VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestáři napodobí stavitele pyramid v Egyptě

Zlín - Nosník mostu na zlínských Jižních Svazích roztrhala zmrzlá voda. Technici kvádr rozřežou diamantovými lany a vymění.

24.6.2008
SDÍLEJ:

Most přes Kozlův žleb na Jižních Svazích ve Zlíně byl uveden do provozu v roce 1984. Od té doby se nedočkal opravy. Je složen ze tří polí. Celková délka přemostění je 61,4 metru, volná šířka mostu je 16,5 metru, šířka vozovky na mostě mezi obrubami činí 1Foto: Petr Holubář

Silničáři zahájili rozsáhlou opravu mostu přes Kozlův žleb na páteřní silnici III/49018 na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy. Během náročné operace budou manipulovat i s obřími kvádry. V mostní konstrukci rozřežou diamantovými lany poškozený dvousettunový nosník a vymění ho za nový.

„Připadáme si podobně jako staří Egypťané,“ okomentoval s úsměvem chystanou náročnou operaci připomínající technologii stavby pyramid ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Bronislav Malý. Opravy mají trvat do podzimu.

Pracovníci společnosti Pražské silniční a vodohospodářské stavby už na mostě začali rozebírat chodník a vozovku ve dvou jízdních pruzích. Veškerou dopravu svedli do jednoho jízdního pruhu, kde ji řídí světelná signalizace. Posunuli i trolejové vedení.

„I za tohoto omezení je provoz vozidel poměrně plynulý. Zatím jsme nezaznamenali žádná neúměrně dlouhá čekání,“ sdělil technik ŘSZK Stanislav Brázdil. Hlavním důvodem opravy mostu je ale výměna jednoho ze sedmi nosníků, který v zimě roztrhala zmrzlá voda. „Zatížitelnost mostu je nyní osmnáct tun. Je na hranici takzvaného bezpečného převedení současné dopravní zátěže,“ uvedl Malý.

Technici poškozený nosník rozřežou diamantovým lanem na šestimetrové části a za pomoci jeřábů ho z mostu odstraní. „Protože se už ale nové nosníky takových rozměrů nevyrábějí, bude nutno vytvořit potřebné bednění a chybějící nosník vyrobit přímo na mostě,“ upřesnil Brázdil.

Pro dosažení potřebné zatížitelnosti experti nový nosník předepnou deseti ocelovými lany silou 1860 megapascalů. Tím se nosník lehce prohne vzhůru a zvýší se jeho zatížitelnost.

Celková oprava mostu má stát téměř padesát milionů korun. Rekonstrukční práce chtějí silničáři dokončit do listopadu. Na sídlišti Jižní Svahy bude letos ŘSZK obnovovat také povrch Okružní ulice od točny MHD Kocanda až přibližně pod poštu Zlín 5. Práce na opravě silnice začnou v srpnu a potrvají přibližně do poloviny listopadu.

Martin Lavay

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za nehodou stojí alkohol kolující v organizmu řidiče.
3

Se třemi promilemi svou jízdu skončil nárazem do můstku

První třída ZŠ Tečovice s třídní učitelkou Mgr. Ivou Hájkovou (s rozpuštěnými vlasy) a vedle ní je Iveta Richtarová, asistentka pedagoga.
4

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Tečovic, Provodova a Halenkovic

Duel Fastavu s mistrem je již téměř vyprodán. Fanoušky čekají přísné kontroly

Již téměř vyprodáno hlásí vedení prvoligového fotbalového klubu Fastav Zlín před sobotním duelem s úřadujícím mistrem pražskou Slavií (od 17 hodin).

Oprava silnice v ulici Přílucká ve Zlíně si vyžádá uzavírku

Motoristé, pozor. Plná uzavírka bude platit 25. září – 1. října (mimo vozy MHD) ve zlínských ulicích Přílucká a Pančava, a to v úseku od zastávky MHD Přílucká po točnu MHD Příluky.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ve středu, 20. září, se v 16 hodin v areálu muničních skladů ve Vlachovicích–Vrběticích uskuteční tisková konference za přítomnosti ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Tématem bude aktuální situace v místě mimořádné události ve Vlachovicích–Vrběticích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení