VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Březolupský katastr přišel o významný unikát

Březolupy - Březolupy přišly ojeden ze svých unikátů. Byl jím dub, jehož stáří odborníci odhadují až na čtyři sta let.

24.8.2009
SDÍLEJ:

V těchto dnech přišly nejen Březolupy, ale i celé Hradišťsko o unikát v podobě čtyřsetletého dubu.Foto: DENÍK/Oleg Kapinus

„Jednalo se o nejstarší strom březolupského katastru. Z kořenů ho vyvrátil zřejmě silný poryv větru. Co s ním bude dál, v této chvíli netuším,“ sdělil starosta Březolup Petr Kukla. Podle jeho odhadů povalený dub na svém místě možná ještě nějaký čas zůstane. „Po poradě s entomology a dalšími odborníky jsme uvažovali o tom, že tam necháme alespoň pařez, protože v něm žije poměrně značné množství druhů brouků. Padl také návrh, zda by nebylo vhodné část památného stromu umístit do obecního parku. Závěrečné rozhodnutí ale ještě nepadlo,“ dodal Kukla.

Zřícení stromu komentoval i Vít Abrhám zástupce Občanského sdružení Orchis Březolupy, které si klade za cíl ochranu zeleně. „Ten dub měl údajně připomínat místo, kde se v minulosti vybíralo mýtné. Za jeho pádem může určitě nepřízeň počasí, určitě se nejednalo o vandalský čin. Na tom místě se ještě zhruba před dvěma lety nacházely dva staré duby, které ale také padly,“ poznamenal Abrhám.

Pro Květoslava Fryštáka z hradišťského odboru životního prostředí byl konec starého dubu překvapením? „Toho stromu je škoda. Jednalo se skutečně o impozantní porost. Svého času jsme ten strom chtěli prohlásit za památný, nicméně jeho zdravotní stav se mi příliš nepozdával a proto jsme od toho upustili,“ podotkl Fryšták.

Snahu o zachování zbytku dubu ale pochválil. „Před lety, když jsem se byl na strom dívat, bylo evidentní, že je domovem pro stovky, možná i tisíce brouků a dalšího hmyzu. Navíc zachování pařezu stromu může v budoucnu znamenat jeho další rozmnožení, takže příběh tohoto veterána prakticky může pokračovat,“ upozornil Fryšták.

Zároveň podotkl, že březolupský dub byl skutečným regionálním unikátem. „Stářím i mohutností by mu mohl konkurovat snad jen takzvaný Široký dub, který se nachází ve Starých Hutích. Jeho věk odhaduji na zhruba 400 let,“ dodal Fryšták. Duby patří podle přírodovědců mezi listnáče, které se dožívají úctyhodných stáří. Nejstarším jedincům „dubí říše“ v České republice odhadují odborníci až jeden tisíc let.

Autor: Oleg Kapinus

24.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení