VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Adámek: Zemětřesení ode mne nečekejte

Zlín – Na zlínském magistrátu se zatím rozkoukává, ale pracovat začal hned v pondělí ráno. Nový primátor Miroslav Adámek byl zpočátku ze své funkce nervózní, ale nyní už prý nemá čas na to ani myslet.

25.11.2010 24
SDÍLEJ:

Zlínský primátor Miroslav AdámekFoto: DENÍK / Matej Slávik

Nový zlínský primátor hrál deset let v Olomouci divadlo. Těší se, že bude mít ve své funkci více času i na milovanou kulturu

Ještě před pár týdny jste byl, při vší úctě k vám a velkému počtu vašich pacientů, víceméně neznámým lékařem. Teď už jste vlivnou osobou. To zní skoro jako sen, nemyslíte?

Nad tím jsem uvažoval až do nedělního večera. Je to velká změna, přiznávám. Ale od pondělního rána jsem neměl ani minutu volnou, abych měl tyhle myšlenky. Ode dneška je to práce.

Může podle vás člověk, který je v politice úplným nováčkem, dobře řídit krajské město?

Budu se o to poctivě snažit.

Jakým způsobem jste se na funkci chystal?

Díky tomu, že se nástup nové koalice na radnici o nějakou dobu posunul (kvůli podanému návrhu na neplatnost voleb – pozn. red.), měl jsem možnost nastudovat jednací řád, mechanismy a měl několik sezení s bývalou paní primátorkou nebo s lidmi z krizového štábu. Jsem zvyklý studovat, takže tohle nebyl problém.

Prý jste absolvoval nějaký rychlokurz nebo seminář „Jak být primátorem“.

Takhle se tomu dá řict jen z legrace. Poprosil jsem odborníky z univerzity, aby mi poskytli základní informace, takovou příručku „Jak být primátorem snadno a rychle“. Ale řečeno opravdu s velkou nadsázkkou. Pomohli mi objasnit různé záležitosti týkající se daní, městských společností a podobně. Být ve vedení města ale znamená znát tak obsáhlou agendu, že mi samozřejmě informace na několika stránkách nestačí. Je zde naštěstí spousta pracovníků, kteří mi pomohou. Tím chci také zdůraznit, že nedochází k žádnému personálnímu zemětřesení. Projekty, které jsou nastartované, běží dál.

Nakousl jste personální změny na radnici. Neplánují se už tedy žádné?

To, že se změní politická situace, neznamená, že bude personální zemětřesení na radnici. Všichni, kteří dobře odváděli svou práci, se nemají čeho bát. Na druhou stranu bych byl hrozně nerad, aby to vyznělo, že k žádnému personálnímu opatření nedojde.

Jakým způsobem zjistíte, kdo odváděl práci kvalitně?

Jsme tady první den, nechte nás pár dnů či týdnů pracovat.

Vraťme se ještě k vaší osobě. Kde na vás TOP 09/STAN přišli? Kdy jste se začal politicky angažovat?

Debatoval jsem o politické situaci s kolegy, kteří jsou už nyní také na radnici. Několikrát jsme se potkali a nelíbila se nám jistá nekulturnost politiky na celostátní úrovni. Začali jsme uvažovat, co bychom mohli sami změnit. A tak to začalo. Iniciativa se postupně nabalovala přes vydávání nezávislého magazínu o Zlíně a podpis Zlínské výzvy (dohoda o odmítnutí koalice ČSSD a ODS, pozn. red.).

Předpokládám, že představy o vedení města, které jste měl před volbami a nyní, se liší.

Představy o fungování radnice, které jsem měl před volbami, byly teoretické. To uznávám. Praxi zatím nemohu srovnat. Jsem na radnici prvních sedm hodin (řečeno v pondělí – pozn. red.). Zatím po mě tedy nechtějte srovnání, ale práce je dost.

Zmiňte nějakou dřívější naivní představu. Co je jiné?

Mé představy nebyly naivní. Všechny body, které jsem si nachystal na dnešní den, jsme si nakonec rozdělili a jsou termínované.

To mě zajímá. Co jste dnes rozděloval za úkoly?

