VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem Asiatů o studium na zlínské univerzitě roste

ZLÍN - Mladé lidi z Asie láká studium na zlínské vysoké škole. Letos jich Univerzitu Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně studuje celkem 146. Zajímají se o logistiku, potravinářství, ale i umělecké směry nebo informatiku. Včera navštívila Zlín třináctičlenná delegace z Vietnamu v čele s ředitelem odboru školství tamějšího ministerstva obrany Nguen Trong Tangem. Hosté se zajímali o další možnosti studia na zdejší univerzitě.

18.10.2007
SDÍLEJ:

Na fakultě aplikované informatiky si vietnamští hosté prohlédli modely robotů, které využívají zdejší studenti například při výuce umělé inteligence.Foto: DENÍK

Letos jich tady studuje téměř 150, z toho pětačtyřicet Vietnamců

„Důvodem návštěvy bylo rozšíření spolupráce a zintenzivnění společných výměnných programů,“ informovala kancléřka UTB Andrea Kadlčíková. Členové delegace si prohlédli pracoviště v odloučeném Regionálním vzdělávacím centru v Uherském Hradišti a laboratoře na fakultě aplikované informatiky na Jižních Svazích ve Zlíně. Setkali se rovněž s mladými lidmi z Vietnamu, kteří již ve Zlíně studují.

„Letos je jich celkem pětačtyřicet. A pouze dva z nich se učí v angličtině,“ upřesnila kancléřka. Ostatní totiž absolvovali roční intenzivní jazykový kurz češtiny, takže chodí na přednášky i semináře s českými studenty. Dalšími Asiaty navštěvující univerzitu jsou potom v menších počtech Mongolové, Indové, Číňané a studenti ze Srí Lanky. Zájem ze strany zlínských vysokoškoláků o studium v Asii je ale podstatně nižší. „Zatím tam nestudoval nikdo, ale jedna dívka byla v Číně na výměnném pobytu,“ sdělila Kadlčíková.

Důvodem je podle ní jak finanční náročnost, tak přizpůsobení se mentalitě. „Pobyt je vhodnější pro doktorandy fakulty technologické, protože například čínský výzkum polymerů je na velmi dobré úrovni,“ objasnila kancléřka.

Lenka Pálková byla právě tou odvážnou, která tříměsíční pobyt v Číně absolvovala. „Všem doporučuji, ať to zkusí. Navštívila jsem například Horu tisíce Buddhů a spoustu dalších památek. Anaučila se i trochu čínsky,“ zhodnotila dnes už bývalá studentka UTB. O kurzy čínštiny je ale na univerzitě nebývalý zájem. „Letos je navštěvuje dvacet studentů,“ dodala kancléřka.

18.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pracovník řádil na noční s vysokozdvižným vozíkem

Tatra 613 ze služeb KGB.
AUTOMIX.CZ
23

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

AKTUALIZOVÁNO

Vizovice jsou letošní nejlepší město pro byznys

Mají nadprůměrně vysoký podíl firem s více než padesátkou zaměstnanců, všechny místní poplatky mají nastavené na nejnižší cenu v celém regionu. Nejen takové jsou přednosti Vizovic, které jsou letošním Městem pro byznys ve Zlínském kraji

Dopravní podnik posílí spoje k zoologické zahradě už od dubna

Stále více návštěvníků míří zejména o víkendových dnech z centra Zlína do areálu zoo a zámku Zlín-Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice jim vychází vstříc a v letošním roce již od soboty 1. dubna zavede pravidelný víkendový provoz na autobusové lince 34.

Univerzita vyzývá k zápisu do registru dárců kostní dřeně

Univerzita Tomáše Bati a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně apelují na mladé a zdravé studentky a studenty, ale i zaměstnankyně a zaměstnance vysoké školy mezi 18–35 lety, aby se zapojili do akce Daruj šanci na život.

Zápisník Lubomíra Hotaře

Spoustu zajímavých výsledků zaznamenali v ,,malých sportech" reprezentanti zlínského regionu. Ti byli vidět v soutěžích v atletice, cyklistice, florbalu, ženském fotbalu, hokeji a stolním tenise.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies