VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betlémské světlo dorazilo vlakem do Otrokovic

Otrokovice /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Světlo z Betléma dorazilo v sobotu 18. prosince ráno do Otrokovic. Tam jej vlakem přivezli skauti z Brna, kteří jej přivezli až z rakouské metropole Vídně, odkud docestovalo ve speciální schránce přímo z Betléma. Skauti i je nyní pak dál budou předávat lidem ve městech i vesnicích na Zlínsku jako symbol míru, klidu a přátelství.

18.12.2010
SDÍLEJ:

Betlémské světlo dorazilo do OtrokovicFoto: DENÍK/Šárka Šarmanová

Krátce po desáté dopoledne bylo na vlakovém nádraží v Otrokovicích rušno. Na druhé nástupiště se seběhly asi dvě desítky lidí i děti s lucerničkami a dychtivě sledovali informační tabuli, zda nebude mít vlak zpoždění.

„Já betlémské světlo roznáším už sedmnáct let,“ vyprávěl Petr Tinka ze Spytihněvi na Otrokovicku. A podle jeho slov je u nich v obci o kousek toho světla z Betlému takový zájem, že ho roznáší tři celé dny. To čtveřice skautů z Vizovic jej bude ve svém městě rozdávat přesně na Štědrý den.„Postavíme si vždycky stánek a v něm máme pro každého příchozího něco na zahřátí a taky sladký perník,“ vysvětlila Tereza Pytelová.

Vlak z Vídně dorazil přesně

V tu chvíli už ale všichni nastražili uši, protože se z amplionu ozvalo to, na co všichni čekali. Vlak z Brna už se blížil do Otrokovic. Načas. Přesně dvanáct minut po desáté hodině zastavil u nástupiště rychlík a všichni rychle hledali, kde se na okně objeví symbol, že právě v tomto vagónu je betlémské světlo. „Je skoro až na konci. Rychle,“ zavolal někdo z davu. Na zažehnutí světla je totiž jenom pár minut, tedy jenom doba, než se vymění cestující.

Jakmile se ve dveřích objevila hlava skautky, už se všichni kolem ní mačkali a zapalovali si od ní svíčky. Tu svou si zapálil i tříletý Pepík Nakládal z Otrokovic.„Chtěli jsme, aby měl nějaký zážitek. Světlo nám teď bude doma zpříjemňovat vánoční atmosféru,“ prozradil jeho otec Josef.

Pak už ale průvodčí opět oznámil, že vlaková souprava je připravená k odjezdu. Skautka z Brna tak všem naposledy zamávala, popřála ostatním hezké Vánoce a mířila s betlémským světlem dál směrem na Přerov.„Tak zase za rok,“ usmáli se na sebe lidé a rozcházeli se ke svým domovům.

Je to na prošoupání podrážek, než všechno světlo roznes

Celé tři dny trvá Petru Tinkovi, než po své rodné obci Spytihněvi na Otrokovicku roznese betlémské světlo. I on společně se dalšími dvěma desítky lidí čekal v sobotu s lucerničkou v ruce v Otrokovicích na spoj, který vezl skauty z Brna s betlémským světlem.

Petr Tinka není jako „roznašeč“ žádným nováčkem. „Letos jsem tady na nádraží již po sedmnácté. Přesně tolik let roznáším betlémské světlo do dalších domovů,“ vysvětlil Syptihněvan.Práce je to prý doslova na prošoupání podrážek. Když začínal, tak ještě nebylo povědomí lidí betlémském světle tak rozšíření.„Teď mi to trvá tři dny, než ho předám do všech domovů, které o to mají zájem. A ten je hodně velký a rok od roku roste,“ podotkl Petr Tinka.

Mimo to nese ještě dál světlo i do sousedních Halenkovic na farnost. „Ta si už sama zajišťuje další roznášení. Já už bych to ani nezvládl. I tak mám co dělat,“ mávl rukou mladý muž a pak odkráčel i s kouskem světla z Betléma pryč z nádraží.

Autor: Šárka Šarmanová

18.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení