Scénář podvodu je vždy stejný. „Do prodejny přijde muž, který se ptá po vedoucích. Ti však na místě ani v jednom případě nebyli. Muž tedy vytáhne svůj telefon, většinou se zeptá, jestli má záležitost vyřídit on, nebo jestli chce s vedoucím mluvit samotná prodavačka, a velmi přesvědčivě předstírá hovor s nadřízeným. Oslovuje ho křestním jménem a z jeho hovoru vždy vyplývá, že se má na místě domluvit s prodavačkou, která mu má dát požadovanou hotovost z tržby,“ popsal případy vedoucí zlínského policejního obvodního oddělení Pavel Nesvadba.

Podvodník svou důvěřivost ještě více stvrzuje tím, že prodavače varuje, že pokud nebudou náležitosti v pořádku, hrozí jím až dvacetitisícová pokuta.

Hned dva případy se staly na konci května. Muž před prodavačkou předstíral telefonní hovor s majitelkou. „Oslovoval ji celým jménem a příjmením, které si zřejmě přečetl na vstupních dveřích. Pak odešel s tím, že jde pro známku, kterou musí nalepit na hasicí přístroj,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Pak za tuto službu požadoval necelých dva a půl tisíce korun, na které vypsal příjmový pokladní doklady. „Prodavačka mu dala jen dva tisíce, a tak muž řekl, že si pro zbytek přijde další týden a dluh napsal na druhou stranu dokladu,“ uvedl Pavel Nesvadba. Dodal, že majitelka obchodu neměla samozřejmě o ničem ani tušení.

Podobně pachatel postupoval i v obchodě s porcelánem. Muž se opět ptal po vedoucím, pak mu osobně volal. Hovor vypadal podle prodavačky velmi důvěryhodně. „Honzíku, kdy přijdeš? Mám to přenechat v obchodě slečně? Ale potřebuji to zaplatit,“ popsala podvedená žena. Pak jí dal nálepku a vzal si za to 2400 korun. Když po několika minutách přišel do obchodu vedoucí, prodavačka zjistila, že byla podvedena. Její nadřízený o kontrole hasicího přístroje nevěděl a nikdo mu ani netelefonoval.

Třetí případ se stal začátkem května a probíhal naprosto stejně. Tentokrát přišel pachatel do prodejny s cukrovinkami a od zaměstnankyně obchodu vylákal 9400 korun. „Vzhledem k tomu, že většinou mají prodavačky podepsánu hmotnou odpovědnost, budou muset škodu svým nadřízeným uhradit,“ konstatovala mluvčí policie Jana Bartíková.

Policisté nyní po podvodníkovi, kterému hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi, intenzivně pátrají. „Zaměstnancům doporučujeme, aby si informace, které jim podávají neznámí lidé, sami u svých nadřízených ověřovali. Revize hasicích přístrojů by se v podnicích měly provést jednou ročně. Specializované firmy, které na tuto činnost mají živnost, si majitelé provozoven vybírají sami. Jedná se o pracovníky, kteří mají živnostenský list a doklad od ministerstva vnitra,“ radí mluvčí. Dodala, že tyto pracovníky si lze rovněž prověřit i u zlínských hasičů na číslech: 950 670 312, 950 670 314, 950 670 321, 950 670322, 950 670 301.

Po kom policisté pátrají:

Muž má asi 35 let, je 170 cm vysoký, štíhlý, chodí oblečen v mírně roztrhaných riflích. Vlasy má tmavé, krátce střižené.