VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem Asiatů o studium na zlínské univerzitě roste

ZLÍN - Mladé lidi z Asie láká studium na zlínské vysoké škole. Letos jich Univerzitu Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně studuje celkem 146. Zajímají se o logistiku, potravinářství, ale i umělecké směry nebo informatiku. Včera navštívila Zlín třináctičlenná delegace z Vietnamu v čele s ředitelem odboru školství tamějšího ministerstva obrany Nguen Trong Tangem. Hosté se zajímali o další možnosti studia na zdejší univerzitě.

18.10.2007
SDÍLEJ:

Na fakultě aplikované informatiky si vietnamští hosté prohlédli modely robotů, které využívají zdejší studenti například při výuce umělé inteligence.Foto: DENÍK

Letos jich tady studuje téměř 150, z toho pětačtyřicet Vietnamců

„Důvodem návštěvy bylo rozšíření spolupráce a zintenzivnění společných výměnných programů,“ informovala kancléřka UTB Andrea Kadlčíková. Členové delegace si prohlédli pracoviště v odloučeném Regionálním vzdělávacím centru v Uherském Hradišti a laboratoře na fakultě aplikované informatiky na Jižních Svazích ve Zlíně. Setkali se rovněž s mladými lidmi z Vietnamu, kteří již ve Zlíně studují.

„Letos je jich celkem pětačtyřicet. A pouze dva z nich se učí v angličtině,“ upřesnila kancléřka. Ostatní totiž absolvovali roční intenzivní jazykový kurz češtiny, takže chodí na přednášky i semináře s českými studenty. Dalšími Asiaty navštěvující univerzitu jsou potom v menších počtech Mongolové, Indové, Číňané a studenti ze Srí Lanky. Zájem ze strany zlínských vysokoškoláků o studium v Asii je ale podstatně nižší. „Zatím tam nestudoval nikdo, ale jedna dívka byla v Číně na výměnném pobytu,“ sdělila Kadlčíková.

Důvodem je podle ní jak finanční náročnost, tak přizpůsobení se mentalitě. „Pobyt je vhodnější pro doktorandy fakulty technologické, protože například čínský výzkum polymerů je na velmi dobré úrovni,“ objasnila kancléřka.

Lenka Pálková byla právě tou odvážnou, která tříměsíční pobyt v Číně absolvovala. „Všem doporučuji, ať to zkusí. Navštívila jsem například Horu tisíce Buddhů a spoustu dalších památek. Anaučila se i trochu čínsky,“ zhodnotila dnes už bývalá studentka UTB. O kurzy čínštiny je ale na univerzitě nebývalý zájem. „Letos je navštěvuje dvacet studentů,“ dodala kancléřka.

18.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Natáčení v Kroměříži. Ilustrační foto

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Učitelé: Dokud platy nezvýší, nevěříme tomu

„Vidina malého platu nás neodradila. Je to spíše práce o tom, jestli vás to baví, či ne,“ říká pro Deník čtyřiadvacetiletá učitelka Alena Hiršová z Napajedel. Letos v červnu ukončila studium na olomoucké univerzitě, obor učitelství pro první stupeň, a v září nastoupila coby učitelka do 2. základní školy Napajedla, kam sama coby školačka chodila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení