VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ARGO: Situace Romů se nezlepšuje, spíš zhoršuje

Zlínský kraj – Postavení Romů v Česku se podle představitelů zlínské Společnosti dobré vůle ARGO nezlepšuje, naopak v některých směrech se zhoršuje.

14.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petra Poláková-Uvírová

Sdružení asi rok realizuje projekt zaměřený na konkrétní pomoc romským rodinám ve Zlíně a okolí. Od té doby se mu podařilo najít práci devíti Romům, pro jednoho klienta zabezpečilo rekvalifikační kurz. Řekli to představitelé společnosti ARGO.

Špatnou situaci Romů v Česku a na Slovensku ve čtvrtek mimo jiné kritizovala pravidelná výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě. Všímá si neonacistických výpadů proti menšinám v obou zemích. Na Slovensku pak kritizovali i špatné zacházení s Romy ze strany policie. „Romové čelí vysoké úrovni chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a rozšířené diskriminaci v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a bydlení,“ uvedla zpráva v části věnované Česku.

„Jeden z největších problémů je v zaměstnávání Romů,“ řekla romská terénní pracovnice ARGO Darina Pulhošová. Podle ní se s málokterým Romem, který žádá o práci, potenciální zaměstnavatel baví. „Zaměstnavatelé Romům nevěří, že budou pracovat. Nedají jim ani šanci. Je mi to líto, protože o děti se takové rodiny řádně starají, doma mají vše v pořádku. Hodně Romů mi říká, že z České republiky odejdou jenom proto, aby v jiné zemi dostali práci,“ podotkla.

Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce již dříve řekla, že negativní postoj zaměstnavatelů k Romům žádajícím o práci nemusí být čistě rasistický. Poukázala na celkově špatnou situaci na trhu práce. Na konci loňského roku nezaměstnanost v kraji činila rekordních 10,8 procenta a za první dva měsíce letošního roku se stále zvyšovala.

Za rok existence projektu sdružení zaevidovalo 165 klientů včetně dětí, u kterých provádí pravidelnou terénní práci. Pracovnice vyřešily 34 zadlužení, našli zaměstnání devíti uchazečům a pro jednoho klienta zabezpečili terénní kurz. Pro čtyři klienty našli vhodné bydlení. Jejich práce spočívá například i v osobních asistencích při jednání na úřadech.

K romskému etniku se podle sčítání obyvatel Zlínského kraje z roku 2001 hlásilo 439 lidí z téměř 597 tisíc. Podle odborníků ale v regionu žije přes 4000 romských obyvatel.

Projekt ARGO je tříletý, potrvá ještě dva roky. Náklad na něj činí přibližně šest milionů korun. Organizace na něj získala dotace z Evropské unie a ministerstva práce a sociálních věcí.

„Projekt život Romům zlepšil. Díky němu někteří z nich našli bydlení, práci. V globále se ale situace nezlepšila. Mně se dokonce zdá, že je stále horší. Vzniká velká propast mezi majoritní společností a Romy,“ poznamenala ředitelka ARGO Božena Kalinová.

Aktivity související s romskou integrací a prevencí sociálně patologických jevů několik let podporuje například Zlínský kraj. Letos na ně uvolní stejně jako vloni 3,3 milionu Kč. „Samozřejmě že hejtmanství hledá možné úspory v rozpočtu. Nicméně toto je natolik důležitá věc, že jsme se rozhodli zachovat objem peněz stejný jako vloni,“ řekl mluvčí kraje Milan Plesar.

Autor: ČTK

14.3.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení