Na náměstí Práce a jeho okolí chce radnice vyhlásit oficiální architektonické soutěže. Přihlásit se do nich může i architektka Eva Jiřičná, s jejíž studií počítala bývalá politická garnitura.

„Rekonstrukce náměstí Práce je pro Zlín tak zásadní, že si žádá architektonické soutěže se všemi pravidly i možnostmi odvolání. Je pravda, že zdržují, ale nabízí možnost vyjádřit se všem architektům. Jedná se o nejprůhlednější řešení,“ vysvětlil zlínský radní Pavel Jungmann (M.O.R.).

Na většinu plánovaných úprav plánuje radnice čerpat peníze z Evropské unie. Mají totiž přesáhnout desítky, možná až stovku milionů korun. Dotační výzvy, na které by chtělo město zareagovat, by se mohly podle radního Jungmanna objevit na jaře.

„V létě bychom tak mohli znát výsledky. Počítám, že bychom následně začali řešit administrativní povolení a na jaře příštího roku by se mohly začít projekty realizovat,“ dodal Jungmann s tím, že v současné době jedná město o možnosti prodloužení termínů dostavby, které jsou na dotační finance vázané.

Jak konkrétně by se mělo v budoucnu zlínské náměstí Práce změnit? Nejdříve má být na pořadu dne podchod. Ten je podle vedení města v současné době značně zdevastovaný a řada obyvatel i návštěvníků jej označuje za ostudu Zlína. Má být proto opatřen novým výtahem a stát se tím pádem bezbariérovým.

„V plánu je také modernizace vnitřních částí podchodu, oprava veřejných sociálních zařízení, nové osvětlení a kamerový systém nebo rekonstrukce technického zázemí podchodu,“ vyjmenoval mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Zásadní změnou má být demolice nadzemních objektů, které údajně narušují architektonický ráz území. Mají je nahradit elegantní prosklené výstupy. V další etapě se mají Zlíňané dočkat úprav předprostor podchodu včetně nedalekého území zastávky městské hromadné dopravy.

Magistrát připravuje také modernizaci parku Komenského. V současné době pracuje na konkrétním zadání, jak by měl sad vypadat. Částečně jasno už má naopak v případě renovace Gahurova prospektu. Ten zahrnuje území od křižovatky u Kongresového centra směrem k bývalým Baťovým internátům až po Dům umění.

„Zeleň, kterou člověk vidí, když se dívá od Prioru směrem k Domu umění, je přerostlá. Internáty nejsou vidět. S tím ale architekt Gahura ve svých návrzích nepočítal. Stromy proto budeme muset upravit,“ nastínil radní Jungmann.

Dodal, že město dále uvažuje o rekonstrukci tržnice Pod kaštany. „Máme představu, že by si nakupující mohl umýt na tržnici ovoce a farmářské trhy by se staly pravidelností. Zkrátka chceme, aby tržiště vypadalo slušně,“ dodal radní.