VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovácké fašanky: festival ve Strání, skakúni v Komni

Uherskobrodsko /FOTOGALERIE/ – Slovácko má za sebou fašankový víkend. Masopustní veselím hýřily i obce na úpatí Bílých Karpat. Podšable v Komni zatančily skakúni, ve Starém Hrozenkově vedl průvod harmonikář s typickou mluvou moravsko-slovenského pomezí

14.2.2010
SDÍLEJ:

V Komni na obchůzku chodí čtveřice pestře vyzdobených mladíků s šavlemi, kteří se nazývají skakúni.Foto: DENIK/Martin Nevyjel

Březovou prošly masky včele s dechovou hudbou, a na nejpopulárnější fašank, do hraničního Strání, přijelo několik stovek návštěvníků.

Veselice ve Strání je největší fašankovou akcí svého druhu a každoročně přiláká zvědavce nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Honosí se také patřičným názvem – Festival masopustních tradic. Také délka straňanské veselice je nezvyklá. Trvá pět dnů, od pátku do úterý. Letos ji odstartovala přehlídka místních krojů nazvaná Jaký kroj, tak sa stroj. Mezi tradičním oděvem Straňanů zazářil ten svatební, v němž se v minulém století vdávala nevěsta. „Letos mě překvapilo nepříjemné počasí. Fakt vůbec nevyšlo, ale zpívání tady v Zámečku je perfektní,“ poznamenala Marcela Psotková a pochutnávala si přitom na připravených zabijačkových specialitách.

Fašankáři v Komni vyrazili na obchůzku už v devět hodin ráno. Malá obec se pyšní jednou z nejautentič­tějších masopustních tradic. Komenský fašank obdivovali i na Světovém festivalu šavlových tanců ve Velké Británii. Na obchůzku vsí vyráží čtveřice pomalovaných a pestře vystrojených mladíků se šavlemi, říká se jim skakúni. Ti před každým domem zatančí. Několikahodinová obchůzka je náročná také pro starostu obce – hospodáře. U každého domu totiž musí zdolat nabízenou štamprlku slivovice, nějakou kobliku, špek či jinou pochutinu. „Je to náročné, chce to pořádný trénink. Já jsem třeba včera trénoval až do půlnoci, byl jsem totiž kamarádovi na narozeninách. Ale teď už opravdu nemůžu,“ usmíval se ve dvě hodiny po poledni Karel Navrátil.

Kdo jsou skakúni

V Komni se stále dodržuje šavlový tanec, který předvádějí čtyři „skakúni" ¬ – odvedenci se šavlemi. Skakúny doprovází policajt, právo a další masky přestrojené hlavně za staré řemeslníky, v průvodu bývá až 70 masek. Tanec se předvádí před každým domem, vyhrává 5 hudebníků a zpívá se píseň „pod šable". Po obchůzce se koná fašanková zábava, kde o půlnoci zatančí skakúni poslední tanec a předají šavle mladším vrstevníkům.

Autor: Martin Nevyjel

14.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení