Jim totiž pod hlavičkou firmy Multicars sliboval dovoz ojetých luxusních aut z USA. Podnikatel od všech vybral zálohy, ale nikdo z nich žádné neviděl. Peníze jim Torma rovněž nevrátil. Společnost pak 24. října přepsal na vyučeného zámečníka Jaroslava Müllera ze Sadské v Čechách, který v případu figuroval jako takzvaný bílý kůň.

Torma se celou dobu hájil tím, že se nikdy podvodu nedopustil. „Obžaloba je zcela nepodložená a vychází z neznalostí kupních smluv a křivého svědectví pana Müllera. A to, že jsem se obohatil, je věc zcela smyšlená. Vybrané zálohy šly právě na nákup těchto vozů,“ tvrdil senátu.

Myšlenkou převést firmu na někoho jiného se prý začal zabývat v létě roku 2001. „Bylo to kvůli opakované restrikci finančního úřadu a definitivně jsem se rozhodl 22. října, po jednání s panem Müllerem,“ vysvětloval Torma.

Müller ale naopak soudu tvrdil, že prý si neuvědomil, že by přebíral firmu.

„Přišel za mnou jeden člověk, který se mě zeptal, jestli bych si nechtěl přivydělat. Prý bych prodával auta a měl z toho určité provize. Já zájem měl, tak pro mě jeden den přijel nějaký Miky. Ten mě naložil do auta a odvezl do Zlína k notářce,“ vypovídal včera Müller.

Podle jeho slov se teprve tam setkal s Tormou poprvé. „U ní jsem podepsal nějaké smlouvy. Moc jsem si je ani nečetl. Někdo mě v té době duševně ovládal, tak jsem to podepsal. Miky mě odvezl na nádraží do Otrokovic a dal mi patnáct tisíc. Za pár dnů nato mi začali volat lidé, že prý dali zálohy na nějaké auta a ptali se, co bude dál. Když už to bylo neúnosné, volal jsem Mikymu. Ten však najednou úplně obrátil. Prý si za to všechno můžu sám. Nakonec mi vyměnil sim kartu. Chtěl jsem, aby si firmu vzali zpět, tak jsme opět jeli do Zlína a přepsali ji u notáře na nějakého Jana Janouška,“ vzpomínal dále Müller.

Proti Tormovi vypovídala i většina poškozených klientů, mezi nimi i Dušan Koloděj. K soudu ho musela eskortovat policie, protože se opakovaně nedostavil k výslechu. Za to dostal od předsedkyně senátu Ivety Šperlichové třicetitisícovou pokutu.

„Kupoval jsem dvě auta. A to Cadilaca a Infinity Jedno pro mě a druhé pro hypoteční banku, pro kterou dělám. Oba vozy měly být s automatickou převodovkou, protože jsem invalida,“ začal své vyprávění svědek. Za oba vozy zaplatil celkem zálohu milion korun, z toho 150 tisíc korun dostal jako příspěvek od ostravského magistrátu. „Termíny dodání se ale neustále prodlužovaly a já slyšel pořád výmluvy. Ptal jsem se ho, jestli má žaludek na to, že šidí invalidu. Ale odvětil mi s tím, že má taky doma postiženou manželku. Byl jsem za ním celkem patnáctkrát, ale nevrátil mi nic a auto jsem nikdy neviděl,“ podotkl Koloděj.

Soud z vlastní iniciativy nechal zpracovat i grafologické posudky podpisů Müllera a Tormy. Podle soudkyně podpisy Müllera na převádějících dokumentech byly odlišné od těch, kterými se podepisoval při sepisování výpovědi v přípravném řízení.

„Podpis Müllera je tak grafologicky jednoduchý a napodobitelný, že by ho dokázal podepsat téměř kdokoliv, takže v úvahu může přicházet i obžalovaný,“ konstatoval znalec. Podle něj je pravděpodobnost, že byly zfalšované, zhruba poloviční.

Tormovi hrozilo až dvanáctileté vězení. Státní zástupce Roman Kafka byl ale k obžalovanému shovívavější a navrhl pro něj šestiletý trest. Obhájkyně Tormy Renata Volná se ale naopak domnívala, že nebylo prokázané, že se zlínský podnikatel skutečně podvodu dopustil.

„Ve smlouvách bylo zadokumentováno, že doba dodání vozů může být upravena. Záviselo to především na tom, zda byl vůz v USA vyhledán či ne. I převod společnosti probíhal naprosto legálním způsobem,“ hájila svého klienta.

Soudkyně Šperlichová ale nakonec dala zapravdu státnímu zástupci.

„Müller je nepochybně bílý kůň. V době, kdy měl sedět v kanceláři s obžalovaným a psát emaily klientům byl prokazatelně ve své práci v Sadské, a ne ve Zlíně. I písmoznalec nevyloučil, že podpisy na některých listinách mohly patřit obžalovanému. Navíc celní úřady potvrdily, že některé z vozů skutečně nikdy do republiky nebyly dovezeny, ani procleny,“ odůvodnila rozsudek.

Torma mimo šest a půlletý trest nesmí pět let podnikat. Navíc musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun a většině poškozeným klientům vrátit zálohy, a to ve výši 4,8 milionů.

Rozsudek není pravomocný. Torma se na místě odvolal. Případ tak projedná olomoucký Vrchní soud.

Šárka Šarmanová