Podle rozsudku si měla žena v letech 2006–2008 přijít na 10,9 milionu korun tím, že převáděla peníze z účtu společnosti na soukromý účet svého manžela Dušana Webera a dalších dvou mužů. Mimo to si měla z banky při výběru peněz určených na platy zaměstnanců vybrat o šest milionů více, než mohla.

Za napomáhání k trestnému činu dostal Weber dvouletý trest se čtyřletou zkušební dobou. Spolu s Weberovou a jejím manželem byl obžalován i bývalý jednatel SÚS Petr Hrančík. Toho soud za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku potrestal dvouletým vězením s tříletou zkušební dobou.

Ze stejného činu uznal soud vinnou i bývalou nadřízenou Weberové Hanu Houšťovou. Dostala osmnáctiměsíční trest s dvouletou podmínkou.

Všichni čtyři musí rovněž zaplatit SÚS způsobenou škodu, tedy 10,9 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, obhájci všech obžalovaných si vzali lhůty na rozmyšlenou.

Weberovou soud navíc uznal vinnou hned ze tří trestných činů. Mimo zpronevěru také za zkreslování údajů o hospodaření. Žena totiž měla falšovat zápisy v účetních knihách, aby tak zakryla svůj čin. Toho všeho se navíc měla dopustit ještě v době, kdy měla soudem vyslovený zákaz činnosti, který ji trval do října roku 2007.

Weberová celou dobu tvrdí, že se ničeho nedopustila, že vše dělala jen na příkaz jednatele Hrančíka. Ten to ale již při předchozím stání rezolutně popřel. Včera se jednání nezúčastnil, stejně jako Weberovi.

„Ty dva miliony korun, které byly na účtu mého manžela, byla odměna za vykonanou práci. Mimo účetnictví jsem totiž i s Houšťovou dělaly za Hrančíka jeho seminární práce a úkoly, když studoval v Praze. Peníze na účtech mých známých skončily nedopatřením,“ tvrdila Weberová.

To ale včera dvojice mužů popřela.

„Seznámili jsme se spolu přes jednoho našeho známého. Poprosila mě, zda by si na mé konto mohla převést dva miliony korun. Tvrdila, že se rozvádí a chce rozjet podnikání na Slovensku a nechce, aby na to její manžel přišel. Souhlasil jsem a dostal za to odměnu padesát tisíc,“ tvrdil Kamil Dulínek. Na tom, že to byly peníze z účtu SÚS, mu prý nepřišlo nic divného.

To tvrdil i druhý muž, kterému z konta silničářů přišlo necelých 220 tisíc korun. „Tvrdila mi, že do společnosti vkládá peníze. Chtěli jsme spolu rozjet obchodování s parfémy na Slovensku. Prý má zavedenou firmu v Česku a chce jí rozšířit. Ty peníze, to byly náklady, které jsem vynaložil za pronájem skladů a dalších věcí. Až později jsem se dozvěděl, že v žádné z uvedených firem nefiguruje,“ hájil se Ján Botlo.

Oba muži v celé kauze figurovali jako svědci, proto se jich obžaloba nedotkla.

Hana Houšťová se zase bránila tím, že nemohla Weberové zabránit v jejím počínání. „Všechny přístupy ke kontům a hesla měla jen Weberová. Dokonce měla i jako jediná klíče od kanceláře a využívala služební auto. Bylo mi to divé, ale jednatel se se mnou odmítal bavit,“ hájila se bývalá účetní.

Své tvrzení včera znovu zopakovala při závěrečných návrzích. „Podvedla mě. Neměla jsem možnost, jak tomu zabránit,“ rozplakala se včera Houšťová.

Soud rovněž Weberové udělil sedmiletý zákaz činnosti, Hrančíkovi čtyřletý.

Oběma manželům Weberovým také soud nechal zabavit jejich dva vozy Nissan a BMW X3, které si podle obžaloby koupili za zpronevěřené peníze.

S rozsudkem je spokojený současný jednatel SÚS Jaroslav Horáček. „Důležité je, že soud rozhodl o náhradě škody,“ sdělil Horáček. Ten na postu jednatele nahradil právě Hrančíka, kterého kraj jako zřizovatel krátce po „provalení“ celé kauzy z funkce jednatele silničářů odvolal.