Bavili jsme se třeba o radničním časopise. Chceme zlepšit informovanost občanů a dát možnost opozičním názorům. Magazín nebude jenom jakousi reklamou města. Zůstane v něm servis, ale také informace, kde si najdou lidé výsledky ze zasedání zastupitelstev.

Znamená to také, že když napíše na radnici nějaký stěžovatel, že mu příspěvek otisknete i s reakcí? I tahle forma bude běžná?

Koncepce se teprve tvoří, ale v žádném případě nebudeme otiskovat veškeré negativní reakce. To není možné. Je to časopis do každé schránky a reakcí je spousta. Chceme hlavně, aby se z tiskoviny stal čtivý časopis, nejen magazín úředních zpráv, jak je tomu doposud. Ve středu bude známá nová redakční rada.

V čele s poslancem Petrem Gazdíkem používala TOP 09/STAN často termín „dobrý hospodář“. Co vy si pod ním konkrétně představujete?

To jste mi teď nahrála. Hospodaření radnice byl pro nás velký problém. Právě dnes jsme debatovali o výběrových řízeních. Byli bychom rádi, kdyby společnosti, které patří pod Statutární město Zlín, s námi každé výběrové řízení konzultovaly. Alespoň v této přechodné fázi. Jiná města v České republice mají zkušenosti, že pokud se dělají výběrová řízení průhledně, cena zakázek jde dolů o dvacet až třicet procent.

Dosud to tak nebylo? Zakázky byly předražené o dvacet až třicet procent?

Nevím, jestli byly předražené, ale když se zadávají zakázky způsobem jako třeba jako v Semilech, ceny opravdu padají dolů. Je to ověřená záležitost a není tak těžké ji zavést.

Někteří radní podnikají. Doporučíte jim třeba, aby se společnosti, v nichž figurují, do městských výběrových řízení nezapojovali, aby nevznikaly domněnky spřátelených firem s radnicí?

Vymezení střetu zájmů je jasné. Budeme se chovat podle zákona. Mohu uvést i konkrétní příklad náměstka Ondřeje Bětáka, který se vzdal statutární funkce ve své společnosti, a pracuje čistě na radnici. Samozřejmě si budeme zakázky hodně hlídat, protože je to věc, kterou jsme kritizovali. Všechny zakázky i výdaje nad sto tisíc budeme zveřejňovat. Lidé si budou moci pohlídat, že nemluvíme jen do větru. Formu sdělíme.

Máte už představu o tom, s jakou částkou budete hospodařit a které odbory budou muset například vyjít s menšími financemi? Respektive, na čem bude nová koalice šetřit?

Ode dneška se s rozpočtem města Zlína seznamujeme, takže tuto otázku vám zodpovím během týdne. Tlačí nás totiž termín schválení rozpočtu.

Rozpočet schvalují obce do Vánoc. Očekávám, že víceméně přijmete návrh někdejší koalice. Nebo chcete jít do provizoria?

Pokud to bude aspoň trochu možné, provizoriu bychom se chtěli vyhnout nebo jej časově zkrátit na minimální dobu. Naši ekonomové na rozpočtu pracují. A sdělí nám výsledek své analýzy.

Poukazovali jste na špatnou komunikaci magistrátu s občany. V čem se změní? Zmínil jste zatím magazín.

Zápisy ze zasedání zastupitelstev budou veřejně přístupné na internetu, stejně jako obrazový a zvukový záznam.

A co osobní kontakty zastupitelů s občany?

Probíhají. Mnoho kontaktů už mám naplánovaných dopředu, převzal jsem je po své předchůdkyni. Jsou to koncerty, charitativní akce, setkání s občany. Myslím, že tohle fungovalo dobře.

Co chování úředníků? Jsou podle vás k lidem vstřícní?

Budu apelovat na systém, jaký jsme měli i v nemocnici. Aby se všichni snažili chovat k lidem profesionálně a s lidským přístupem. Vím, že občan, ať už přijde na úřad nebo do nemocnice, je citlivější. Každý potřebuje individuální přístup.

Autor: Marie Šidlová

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:
Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení