„Onemocnění černým kašlem neboli pertusí zaznamenáváme v průběhu celého roku. Nejvíce případů jsme zjistili na Zlínsku,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice ve Zlíně Hana Tkadlecová. Podle její kolegyně Jany Hoškové není počet pacientů zanedbatelný, ale větší množství odhalených onemocnění souvisí i s používáním nových diagnostických metod. Ohroženy jsou zejména děti a lidé bez očkování.

„Choroba se v současné době vyskytuje především ve věkové kategorii od desíti do patnácti let, což je věk, kdy ochranná funkce vakcíny začíná klesat. Nejnebezpečnější je však nemoc pro nenaočkované děti do jednoho roku věku. U těch může dojít při záchvatu kašle k zástavě dechu. Ke kojencům by se proto neměli přibližovat lidé s neléčeným kašlem. Mohli by být nevědomky přenašeči pertuse,“ připomněla Tkadlecová.

V ordinaci zlínské dětské lékařky Jany Hanákové zaznamenali v tomto roce už tři případy černého kašle. „V takovém počtu se objevil až letos, ale částečně to bude tím, že jsme začali tuto chorobu více sledovat,“ řekla Hanáková. U mládeže a dospělých nebývá průběh nemoci závažný.

Účinnou ochranou je vakcinace, která snižuje pravděpodobnost nákazy a zmírňuje její průběh. „Díky zavedenému očkování výskyt černého kašle poklesl. K přenosu dochází vzdušnou cestou při kontaktu s nemocnými. Ti by měli být izolováni doma. Léčba dospělých a naočkovaných je stejná jako u obyčejného kašle,“ informovala Tkadlecová. Pertuse se projevuje déletrvajícím záchvatovitým kašláním s dávením až zvracením bez teplot.

Podle epidemioložky Tkadlecové nelze bakteriálního původce choroby zcela vymýtit. S onemocněním se tak budou lidé setkávat i do budoucna, protože očkování chrání dostatečně pouze po omezenou dobu několika let. „Závažné epidemie se však vyskytují pouze v populacích zemí rozvojového světa bez dostatečné dostupnosti vakcín. U nás nehrozí,“ uklidnila Tkadlecová.

Igor Dostál