VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká televize odvysílá dokument o obci Loučka

Loučka – Obyvatelé Loučky unikli tragickému osudu – obec mohla být vypálena nacisty. Dokonce dvakrát. Dokument popisuje nečekané historické okolnosti.

6.5.2016
SDÍLEJ:

ČT odvysílá dokument o obci Loučka. Foto: archiv Josefa Kořenka

Film inspirovaný skutečnými událostmi byl přijat na přehlídku krátkých filmů do Cannes a může používat logo přehlídky v Cannes. Nyní ho čeká televizní premiéra.

Ukázalo se, že ani historikové nevěděli, jak se události na konci druhé světové války odehrály a proto se producent Josef Kořenek rozhodnul vše objasnit. Spolupracoval zejména s pamětníky.

„Zapisoval jsem vždy všechny události do kroniky," sdělil Deníku Josef Petrů.

„Mnoho událostí by zůstalo zapomenuto, protože za dřívějšího režimu se nesměly psát kroniky, tedy jsem rád, že jsem to od mládí sepisoval i tajně," doplnil Petrů. Svou kroniku doplňoval o informace od dalších pamětníků a díky tomu měl přesně popsané také události konce světové války. Bohužel, mnohé bylo třeba ještě dohledat a doložit.

„Seznámil jsem se s panem Kořenkem, který chtěl natočit dokument o historických událostech, ale měl jen pár útržkovitých informací, vůbec to nebylo komplexní," vzpomíná režisér David Kočár.

„Musel jsem ty střípky uchopit a udělat z toho celistvý příběh, vycházející z dobových reálií," vysvětlil. Pro natáčení se rozhodnul i proto, že ve filmu měli hrát obyvatelé Loučky.

„Kouzlem filmu byli neherci z vesnice a úvodní casting v hospodě," popsal režisér. Obyvatelé Loučky natáčení velmi prožívali. Do natáčení se zapojili zejména přímí potomci lidí, kteří konec války skutečně zažili. Pro všechny to byla příjemná a zajímavá zkušenost. Mnozí navázali nová, dlouhá přátelství.

„Jsem rád, že se dokument natočil, byla to zkušenost ve Formanovském duchu, protože to celé spočívalo v tom, že jsem přijel do vesnice, kde jsem nikdy nebyl, tam jsem se u slivovice seznámil s místními, a začal se točit film," směje se David Kočár. „Slivovice je na Valašsku výborná. Pak jsem se dokonce zúčastnil i zdejšího koštu slivovice," dodává.

„Považuji to za mimořádnou věc, je úžasné, že se něco takového podařilo zdokumentovat, navíc se při natáčení celá obec velmi sblížila a semkla," řekl iniciátor natáčení a producent Josef Kořenek. Ve filmu si také zahrál. „Hraji otce svého strýce, který tehdejší hrůzy sám zažil," vysvětlil.

Patronem byla při slavnostní premiéře v roce 2013 herečka Iva Janžurová. Následně dokument získal několik ocenění a úspěšný byl také na mezinárodním festivalu v Cannes.

Dramatické události přibližují autoři snímku také na webových stránkách www.loucka1945.cz. Na projektu se podíleli téměř všichni obyvatelé Loučky. Hlavní slovo měl režisér David Kočár a producenti Josef Kořenek a Petr Šiška. Hlavní role ztvárnili Stanislav Severa, Vít Fojtů, Miroslav Šeliga, Marcela Kořenková, Rudolf Chmelař a další. Dokument má 35 minut.

Rozhovor s producentem dokumentu o Loučce

ČT odvysílá dokument o obci Loučka. Josef KořenekV neděli 8. 5. bude mít premiéru v České televizi film „Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili." Jeden z producentů, Josef Kořenek, nám snímek přiblížil v rozhovoru.

Jaká je hlavní dějová zápletka snímku?

Dokudrama vychází ze vzpomínek pamětníků, především místního rodáka pana Josefa Petrů a ze studia historických dokumentů s konzultacemi dalších odborných poradců. Jedná se o dramatický příběh německého vojáka, který byl ubytován na škole v Loučce a děj filmu sleduje spolužití obyvatel obce a německého vojáka Bruna. Německý voják je reálnou postavou, neboť jsme získali ve Vídni jeho pohlednici, kterou poslal z Loučky své rodině domů…tím začíná náš příběh.

V čem je podle Vás přínos nového dokumentu?

Přínos vidím v několika rovinách – za prvé se podařilo konečně uceleně publikovat události z dubnu 1945 v Loučce, které v souvislosti s tragickými událostmi v blízkém okolí – na Ploštině a Prlově nejsou dostatečně známé a v době komunismu se vůbec o nich nehovořilo. Dokonce pracovníci Vojenského historického ústavu v Praze zpochybňovali realitu událostí v Loučce. Nakonec byli překvapeni písemnými prameny, které jsme dokázali získat a předložit. Dnes již známe jméno německého generála, který podepsal rozkaz k trestní výpravě na Loučku, máme zápis četníků z protektorátní stanice z Horní Lhoty, kteří byli povoláni k vypáleným domům… Za druhé se nám podařilo zapojit do natáčení celou vesnici a konečně vytvořit výbornou partu lidí – pokud Lúčané nehrají přímo v dokumentu, tak nám třeba zapůjčili své stodoly, sklepy pro natáčení, přinášeli na "plac" koláčky i slivovici… Zapojily se snad všechny spolky – od fotbalistů až po myslivce. Hasiči z vedlejšího Újezda půjčili k natáčení historickou stříkačku atd.atd. A za třetí – a to je asi nejdůležitější – jsme si znovu uvědomili, jaký byl zázrak, že Loučku v roce 1945 nepotkal stejný osud jako nedaleké obce. A tak vznikla iniciativa na stavbu kaple v Loučce jako poděkování Pánu Bohu za tento zázrak. A asi osloven i tímto příběhem návrh kaple vytvořil, v současné době náš nejvýznamnější architekt, Josef Pleskot.

Kdy a kde se konala premiéra dokumentu?

Premiéra se konala kde jinde, než v Loučce a to v roce 2013. Byl to slavnostní večer, jaký Loučka ještě nezažila – kromě všech, kteří se podíleli na natáčení se premiéry zúčastnila řada významných hostů a moderovala jej herečka Andrea Kerestešová. Patronem dokumentu byla samotná Iva Janžurová, se kterou od té doby blíže spolupracujeme. Paní Janžurová byla atmosférou premiéry v Loučce naprosto uchvácena a mohu říci, že nás velmi obdivovala, co jsme dokázali natočit. Od té doby nás zve na svá divadelní vystoupení a letos chce opět přijet do Loučky na některou z akcí Spolku pro stavbu kaple. Premiéry se zúčastnili také zástupci Spolku Ackermann-Gemeinde, kteří ve své činnosti usilují o zlepšení vztahů mezi Čechy a Němci, posilují vědomí společné kultury obou národů a přispívají k pokojné budoucnosti Evropy.

Jaký je dosavadní největší úspěch dokumentu?

Snímek "Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili" jsme nabídli na festivaly dokumentů a krátkých filmů. Asi největším úspěchem byla naše účast v Cannes. Již při prezentaci jsme měli doslova plný stánek – nabízeli jsme totiž naši slivovici, která hraje v celém příběhu také důležitou roli, což však způsobilo mezi filmaři doslova světový poprask. Nic tak dobrého nikdo z nich – od zástupců Japonska až po Francii – ještě neokoštovali. Následně porota rozhodla o přijetí dokumentu do nesoutěžní části filmového festivalu v Cannes, což bylo nejvyšší ocenění, které jsme zde mohli získat a z České republiky jsme byli jediní, kdo toto ocenění získal. Díky této skutečnosti mohou plakáty, pohlednice případně další propagační materiály k dokumentu používat logo festivalu v Cannes.

Těší Vás ale také další úspěchy…

Ano. Oslovil nás největší distributor krátkých filmů společnost Short int. a po několikaměsíčním vyjednávání jsme podepsali exklusivní smlouvu na dobu jednoho roku, kdy byl dokument promítán na televizních kanálech v USA a anglicky mluvících televizních stanicích v Evropě. Dokonce se nám ozvali někteří diváci ze zámoří. V červenci bude dokonce dokumentu věnován večer v Itálii. Koncem loňského roku jsme podepsali smlouvu s Českou televizí a premiéra se uskuteční 8. května 2016.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

6.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení