VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vylákal půjčku na zámek, ale žádný nekupoval

Zlín - Před zlínskou pobočkou Krajského soudu v Brně stanul devětapadesátiletý Richard Dostál ze Zlína. Muž čelí obžalobě, že před čtyřmi lety podvodem vylákal od tehdy osmadvacetiletého muže částku 650 tisíc, která měla údajně sloužit ke koupi zámku v Libici nad Doubravou.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Richard DostálFoto: DENÍK

Tvrdil mu, že je jednatel společnosti, která zámek kupuje, a slíbil mu za tuto půjčku i velkou provizi. Muž se však svých peněz už nedočkal. Za trestný čin podvodu nyní Dostálovi hrozí až osmileté vězení.

Zámeček v Libici nad Doubravou koupila společnost KTE Nova na základě pohledávek od bývalých majitelů. Dostál měl podle obžaloby přijít k tehdejšímu osmadvacetiletému číšníkovi a tvrdit mu, že je jednatelem All Trade Plus a chce tento zámek od společnosti koupit a následně prodat obci Libice. Od muže si tak půjčil 650 tisíc, na které vystavil směnku, a slíbil mu třicetiprocentní odměnu z prodeje budovy.

„Aby ještě posílil jeho důvěru, uzavřel s ním smlouvu o tichém společenství,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Roman Kafka. Muž se však vrácení svých peněz nedočkal. Podle obžaloby si je Dostál ponechal pro vlastní potřebu. Navíc údajně nikdy se společností KTE Nova nespolupracoval, což měl potvrdit i jeden ze svědků, syn bývalého majitele David Kóša. „Pan Dostál nic pro naši společnost nedělal, nebyl k tomu ani nikdy zplnomocněn. Navíc ho vidím poprvé v životě,“ sdělil včera před soudem. I další svědci potvrdili, že Dostál dělal pro společnost spíše řidiče či ochranku, ale nevystupoval jako obchodní jednatel.

Obec Libice nakonec zámek získala za necelé dva miliony korun. „I kdyby se na převodu zámku podílel, bylo by nereálné, aby jeho provize pokryla jeho náklady, ale zejména vrácení půjčených peněz navýšených o odměnu, která plynula jak ze směnek, a to ve výši čtyřicet tisíc, tak ze smlouvy o tichém společenství, která měla být třicet procent ze zisku. Od počátku věděl, že poskytnuté peníze nejsou určeny ke koupi zámku. S firmou nevedl žádná jednání a nebyl ani jejich zaměstnancem,“ zdůraznil státní zástupce.

Dostála však už v roce 2003 soud potrestal za úvěrový podvod pětiletým zákazem činnosti v oboru podnikání. Tuto skutečnost zdůraznil Kafka i ve své závěrečné řeči. Proto senátu navrhl, aby muže potrestal až třiapůlletým vězením.

Obhájce Milan Holomek ale požaduje, aby soud stáhl obžalobu jeho klienta. Podle něj k žádnému trestnému činu nedošlo. „K půjčení financí došlo, ale nebylo to myšleno jako vklad do společnosti. Odměna ve směnce byla jen úrokem a částka uvedená ve smlouvě ani nemohla být provize, protože dopředu nikdo nemůže vědět, jaký bude mít zisk. O tom rozhoduje valná hromada. Navíc ani nebyl sjednán účel této půjčky,“ vysvětloval advokát.
Rozsudek vynese soudkyně Iveta Šperlichová zítra ráno.

Autor: Šárka Šarmanová

Místo události:
19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení