VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baťa si přál, aby se sešli jako jedna rodina. Ale neúčast nepromíjel

Zlín – Prvomájové oslavy mají v naší zemi dlouhou tradici a bohatou historii. Jak vypadaly oslavy Svátku práce
v baťovském Zlíně, se dozvíte
z rozhovoru se správcem Baťovských fondů Martinem Markem ze Státního okresního archivu Zlín.  

2.5.2013 1
SDÍLEJ:

Prvomájové oslavy ve ZlíněFoto: DENÍK/Jan Žlebek

Jak probíhaly oslavy Svátku práce v meziválečném období
ve Zlíně?

První baťovská oslava Svátku práce se konala v roce 1924. Poslední oslavy v baťovské éře se uskutečnily v roce 1938. Oslavy plánované na rok 1939 nebyly realizovány pro okupaci českých zemí nacistickým Německem. Od prvních oslav s několika tisíci účastníky přerostly v slavnosti s více než sto tisícem účastníků.

Vzhledem k obrovskému počtu účastníků byly pečlivě řízené. Prvomájové oslavy se staly klíčovým prostorem, kde měl zaměstnanec sjednotit své zájmy se zájmy firmy. Před každou oslavou byl vypracován velice podrobný scénář. Účast zaměstnanců byla sledovaná a jejich případná neúčast byla penalizovaná.

Účastnil se sám Baťa oslav?
A jak se k nim stavěl?

Oba – Tomáš i Jan Baťové – se oslav zúčastnili, obvykle kráčeli společně s ostatními řediteli v čele průvodu. Představovali při oslavě selfmademany – následováníhodný model. Po příchodu na tribuny před nimi defilovaly zástupy zaměstnanců.

Oslavy 1. máje byly v 19. století spojeny s bojem socialistů
a anarchistů za práva dělníků. Podepsal se tento levicový nádech nějak na duchu oslav ve Zlíně?

Ve veřejném prostoru na počátku dvacátých let probíhal poměrně ostrý společenský konflikt. Baťovské prvomájové oslavy měly v první fázi vytěsnit opoziční hlasy zlínské levice.

Při prvomájových oslavách a mnoha dalších příležitostech firma zpravidla organizovala průvody, slavnosti
a veřejné proslovy, na nichž docházelo k veřejným projevům loajality k vedení podniku. A také loajality k vedení města po jeho ovládnutí baťovskou kandidátkou. Dále byly součástí rituály potvrzující kolektivní identitu baťovských „spolupracovní­ků".
Na počátku dvacátých let vycházelo označování baťovského kolektivu z poměrně konzervativního „rodinného modelu" – baťovští představitelé a tisk v této době přirovnávali baťovský kolektiv k dobře fungující rodině.

Například Tomáš Baťa u příležitosti první prvomájové „baťovské" oslavy v roce 1924 promluvil k zúčastněným, kteří se sešli … „ne jako dělníci, mistři, nadmistři, správci, ředitelé, nýbrž jako jedna rodina, zúčastněná na stejné práci, rodina, beroucí své životní šťávy z jednoho pramene." Známější termín „spolupracovníci" se konstituoval dokonce až v průběhu druhé poloviny dvacátých let.

Pojmy jako rodina či spolupracovník přitom vyjadřují důraz kladený na určitou kvalitu sociálních vztahů. Pomocí symboliky solidarity a sounáležitosti dochází
v obou případech k přeznačení potenciálně konfliktního sociálního prostoru, v rámci něhož vznikala škála „výkonnostních kategorií" a ostré hranice mezi různě oceňovanými vrstvami dělníků a zaměstnanců. V symbolice rodiny můžeme ještě rozluštit konotace s tradičnějšími, patriarchálními vzorci.

Metafory z tohoto významového pole mají reprezentovat pevnou strukturu společnosti: je zde hlava rodiny (otec – Baťa) a její děti (zaměstnanci – dělníci). „Spolupracovník" je naproti tomu označením pro abstraktní řád rovných příležitostí a ocenění – má vytvářet představu o společnosti tvořené jedinci nejen stejných zájmů, ale také šancí a možností úspěchu.

Jak se změnily oslavy a jejich program po roce 1948?

Choreografie byla stabilní – alegorické vozy, mávátka, balonky, ale měnila se ikonografie – od oslavy zdůrazňující individualizovanou práci
a potřebu vyniknout k oslavě práce kolektivní, kde se individuum ztrácí.

Jako tradiční místo oslav bývá uváděna Baťova vila, kam se nyní oslavy vrací. Kde probíhaly oslavy během let 1948–1989?

Baťova vila byla místem oslavy pouze v roce 1924.

V ostatních letech býval obvykle nástup na terénu továrny a přecházelo se na místo společného baťovského setkávání – náměstí Práce.

Baťova pozvánka

Před prvními společnými oslavami Svátku práce v roce 1924 rozeslal Tomáš Baťa třem tisícům svých zaměstnanců dopis, který zdůrazňoval „rodinný" charakter závodů. Co se v něm píše? 

„Přátelé! Naše pracovní rodina jest tak veliká, že se navzájem ani všichni neznáme. Proto sejdeme se v den „Svátku práce" na 1. máje po celoroční práci k přátelské zábavě. Přiveďte mezi nás svou manželku a své děti! Budou nám všichni vítaní. S přátelským pozdravem: Tomáš Baťa." (Zdroj: Deset zlínských Svátků práce)

JAN ŽLEBEK

Autor: Redakce

2.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
19

Obchodní centrum hostilo autogramiádu k Barumce

Bratři Bukartsové naskočili s Honejskem. Mohlo by to fungovat, myslí si Hamrlík

V pondělí se představil a v úterý už naskočil Rihards Bukarts vedle svého bratra Robertse v první formaci vedené Antonínem Honejskem v přípravném zápase proti Pardubicím. Spolupráce nově složené lotyšsko-české útočné formace však k výhře nevedla a ševci prohráli 3:5. O tři vstřelené góly Zlína se postarali jiní.

AKTUALIZOVÁNO

Opilý, polonahý výtržník vyhrožoval mačetou na benzínce v Napajedlech

Scénu jako z hororového filmu zažili v pondělí odpoledne zákazníci marketu čerpací stanice v Napajedlích na Zlínsku. Vyřizovat účty si s mačetou v ruce přišel polonahý, čtyřicetiletý muž.

V Tlumačově hořela střecha obecní budovy. Její rekonstrukce se komplikuje

Celkem sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze Zlínska a Kroměříže, zasahovalo v úterý odpoledne při požáru střechy obecní budovy v Tlumačově na Zlínsku.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

FOTOGALERIE/ Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení