VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestáři napodobí stavitele pyramid v Egyptě

Zlín - Nosník mostu na zlínských Jižních Svazích roztrhala zmrzlá voda. Technici kvádr rozřežou diamantovými lany a vymění.

24.6.2008
SDÍLEJ:

Most přes Kozlův žleb na Jižních Svazích ve Zlíně byl uveden do provozu v roce 1984. Od té doby se nedočkal opravy. Je složen ze tří polí. Celková délka přemostění je 61,4 metru, volná šířka mostu je 16,5 metru, šířka vozovky na mostě mezi obrubami činí 1Foto: Petr Holubář

Silničáři zahájili rozsáhlou opravu mostu přes Kozlův žleb na páteřní silnici III/49018 na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy. Během náročné operace budou manipulovat i s obřími kvádry. V mostní konstrukci rozřežou diamantovými lany poškozený dvousettunový nosník a vymění ho za nový.

„Připadáme si podobně jako staří Egypťané,“ okomentoval s úsměvem chystanou náročnou operaci připomínající technologii stavby pyramid ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Bronislav Malý. Opravy mají trvat do podzimu.

Pracovníci společnosti Pražské silniční a vodohospodářské stavby už na mostě začali rozebírat chodník a vozovku ve dvou jízdních pruzích. Veškerou dopravu svedli do jednoho jízdního pruhu, kde ji řídí světelná signalizace. Posunuli i trolejové vedení.

„I za tohoto omezení je provoz vozidel poměrně plynulý. Zatím jsme nezaznamenali žádná neúměrně dlouhá čekání,“ sdělil technik ŘSZK Stanislav Brázdil. Hlavním důvodem opravy mostu je ale výměna jednoho ze sedmi nosníků, který v zimě roztrhala zmrzlá voda. „Zatížitelnost mostu je nyní osmnáct tun. Je na hranici takzvaného bezpečného převedení současné dopravní zátěže,“ uvedl Malý.

Technici poškozený nosník rozřežou diamantovým lanem na šestimetrové části a za pomoci jeřábů ho z mostu odstraní. „Protože se už ale nové nosníky takových rozměrů nevyrábějí, bude nutno vytvořit potřebné bednění a chybějící nosník vyrobit přímo na mostě,“ upřesnil Brázdil.

Pro dosažení potřebné zatížitelnosti experti nový nosník předepnou deseti ocelovými lany silou 1860 megapascalů. Tím se nosník lehce prohne vzhůru a zvýší se jeho zatížitelnost.

Celková oprava mostu má stát téměř padesát milionů korun. Rekonstrukční práce chtějí silničáři dokončit do listopadu. Na sídlišti Jižní Svahy bude letos ŘSZK obnovovat také povrch Okružní ulice od točny MHD Kocanda až přibližně pod poštu Zlín 5. Práce na opravě silnice začnou v srpnu a potrvají přibližně do poloviny listopadu.

Martin Lavay

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vzácný Ara se vylíhl ve Zoo Zlín.

Kopretinka a Tonda přichystali chovatelům milé překvapení

Ilustrační foto

Počet uhynulých i odlovených divočáků dramaticky stoupá

Zlíňanky vyzvou v přípravě výhradně zahraniční týmy

V nezměněném složení, již bez opor Drotárové (konec kariéry), Birkušové a talentované Gärtnerové (obě přestup do Hodonína) začaly s druhou fází přípravy interligové házenkářky Zlína.

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Lidé, kteří se o poslední červencové sobotě nechají zlákat populárním XVI. ročníkem Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice, organizovaným Folklorní agenturou Buchlov, se mají nač těšit.

Novinky v českém fotbale. Liga chystá video a tresty pro simulanty

David Lafata padá k zemi, rozhodčí píská. Tenhle nechvalně slavný moment (jeden z mnoha) skončil penaltou. Jenže v nejbližší době už podobné nešvary ve fotbalové lize neuvidíte. 

Lidé nechtěli ze svých zatopených domů. Museli jsme je dostat pryč

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Obrovské škody a ztráty na životech si vyžádaly povodně v roce 1997 na Slovácku. Jen v Uherském Hradišti bylo zničeno 108 domů, 20 000 lidí záchranáři evakuovali a škody činily 2,3 miliardy korun, což odpovídá přibližně čtyřem procentům všech škod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení