V případu podnikatele, na jehož těle vybuchla bomba, znovu zaznělo: Zproštěn

Klíčový svědek a zároveň také jeden z obžalovaných z tohoto činu Jiří Večeř totiž po jedenácti letech, co se případ u soudů řeší, změnil výpověď. Brněnský krajský soud tak trojici mužů, která měla za celou brutální vraždou stát, zprostila počtvrté obžaloby.

Zemřel ve 26 letech

Šestadvacetiletý Lehký zemřel v noci z 29. na 30. března 1995 v Kvasicích na Kroměřížsku. Muž měl na několika místech na těle umístěné výbušniny, které vrah odpálil na dálku. Jeho tělo bylo rozmetáno do širokého okolí.

Kriminalistům se po dlouhé době podařilo identifikovat oběť jen podle vzorků krve, otisků prstů, zbytků tkáně a hodinek, které poznala jeho adoptivní matka. Kriminalisté dlouho nevěděli, kdo za vražedným útokem stojí. A to celé tři roky, než se jim osobně přišel udat Jiří Večeř. Mimo sebe dal policii jména dalších dvou spolupachatelů, Milana Šišmy a Jana Marcinka. Motivem brutální vraždy měl být údajně Lehkého minimálně čtyřicetimilionový dluh, který měl vůči Šišmovi i dalším podnikatelům, kteří společně s ním obchodovali s LTO.

„Přestal respektovat nepsané regule chování. Měl dluhy, které platil zálohami a dalšími půjčkami. Posílal prázdné cisterny nebo nekvalitní zboží. Tak začal být na obtíž,“ uvedl před lety Večeř. U soudů totiž už odmítal vypovídat.

Za likvidaci měl dostat půl milionu

Obžalovaný Večeř prý dostal od Šišmy nůž na krk. Buď jej zbaví Lehkého nebo zemře on sám. Večeř měl nakonec vyhledat Jana Marcinka, aby likvidaci Lehkého zařídil. Za to měl vyinkasovat půl milionu korun. Šišma i Marcínek od počátku tvrdí, že je to vše lež. Po Lehkého smrti Večeř utekl do zahraničí, kde se ukrýval tři roky. Soudy se celá léta opíraly o výpověď Večeře. Přestože u krajského soudu v Brně třikrát padl rozsudek zproštěn, Vrchní soud v Olomouci byl jiného názoru. Výpověď Večeře byla totiž podle jeho názoru dost klíčová. Nakonec nařídil, aby se kauzou zabýval jiný krajský soudce.

Soudkyně přišla o jediné doznání

Případ tak dostala brněnská soudkyně Hana Zoubková. Jenomže minulý týden nastal v projednávání zvrat. Po jedenácti letech Večeř vystoupil a celou svou výpověď odvolal. „Prý si to vymyslel a pak se dalším dvěma spoluobžalovaným omluvil,“ vysvětlila soudkyně Hana Zoubková. Jinou možnost, než zprostit trojici mužů obžaloby, tak prý ani neměla. „Už jsem totiž v rukou neměla ani to doznání obžalovaného Večeře,“ doplnila ještě.

Zda kauza počtvrté neskončí u Vrchního soudu v Olomouci, není jasné. Státní zástupce si totiž vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Zemřeli tři další podnikatelé

Kauza lehkých topných olejů sahá až do devadesátých let minulého století. Kvůli díře v zákoně totiž státu unikly miliardové příjmy. Skupinka podnikatelů obchodovala s motorovou naftou, kterou papírově vydávala za LTO. Tato látka nepodléhala spotřební dani a DPH bylo nižší než u pohonných hmot. Odhaduje se, že státu v té době uniklo více než 60 miliard korun, které měly jinak přijít do státní pokladny.

S LTO také obchodoval nejenom Marek Lehký, ale i další podnikatelé. Tři další za to zaplatili životy. Mezi nimi byl i slušovický podnikatel, který i s dcerou zemřel při výbuchu nálože nastražené pod jeho autem. Jeho smrt nebyla objasněna.

Z vraždy jednoho z mužů si právě Věčeř se Šišmou již odpykávají několikaleté tresty. Večeř je navíc odsouzený i za přípravu vraždy redaktora.