářské organizace uhynuly v korytě asi tři desítky ryb, zejména pstruhů potočních. „Přesnou škodu jsme ještě nevyčíslovali, ale nebude nikterak vysoká,“ řekl rybářský hospodář Zdeněk Žáček. Podle něj k tomu přispěl fakt, že potok už dříve rybáři slovili. „Žádný tok se však nedá slovit úplně, navíc někteří pstruzi již natáhli do potoka zpátky z Bečvy,“ poznamenal Žáček.