VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova soudu: kdysi se tu vařilo pivo

Zlín - Napřed se tam vařilo pivo, pak soudili lidé. Takové kořeny má nyní prázdná budova bývalého okresního soudu ve zlínské Soudníulici.

24.2.2009 1
SDÍLEJ:

Co s ní bude? Budova bývalého Okresního soudu ve Zlíně.Foto: DENÍK/Filip Mach

První zmínky o zlínském panském pivovaru jsou z roku 1565. Například v polovině 18. století měl podle historiků výstav pět set šedesát sudů ročně, postupně však jeho význam upadal. Jeho posledním provozovatelem byl Leopold Haupt, a to do 90. let 19. století.

„Přestože byl pak pivovar několikrát pronajat, nepodařilo se výrobu piva udržet a na počátku dvacátého století přestala budova sloužit svému původnímu účelu,“ poznamenal ředitel pobočky Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvce David Valůšek.

Další vlastník, Štěpán Haupt byl i proto ochotný prodat ji i s přilehlou zahradou městu, které v ní po 1. světové válce zřídilo dlouho plánovaný zlínský okresní soud.

„První vážnější pokus o vytvoření soudního okresu se sídlem ve Zlíně se uskutečnil roku 1877, ale tehdejší žádosti nebylo vyhověno kvůli nedostatku financí nutných na jeho zřízení,“ popsal začátek současného soudnictví v nynějším krajském městě Valůšek.

Vznik okresního soudu a berního úřadu byl schválen roku 1912 bylo za předpokladu, že se pro jejich fungování podaří zajistit vhodné prostory. Město se tedy zavázalo, že proto na postaví novou budovu. Toto nadšení zchladila 1. světová válka.

„Na konci války se zlínská městská rada pokoušela hledat možnosti, jak uvést novou instituci v život. Základním problémem zůstávalo nalezení vhodné budovy. Uvažovalo se například, že by okresní soud i s věznicí mohl sídlit spolu s městským úřadem, okresním silničním výborem, místní školní radou, archivem, knihovnou a spořitelnou v tehdy projektované nové radnici,“ popsal ředitel archivu.

Radní uvažovali v této souvisliosti také přímo o zámku patřícímu Hauptovi. Nakonec ale koupili právě starý pivovar na okraji zámeckého parku.

„Když byla se Štěpánem Hauptem roku 1921 uzavřena trhová smlouva o prodeji bývalého pivovaru, mohlo se začít s adaptací budovy. Ta spočívala především v nadstavbě dvou pater. Celá stavba včetně nově vybudované věznice byla hotova v září 1923,“ doplnil Valůšek.

Zlínský okresní soud zahájil svou činnost v Soudní ulici v říjnu 1923. Od roku 2003 však sídlí v nové budově ve Zlíně-Loukách. Část nemovitosti v Soudní ulici byla několik let blokovaná kvůli soudnímu sporu s firmou, jenž se původně zavázala vystavět na pozemku víceúčelové centrum, v jehož části měl soud sídlit. Nejvyšší soud ovšem vloni na podzim rozhodl, že smlouva, na jejímž základě získala pozemek do vlastnictví soukromá firma, je neplatná.

Autor: Anna Novotná

24.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení